Yeni E-Spor Organizasyonu WESA Çatırdıyor!

WESA, neden henüz çiçeği burnundayken eleştirilerin odağı oldu?

Dünyanın en büyük elektronik spor organizasyonu ESL’in “uzun süredir” üzerinde çalıştığı e-spor organizasyonu World E-Sports Association, daha eyleme geçemeden tartışmaların odağı oldu.

WESA, ESL’in ve arkasında belirli bir şirket veya organizasyon desteği bulunan takım organizasyonları tarafından kurulan bir organizasyon. İşin içinde Profesyonel oyuncuların kurduğu herhangi bir takımın bulunmaması ise şaşırtıcı.

Amacı ise bütün elektronik sporlar camiası için eksik olan, Profesyonel Oyuncu-Takım-Organizasyon arasındaki ilişkileri geliştirmek, hukuki ve idari sorunları gidermek, herkesin kabul edebileceği kurallar getirmek ve genel olarak herkesi tek çatı altında toplamak.FIFA ve NBA’in E-Spor dünyasındaki eş kurumu gibi bir kurum diyebiliriz .Basın açıklamasında üzerinde bir yıldır çalışıldığı vurgulanan bu büyük organizasyon şimdiden İnternette oyuncuların büyük eleştirilerine maruz kaldı.

Peki WESA niye eleştirilerin odağında?

Haberin detaylarından önce biraz E-Spor camiasında para işlerinin nasıl yürüdüğüne dair bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak isteriz. DreamHack ve ESL gibi turnuva organizatörleri, e-spor turnuva organizasyonlarından elde edilen gelirlerin tek sahibi olurlar. Bu gelir kaynağı, yayın reklamları, ürün yerleştirme ve biletler gibi kaynaklardan gelir. Takım organizasyonları ise bu gelir kaynaklarından hiç bir garanti ücret sözü almazlar. Takım organizasyonlarının başka tarz kaynaklardan gelirlerini kazanırlar. Takım organizasyonunun oyuncularının belirli bir marka oyuncu teçhizatı kullanması, sponsorluklar vb. gibi kaynaklar. Bazen oyuncuların turnuva kazançlarının belirli bir yüzdesinden pay aldıkları da sık karşılaşılan bir örnektir. Turnuva organizasyonlarının giderleri, profesyonel oyuncu maaşları ve diğer giderlerin ardından en büyük takım organizasyonlarının bile çok para kazanmadıkları bilinen bir kanı.

WESA işte tam bu noktalara vurgu yaparak kendisini ortaya atan bir organizasyon. Profesyonel oyuncular ve takım organizasyonları birliği gibi çok geniş çizgiler ile anlatılabilir.  WESA destekli turnuvalara katılan her takıma garanti bir ücret sözü verilmesi WESA içinde bulunan takımlara büyük bir artı durumunda bu denklemde. Bu, takımların bazı konularda belirli haklarının ellerinden alınması da demek aynı zamanda. İşin ilginç kısmı ise burada ortaya çıkıyor zaten.

WESA katılımcısı takım organizasyonlarının, WESA turnuva organizasyonları haricinde başka turnuvalara katılmalarının önü kesilmekte bu durumda. WESA’nın içinde sadece ESL’in olduğunu, takımların çoğunluğunun Avrupa çıkışlı ve ana oyunun CS:GO hatırlatmakta fayda var. Bu, takımların MLG ve DreamHack gibi ESL dışındaki turnuvalara katılmama sözleri vermeleri takımlar için doğal olarak ise bir hak ihlali. Tabii takımlar bundan memnunlarsa iş herkes için iyi yürüyor demektir. WESA’nın takım organizasyonlarını bağlayan kısmı tamamen garanti para sözü ve daha iyi temsilcilik. Temsilyet, hukuki yönler gibi kavramlar, işin OYUN yönünün dışında kalıyor. Kısa vadede takım organizasyonlarına garanti para sözü ve izleyiciler için “en güzel takımlar bizimle yarışıyor” reklamı yapan bu organizasyonun, uzun vadede (şimdilik CS:GO) oyunların ve o oyunlar ile bir şekilde bağı olan tüm organizasyonlar için kötü sonuçlar doğurabileceğini ön görmek zor değil.

WESA’nın neden bu kadar eleştirilerinin odağı olduğunun kısa bir açıklamasını ise şöyle yapabiliriz: bütün bir camiayı temsil etmek isteği ile ortaya çıkan bir organizasyonun aslında gerçekten bütün bir camia tarafından ortak bir karar ile ortaya çıkmaması, bütün bir camiayı temsil edememesi, vereceği sözler ve sunacağı özelliklerin uzun vadede bu yüzden sıkıntı yaratacağı çok aşikar.

Bütün bu WESA olaylarının daha da yüksek sesle konuşulmasını sağlayan gelişme ise, IGN’in güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberde söz ettiği, WESA’nın içindeki destekçi sekiz takımdan bir tanesi olan FaZe Clan’ın, ESL tarafından dayatılan turnuva “tekelciliği” istekleri yüzünden WESA organizasyonundan çıkmaya hazırlandığı gelişmesi.

Yaşanan gelişmelerden sonra İnternette ESL’in önümüzdeki ay düzenleyeceği ESL ONE Cologne CS:GO Turnuvasının Major özelliğinin elinden alınacağı iddiası ortada geziyordu. WESA ve devamındaki iddialar yüzünden Valve’ın böyle bir karar aldığı iddia seviyesinde ortadaydı. Bir kaç saatlik belirsizliğin ardından ESL resmi bir açıklama yaparak, Valve’in ESL ONE Cologne CS:GO Turnuvasının Major özelliğini koruyacağını bildirdiğini belirtti. Sanıyoruz WESA’nın ortaya çıkmasının dalgalanması bunun gibi iddialar seviyesinde kalmayacak. ESL’in daha önce takımları WESA ile ortak olmaya zorladığı iddia da edilmişti.

Valve’ın henüz bu konular hakkında resmi bir açıklaması bulunmazken, önümüzdeki günlerde bu konunun daha da netleşmesi ve taraflardan resmi bir açıklama yapılması bekleniliyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir