Yeni God of War Oyunundan Son Bilgiler

Efsane seri God of War’un yeni oyunu bomba gibi geliyor. Oyundaki baba oğul ilişkisinden İskandinav mitolojisi tercihine kadar pek çok bilgi ortaya çıktı.

E3 2016’da sıra Sony’ye gelince, hayranlar her yıl olduğu gibi yeni bir God of War oyununu beklemeye koyulmuştu. Gösterilen tanıtım videosu sırasında, “Öyleyse ne biliyorsun göster. Acıktım.” sözleri eşliğinde oğluna ava çıkma çağrısı yapan Kratos’u görünce pek çoğumuzun hayali gerçeğe dönüşmüştü.

Yeni oyunda göreceğimiz Kratos, önceki oyunlara kıyasla oldukça farklı olacak. Yukarıda belirttiğimiz gibi Kratos artık bir baba, Charlie adında bir oğlu, dolayısıyla bazı sorumlulukları var. Oğlunun da kendisi gibi savaşmayı ve tek başına hayatta kalmayı bilen biri olmasını isteyen Kratos, onu zorlu bir eğitime tabi tutuyor. Oyunun oynanış yöneticilerinden Jeet Shroff, Kratos’un oğlu için sinirine hakim olmak istediğini “Kratos siniriyle pek çok kez mücadele etti ve geçmişte yaptığı hataların bir çoğundan sinirini sorumlu tutuyor. Şimdi ise erkek evlat sahibi bir baba oldu. Sinirini yatıştırıp, oğlunu ruhunun derinliklerinden bulunan öfkeden korumayı amaçlıyor.” açıklamasıyla belirtti. Baba oğul arasındaki ilişkinin adeta bir yolculuğu andırdığını vurgulayan Shroff “Bu siz ve oğlunuz arasında bir yolculuk. Evet Kratos olarak oynayacaksınız, ama oyun dünyasında iki karakter arasında bir yolculuk gerçekleşecek.” diye belirtti. Yani anladığımız kadarıyla Charlie; Kratos’un insani yönünü ortaya çıkaran bir figür olacak. Kimi zaman belki sinirli olarak göreceğiz Spartalı karakterimizi, ama oğlunu düşünüp kendine bir dur diyecek. Zaten E3’de sergilenen oynanış videosunda çok belli etmeden oğlunun üzerine titreyişi dikkatimizi çekmişti. Tabi elini tam Charlie’nin omzuna koyacakken son anda vazgeçmesi de, o sert mizacından henüz tam olarak sıyrılamadığını gösteriyor.

god-of-war-e32016

E3 konferansında soruları yanıtlayan oyun yönetmeni Cory Barlog, neden İskandinav mitolojisine geçiş yapıldığını ve yeni mitoloji sayesinde göreceklerimizi açıkladı. Kratos’un İskandinav mitolojisine dahil olmadığını belirten Barlog, bunun daha çok ‘Olimpos’tan İskandinav topraklarına bir yolculuk’ olduğunu söyledi. Hem Yunan hem de İskandinav mitolojisinin aynı zaman aralığında bir arada yaşandığını vurgulayan Barlog bu sayede mitler arası geçiş yapabildiklerini söyledi. Ardından oyundaki İskandinav mitolojisine değinen yönetmen “Viking döneminde yaşayanlar sürekli olarak ‘Tanrılar bizi terk etti.’ diye düşünüyorlardı. Odin, Thor, Loki gibi tanrılar bir noktada dünyada bulunmuş, burayı mesken edinmişlerdi. Ancak Vikingler zamanında ortalıkta yoklardı. Vikingler bu tanrılar için dövüşüyorlardı ancak onlar görünmüyordu. Biz ise tarih öncesi bir dönemi işliyoruz. Tanrıların dünyada dolandığı, yaratıkların gerçek olduğu bir dönem sunacağız.” açıklamasını yaptı. Ayrıca oyun daha planlanma aşamasındayken, İskandinav mitolojsi yerine Mısır mitolojisinin düşünüldüğü, ancak sonradan bu fikirden vazgeçildiğini belirtelim.

Yıllar boyunca çoğu kez sinirli, acımasız bir şekilde gördüğümüz Spartalı’yı bir anda sükunetini korumaya çalışan bir baba olarak görmemiz, oyuncuları tatmin edecek mi etmeyecek mi bilemiyoruz. Cory Barlog’a bu karakter değişimi sorulduğunda “Oyunculara Hulk olmadan Bruce Banner olamayacağınızı, veya Bruce Banner olmadan Hulk olamayacağınızı göstermek istiyoruz. Hem tanrıların, hem de insanların özellikleri Kratos’ta bir arada bulunuyor ve barındırdığı öfkeyi dışarı saldığını pek çok kez gördük. Ama şimdi kahramanımızı değiştirecek olan etkenin arayışındayız.” açıklamasıyla Kratos’u ünlü Marvel karakteri Hulk’a benzetti.

PlayStation 4’e özel olarak çıkışını gerçekleştirecek God of War’u ‘büyük bir merakla’ bekliyoruz. E3 2016’da yayınlanan fragmanı bir kez daha izlemek isterseniz sizi böyle alalım…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir