Zack Zero İnceleme

Yorulduk Mario’dan beri kız peşinde koşmaktan, yeter artık!

Oyun külliyatı içerisinde son zamanlarda büyük bir ivme kazanan indie yapımların sektördeki yeri yadsınamaz. Bunlardan biri olan ve geçen yıl Playstation 3 ile oyuncularla buluşan Zack Zero, bu yılda PC için raflardaki yerini aldı.

Oyun, uzay aracımızla üsse döndüğümüz zaman, ekibimizden sevgili Marlane’imizin bir takım yaratıklar tarafından kaçırıldığını öğrenmemiz ve onun peşine düşmemiz ile başlıyor. Hikaye çok klişe gibi görünebilir. Ancak bu oyuna bir şans vermemeniz için geçerli bir sebep değil, zira oyun atmosferi ile sizi kendine bağlamayı başarıyor.

Zack-Zero-1

Zack Zero klasik bir platform oyunu. Daha önce platform oyunlarına aşinalığınız varsa oyunun bulmacalarla dolu olduğunu söylememe gerek yoktur ve türü tanıyan oyuncular için Zack Zero’nun bulmacaları çok yabancı gelmeyecektir. Ancak bunlar oyuna başarılı bir şekilde yerleştirilmiş, oyunun atmosferini oluşturan sanatsal grafikleri ve harika bölüm tasarımlarıyla birleşince, bulmacaların kolaylığı insanı rahatsız etmiyor. Her platform oyununun olmazsa olmazı olan rampalar ve tuzaklar Zack Zero’da da sizi rahat bırakmıyor.

Oynanışa gelecek olursak her tipik paltform oyununda olduğu gibi zıplayarak engellerin üzerinden geçiyor ve aklımızı kullanarak bulmacaları çözüyoruz. Oyunumuz üç boyutlu olmasına rağmen hareket alanımız tek bir çizgi üzerinde, oyunun ilk başlarında bu durumu yadırgasanız da çok çabuk alışıyorsunuz. Bu arada tipik bir platform oyunu demişken gem toplamamak olmaz tabii. Zack Zero’da da bozuk para görünümlü gemlerimizi, önümüze çıktıkça topluyoruz.

Zack-Zero-2

Oyunu farklılaştıran ve oynanışı çeşitlendiren en önemli özellik ise giysimiz. Oyunda özel bir giysiye sahibiz ve giysinin dört farklı modu bulunuyor. Bunlar sırasıyla; normal mod, ateş modu, buz modu ve toprak modu. Her modun bize getirdiği avantajlar ve değişik saldırılar var. Bu avantajlardan bulmacaları çözerken ve engelleri geçerken sık sık yararlanıyoruz. Örneğin ateş modunda havada belli bir süre süzülürken, buz modunda hızlı hareket edip, toprak modunda ise kayaları parçalayabiliyoruz.

Oyunda temel olarak yakın mesafe ve uzak mesafe olmak üzere iki tip saldırı bulunuyor ve karakterimiz düşmanın mesafesine göre buna kendi karar veriyor. Ancak saldırı opsiyonunun bu kadar kısıtlı olması oyun ilerledikçe monotonlaşıyor ve sıkıcı bir hal alıyor. Oyundaki düşmanların ise sizi zorlayacağını düşünmüyorum. Belki boss dövüşlerinde biraz tökezleyebiliriniz. Ancak onlarda çoğu boss gibi belli bir zayıf noktaya sahipler ve bu zayıf noktaları kullanırsanız bossların rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Zack-Zero-3

Oyunun teknik özelliklerine gelecek olursak, grafikleri göze oldukça hoş görünüyor. Gayet kendine özgü ve sanatsal bir yapısı var. Müzikler ise oyuna çok iyi yedirilmiş durumda ancak oyunda seslendirme bulunmuyor. Her ne kadar oyun indie bir yapım olsa da bu bir eksik olarak göze batıyor. Yalnızca ara videolarda hikayeyi anlatan bir abi var ve onun sesi de çok karizmatik sayılmaz.

Zack Zero her ne kadar tipik bir platform oyunu olsa ve türe yenilik getirmese de karakterimizin giysisinin sağladığı efektiflik sayesinde size gayet eğlenceli anlar yaşatabilecek ve sizi oyalayabilecek bir oyun olmuş. Milyon dolarlık yapımların bile kendini tekrar ettiği bu sektörde Zack Zero gibi bir indie yapım, bir şansı hak ediyor.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 70″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: Kalypso Media

Oyun sektörünün de bir nevi tatile girdiği sıcak yaz günlerinde, sizi oyalayabilecek bir yapım.” cat1rating=”7.0″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
emreorhunAybars Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Aybars
Ziyaretçi

Teşekkürler. Güzel inceleme olmuş.

emreorhun
Ziyaretçi
emreorhun

Bu oyunu ilk defa şimdi duydum. Anlatılanlara göre ilgimi çekti bir denemek isterim.