Warner Bros’un Shadow of Mordor İçin Rüşvet Dağıttığı Bildirildi

Federal Ticaret Komisyonu; Warner Bros’un Shadow of Mordor’a olumlu görüş belirtmeleri karşılığında YouTube kullanıcılarına rüşvet verdiğini açıkladı.

Monolith Productions tarafından geliştirilen ve Warner Bros’un yayıncılığını üstlendiği Middle-earth: Shadow of Mordor; 2014 yılında piyasadaki yerini almış ve incelemelerden olumlu geri dönüşler elde etmişti. Ancak bu geri dönüşler hakkında ilginç bir iddia ortaya çıktı. Piyasalardaki rekabet koşullarına zarar veren uygulamaları tespit etmekle görevli Federal Ticaret Komisyonu; (FTC) Warner Bros’un, oyun hakkında iyi görüş belirtmeleri karşılığında YouTube’un önde gelen kullanıcılarına para ödediğini bildirdi. Bu kullanıcılar hakkında detaylı bilgi paylaşılmamış olmasına rağmen komisyonun basın duyurusu, YouTube’un en çok abone sahibi olan kullanıcısı PewDiePie’yi işaret ediyor.

Yayınlanan duyurunun detayları incelendiğinde Warner Bros’un para aktarımını sağlamak için üçüncü parti bir satış şirketiyle anlaştığı iddiası görülüyor. Bu şirketin; oyun incelemeleri için hazırladıkları kriterleri karşılayan YouTube kullanıcılarına yüz ile binlerce dolar arasında bir para sağladığı bildiriliyor. FTC yöneticilerinden Jessica Rich yaptığı açıklamada “Oyunu inceleyen şahıslar kendi görüşlerini mi yoksa para karşılığı hazırlanan kurmaca cümleleri mi yansıtıyor? Tüketicilerin bunu bilmeye hakkı var. Warner Bros tarzı şirketlerin internet üzerindeki reklam kampanyalarında tüketicilerine karşı dürüst olmaları gerek.” diyerek durumun etik olmadığına dikkat çekti. Ayrıca Warner Bros’un şimdilik herhangi bir cezayla karşı karşıya kalmayacağı, sadece durumun gerçek yüzüyle ilgili açıklama yapması gerektiğini vurgulanıyor.

Hazırlanan iddia raporu, bir ay boyunca FTC’nin resmi sitesinde halka açık bir şekilde yayınlanacak ve okuyucular konu hakkında kendi yorum ve deneyimlerini paylaşabilecek. Eğer Warner Bros iddialara nokta koymak isterse basın açıklaması yapması gerekecek ve ardından komisyonla bir mutabakata varılacak. Ortaya çıkan bu tablonun ardından Warner Bros’un resmi bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir