Xbox One İçin Klavye ve Fare Desteği Geliyor

Konsoldaki oyun zevkini üst düzeye çıkarmak için isteyen Microsoft ekibi, klavye ve fare desteğinin Xbox One’a ekleneceğini bildirdi.

Konsollar belirli oyunlarda klavye ve fare kullanımına kıyasla daha pratik bir oynanış sunmasına rağmen, FPS ve MOBA tadının da klavye-fare ikisiyle çıktığı bilinen bir gerçek. E3 2016’da, Xbox Başkanı Phil Spencer planlarının; çıkardıkları yeni güncelleme ve donanımlar sayesinde, oyun sınırlarının ötesine geçmek olduğunu belirtmişti. Bu sebeple daha eğlenceli ve pratik bir oynanış sunmak isteyen Microsoft, Xbox One için klavye ve fare desteğinin yakında geleceğini açıkladı.

E3 2016’da konuşan Phil Spencer, “Açık konuşmak gerekirse geliştirici kitlerimizde klavye sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Fare desteği için ise biraz zaman var. Bunu açıklıyorum çünkü önümüzde yıllar sürecek bir zaman dilimi yok, aylar demek daha mantıklı. Ancak henüz kesin bir tarih veremiyoruz.” diyerek klavye ve fare desteği için çalışmaların başladığını belirtti.

Açıklamalarına devam eden Spencer, “Örneğin League of Legends’ı bir kontrolör ile oynamayı deneyin. Bilmiyorum, belki tasarımcılar buradaki sorunları ortadan kaldırmayı başarırlar ama bana göre böyle oyunlar; PC’de oynanması gerekenler oyunlar.” diyerek bazı oyunların PC sistemine sadık kalması gerektiğini savundu. Ardından da “Klavye ve fare desteğini konsola sağladıktan sonra, yapımcıların PC’ye özel oyunlarını, konsola aktarma düşüncelerini görmek ilgi çekici olacak. Tabi tüm bunların ardından Play Anywhere fikri de daha ilginç bir hal alacak.” açıklamasıyla sözlerini noktaladı.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir