Watch Dogs 2’de Siyahi Karakter Tartışması

Watch Dogs 2’deki ana karakterimiz Marcus adında siyahi bir genç olacak. Ancak karakterimizin siyahi olması, bazı oyuncuları garip şekilde rahatsız ediyor.

Oyunlarda siyahi ana karakterleri yaygın olmasa da, ara sıra görüyoruz. GTA San Andreas’dan CJ, Prototype’dan James Heller, The Walking Dead’den Lee Everett; hepimizin sevdiği karakterler arasında yer alıyor. Şimdi de yeni bir siyahi karakteri Watch Dogs 2’de yönetme şansı bulacağız. Bu durum sizler veya bizim için bir sorun olmasa da, bundan ciddi anlamda rahatsız olan bazı oyuncular var. Watch Dogs 2’nin Steam başlıklarında oyun hakkında konuşan bazı kullanıcılar, hakarete varan sözler sarf ediyorlar. İsterseniz ‘gereksiz’ olarak nitelendirebileceğimiz bu hakaretlerin bir kısmına göz atalım.

Siyahi insanların suç işleme oranının daha yüksek olduğunu belirten bir kullanıcı “Amerika’nın %13’ünü siyahiler oluşturuyor, ancak işlenen cinayetlerin %54’ünü de onlar gerçekleştiriyor. Kaynak: FBI” şeklinde bir açıklama yapmış. Başka bir kullanıcı da “Ubisoft gerçek bir dahi! Oyun etrafta koşuşturan, kaosa neden olan, herkesin nefret ettiği, insanları öldüren bir karakteri konu alıyor. Tabi ki de bu karakter bir siyahi olmak zorunda!” diyerek kendi görüşünü belirtmiş. Bir diğer kullanıcının beyanı şu şekilde “Siyahi insanlar teknolojiyi kullanmayı bilmiyorlar, bu hikaye çoktan hapı yutmuş durumda ve hiçbir anlam ifade etmiyor.

Daha birçok hakaret Steam forumlarında mevcut, ancak burada daha fazlasını dile getirip sinirlerinizi bozmak istemiyoruz. Bu hakaretlere karşı cevap vermeye çalışan bir kullanıcı da “Buradan siyahi insanlara hakaret edenlerin çoğu henüz üniversiteyi bile bitirmemiş olan insanlar. Merak ediyorum, kaçınız sokakta bir siyahi görseniz bunları yüzüne karşı söyleyecek kadar cesursunuz?” diyerek ilginç bir noktaya değinmiş.

Ana karakterimiz sırf siyahi olduğu için sarf edilen bu cümleler son derece üzücü. Eşitliğin önem ve anlamının daha da arttığı bu günlerde, bir oyun karakterinin ten renginin bile bu kadar tartışılması oldukça vahim. Bu hakaretleri yapan kişilerin çoğunun sözlerine başlarken “Irkçı olmak istemiyorum…” veya “Irkçı olduğumu sanmayın…” gibi girişler yapmaları da ayrı bir ironi. Umarız bu tarz ırkçı eleştirilere karşı Steam forumlarında bir önlem alınır. Yoksa bu tarz gereksiz insanların gereksiz sözlerinizi daha çok göreceğiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir