Yeni Nesil Konsolların Fiyatları Ne Seviyede Olacak?

Vadesini yavaş yavaş doldurmaya başlayan PlayStation 4 ve Xbox One’ın ardından gelecek yeni nesil konsolların fiyatları için açıklama yapıldı.

Oyunların görsel ve teknik anlamda ulaştıkları seviye beraberinde oyun yapma maliyeti giderek yükseliyor. Bununla paralel şekilde yeni geliştirilen oyunları çalıştıracak platformların sahip olması gereken güç de yükseliyor. Bu iki durumun birleşmesi sonucunda “Oyun piyasasında yeni nesil konsollara ihtiyaç mı var?” diye bir soru akıllara gelebilir. Her ne kadar piyasaya hükmeden konsolların sahibi Sony ve Microsoft şimdilik yeni nesil konsol çalışmalarına (alenen) başlamasa da planlarının hazır olduğu aşikar. Tabi yeni nesil konsollardan bahsediyorsak oyuncu kesimi de unutmamak gerekir. Mevcut nesildeki konsolların çıkış tarihlerindeki fiyatları düşünüldüğünde oyuncuların yeni konsollar hakkında maddi endişelere sahip olması hiç de şaşırtmıyor.

PlayStation 4 ilk çıktığında 400 Dolar (Türkiye’de 1399 TL), Xbox One ise 500 Dolar (Türkiye’de 1599 TL) fiyat etiketiyle satılmıştı. Gelmiş geçmiş en güçlü oyun konsolu olarak duyurulan Xbox One X’in fiyatı da 500 Dolar (Türkiye’de 2699 TL) olarak belirlenmişti. Fiyatların bu durumda olması yeni nesil konsollar hakkında oyuncuların maddi endişeler taşımasına sebep oluyor. Dünya çapında çeşitli kuruluşlara ekonomik danışmanlık ve araştırma yapan Wedbush Securities’te analist olarak görev alan Michael Pachter, yeni nesil konsolların muhtemel fiyat aralığı hakkında açıklamalar yaptı.

Michael Pachter 500 Dolar civarında bir fiyatla satışa çıkarılan konsolların satış başarısı olarak pek bir şey elde edemediklerini belirtti. Ancak 500 Dolar’dan satışa sunulan Xbox One X’in bu tabloyu tersine çevirme olasılığının bulunduğunu da belirtmeden geçmedi. “Eğer Xbox One X başarılı olup güzel satarsa ve tüm Xbox satışları yıllık 10 milyon civarına ulaşırsa gelecekteki yeni nesil konsolların yüksek fiyattan satılabileceğini düşünebiliriz. Ancak Xbox One X satışları bir yılda sadece birkaç milyon civarında kalacak olursa yeni nesil konsolları kimse 500 Dolar vererek almak istemeyecektir.

Konsolların fiyatlarını gerçekten hak edip hak etmedikleri konusunda oyuncuların düştüğü ikileme değinen Pachter geçmişte yaşananlardan da örnek vermeyi ihmal etmedi. “500 Dolarlık konsollarla ilgili çok deneyimim yok, ama sahip olduğum deneyimler de genellikle kötü. PS3 600 Dolar ile yola çıktı ve bu seçimleri bir fiyaskoya neden oldu. Xbox One 500 Dolar ile başladı ve iyi satış rakamlarına ulaşmak için Kinect desteğini çıkarıp fiyatı 400 Dolar’a çekmek zorunda kaldılar. Alıcıların bir konsol için 300-400 Dolar’dan fazla ödememek gibi bir inatçılıkları var. Bazı insanlar ‘500 Dolar’a HDTV alırım daha iyi.’ diyorlar, ve haklılar da. Birkaç yıl içerisinde 4K televizyonları da o fiyattan alabileceğiz. Bu nedenle konsol fiyatları insanlara pahalı geliyor. Bir televizyon sizi on sene götürebilir ve hemen her zaman kullanabilirsiniz. Ancak bir konsol ise beş yıl kadar dayanıyor ve her zaman kullanmanız mümkün değil. Yani benim görüşümce 500 Dolar’a konsol satmak pek de mümkün görünmüyor.

Michael Pachter’ın açıklamalarından çıkaracağımız sonuca göre eğer konsollar 500 Dolar ve civarında bir fiyatla piyasaya girecek olurlarsa başarılı olmaları pek ihtimal dahilinde değil. Bu durumun yeni nesilde de böyle mi devam edeceğini görmek için Xbox One X satışlarını iyi takip etmemiz gerekiyor. Zira 500 Dolar’dan satılacak ve piyasanın en güçlüsü olacağı iddia edilen bu konsol, yeni nesil için güzel bir örnek teşkil edecektir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir