Yeni Dota 2 Güncellemesi 6.82 Sonunda Geldi!

Techies ile gelmeyen 6.82 sonunda gözüktü! Techies sonrası oyunu bıraktıysanız, Dota 2’ye geri dönmeye hazır olun!


Dota 2, The International All-Star maçında şaşalı bir şekilde gösterilen Techies’e geçtiğimiz ay kavuşmuştu. Topluluk Techies hakkında her ne kadar karışık görüşler bildirse de bütün oyuncular tek bir yerde ortak bir görüş sergilemişlerdi. O da 6.82’nin Techies ile birlikte gelmeyişiydi. Valve, geçtiğimiz hafta Dota 2 web sitesine girilen en son haberin tarihini “682” olarak değiştirip bağlantı koymasıyla yeni bir güncellemenin geleceği kesinleşti. Koyulan bağlantıda gelecek güncellemeyle alakalı ufak bir teaser görevi sunan resim kullanılmış olsa da, asıl değişiklikleri iki gün sonra görüyorduk. Genel olarak oyun yapısını şu ana kadar en çok değiştiren güncelleme olan 6.82 ile başta kahramanların nerf’lenmesi ve harita değişiklikleri en çok göze çarpanlar oldu.

Yapılan en büyük değişikliklerin başında Roshan Mağarası’nın bulunduğu bölgenin yeniden düzenlenmesiydi. Artık farklı bir açıdan giriş yapıyoruz Roshan’a. Dire böglesinde bulunan ve Ancient Jungle Creep’in olduğu bölgeye kaydırılan Roshan, bakalım daha “adil” bir dövüş sunabilecek mi bizlere. Haritadaki tek değişiklik Roshan’ın olduğu bölge değil. Dire ve Radiant Tier 1 ve Tier 2 kulelerinin olduğu bölgelerdeki ağaçlık alanlar tekrar düzenlenirken, Kahramanlarımızın doğduğu Fountain kısmı da biraz yükseltildi.

Bunun dışında Phantom Lancer ve Bloodseeker kahramanları yeniden düzenlendi. Yetenekleri değiştirilen kahramanlar yalnız değil çünkü Riki, Enigma, Razor, Faceless Void gibi TI4’te iş yapan karakterlere de nerf geldi. Bunlar arasında en dikkat çekeni Riki oldu. Çünkü eskiden 6. seviyede görünmez olabilen arkadaşımız şimdi daha ilk seviyeden görünmez olabilirken ultisi olan Permanent Invisibility ile Blink Strike yer değiştirildi. 

Geçtiğimiz sezon oynadığımız New Bloom’da gördüğümüz Crimson Guard eşyası da oyuna eklendi. Bize ve yanımızdaki kahramanlara fazladan zırh ve hasar engelleme sağlayan bu eşya 3850 altın değerinde.

6.82 ile oyundaki rün sisteminde de değişiklikler yaşandı. Artık her iki dakikada bir, birisi her zaman yeni eklenen Bounty Rune olmak üzere her iki rün noktasında da rün çıkacak. Yeni eklenen Bounty Rün, aktive edildiğinde +50 XP ve +50 altın kazandırıyor. Her geçen dakika ile Bounty Rune +5 XP ve +2 altın daha fazla kazandırıyor. Artık bu rün değişikliği ile birlikte takımdaki iyi bir destek oyuncusu ile çok iyi bir destek oyuncusu arasındaki farkı çok rahat görebileceğiz.

Gelen yüzlerce değişikliğin arasında biraz karmaşık dursa da oldukça önemli bir özellik daha var. Valve, oyundaki hasar türlerini de değiştirdi. Fiziksel, Büyüsel ve Saf. Fiziksel hasar türü Fiziksel Zırh’ı etkilerken, Büyüsel hasar türü Büyü Hasar Direncini etkiliyor. Saf hasa ise her ikisinden de etkilenmiyor.

Valve’in yaptığı değişikliklerin tamamını okumak için Dota 2 web sitesini inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir