War of the Vikings Ön İnceleme

Viking Çağı savaşlarını bu zamana kadar ya kitaplardan okudunuz ya da filmlerde izlediniz. Lakin şu an War of the Vikings ile o savaşları bizzat yaşayabilirsiniz. Ragnar Lodbrok sizi çağırıyor.

Tarihi bir bütün olarak ele almak imkansızdır. Haliyle tarihi belli dönemlere ayırarak kavramaya çalışırız. Peki, bu dönemler nasıl belirlenir? Kabaca geçmişte yaşanan vakaların başlangıcından etkisini yitirinceye kadar geçen zaman dilimi, günümüz tarihçileri ve bazen de birinci dereceden tanıklar tarafından isimlendirilmiştir.

8. yüzyılın sonları ve 11. yüzyılın ortalarını kapsayan zaman dilimi, Avrupalılar tarafından Viking Çağı olarak adlandırılır. Zira bu dönemde Cermen kökenli İskandinavya halklarından Vikingler, dünyanın dört bir yanına akınlar düzenlemiş, elde ettikleri ganimetlerle ticaret yapmış, koloniler kurmuş ve yeni yerler keşfetmişlerdir. Ölümden sonraki bir yaşama inançları, savaşlarda ölmenin onuru gibi değerlerle korkusuzca birçok medeniyete kafa tutmuşlardır. Vikingler’den en çok çekenler ise Britanya’ya yerleşen Saksonlar’dır. Ön incelemesini gerçekleştirdiğimiz oyunumuz War of he Vikings de tam bu dönemleri konu edinmektedir.

war-of-the-vikings-1

Saksonlar’ın Britanya’yı Viking istilalarına karşı korumaya başladıkları zaman dilimini dijital ortamda bize sunan ve tamamıyla multiplayer sistemi üzerine inşa edilen War of he Vikings, Fatshark’ın aynı türdeki ikinci oyunu. Hatırlayın, War of the Roses ile yine Britanya’da ama daha ileriki bir tarihte vuku bulan Güller Savaşı döneminde ağır zırhlı şövalyelerin rolüne bürünerek amansız bir mücadele veriyorduk.

Fatshark, War of the Roses ile elde ettiği tecrübesini War of the Vikings’te de sürdürüyor. Ama kendini tekrar etmiyor, yeni dinamikler ve içeriklerle oyunculara farklı bir tecrübe yaşatıyor. Tek kişilik, yani senaryo, bölümü olmayan oyunda lisanslı dedicated sunuculara girip Sakson ya da Viking olarak savaşmaya başlıyoruz. Oyunun genel yapısı böyle, şimdi biraz daha özele inerek beta aşamasında olan ya da yeni adet olan adıyla ‘early access’ sürümünde olan War of the Vikings ne vaat ediyor bir bakalım.

Bu türde bir oyun oynamadıysanız tutorial (eğitim) bölümüne girerek kısa sürede oyunun dinamiklerini öğrenerek savaş alanına kendinizi atabilirsiniz. Ama ben yine de benzeri oyunları oynayanlara da bu bölüme göz atmalarını öneriyorum. Örneğin War of the Roses oynayan birisi, usta da olsa, War of the Vikings ile gelen yeni içerikleri öğrenmeden sunuculara girmemeli. Yoksa her kafanıza balta yediğinizde suçu kendinizde arayabilirsiniz. Bu tür oyunlarda yenilgiyi insan hazmedemiyor, karakterini kişiselleştiriyor, çünkü hunharca tetiğine bastığınız bir silahtan çıkan mermiler yok bu oyunda…

war-of-the-vikings-2

Eğitim bölümünden çıktıktan sonra yine direk sunucuya dalmıyoruz. Loadout Editor kısmına girerek sunucularda vereceğimiz mücadelenin asıl amacını öğreniyoruz. Savaşacağız, senaryo yok peki olay ne? Elbette kozmetik, ama oyuna etki eden bir kozmetik bu. İlk seviyelerde oyunun size sunduğu Warrior, Champion ve Skirmisher sınıflarının bu bölümde ne tür bir donanıma sahip olduğunu öğreniyorsunuz. Ayrıca seviye atladıkça yine buradan kendi savaşçınızı oluşturabiliyorsunuz. Normalde oyunda 3 sınıf yok, isterseniz bir elde kalkan, bir elde kılıç ve sırtınızda yayınızla da gezebilirsiniz.

Şimdi oyuna girmeye hazırız. Pitched Battle, Arena, Conquest ve Team Deathmatch olmak üzere dört modumuz var. Docks, Cliff, Sanctuary ve Monastery olmak üzere de dört haritamız. Modlar diğer oyunlardan bildiğiniz standartlara sahip. Haritalar ise muazzam güzellikte. Her köşesi okduğumuz tarihi kitaplardan veya izlediğimiz tarih konulu filmlerden fırmala gibi. Hatta özellikle son dönemde History Channel’ın Vikings adlı dizisini izleyenler varsa bu oyunun atmosferine bayılacak.

Oyunun motoru War of the Roses ile aynı, Bitsquid, lakin tahmin edebileceğiniz üzere gelişmiş bir sürüm kullanılıyor. Haliyle yeni dinamiklere sahibiz. Depar atma, üç yönde gard alma, üç yönlü saldırı, silahlara özgün özel bir atak, karşı ataklardan sıyrılma (dodge) ve bu sıyrılma esnasından hemen sonra yapılan saldırılar gibi bolca hamle çeşidine sahibiz. Bu kadar çeşitlilikte ölüm de oldukça hızlı geliyor. War of the Roses’a nazaran çarpışmalar daha kanlı ve seri.

war-of-the-vikings-3

War of the Roses’da çok istediğim stamina bar da nihayet War of the Vikings’te yerini almış. Öyle sürekli ok sallama veya kılıç sallama yok, karakteriniz yoruluyor kalkan dahi tutamıyorsunuz. Harika! Burada tek göze çarpan hata ise hitbox’ta. Oyun henüz erken aşamada olduğu için hitbox’taki sıkıntılar canımı yaktı. Kalkanım kalkık iken veya düşmana uzaktayken, lag yok, saldırılarda hasar aldım ve öldüm. Birçok defa bunu yaşadım. Aslında bu biraz iyi bir hata zira daha temkinli düşman üzerine yürüyorsunuz, bir nevi zorluk seviyesi daha yüksekte oynuyormuş gibi düşünün. Umarım tam sürüm çıkıca bu sıkıntı giderilir.

Yeni motor ile grafikler War of the Roses’a nazaran daha muazzam. Işık ve su efektleri savaşın o kanlı yüzünü tüm güzelliğiyle yer yer hafifletiyor. Öyle ki oyun anında çevreme bakıp bir ekran görüntüsü mü alayım yoksa biraz sonra bu boşlukta kafama yediğim baltaya mı yanayım bilemedim. Çevre sesleri, müzikler ve seslendirmeler de akranlarına nazaran eksik değil hatta artı yanlara sahip. Örneğin düşmana baltanızla vurduğunuzda kalkandan ya da düşmanın vücudundan çıkan ses ‘Oyun mu oynuyoruz, kurbanda et mi kesiyoruz’ dedirtti. Yine karşılaştırma yapacağım, War of the Roses’a nazaran daha organik bir oyun var karşımızda.

war-of-the-vikings-4

Yazıyı sonlandırmadan bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Oyun şu an beta, ama satışa sunulmuş durumda, Steam’de bu sisteme ‘Early Access’ deniyor. Yani henüz çıkmayan oyunu on binlerce oyuncu oynamıyor, ama her oyuna girdiğimde düzgün ping ve yeterli oyuncu sayısına sahip sunucular bulabildim. Ara ara çökmeler oluyor, oyun değil, sunucu çöküyor. Haliyle öf püf yapıyorsunuz ama o kasvetli Britanya içten içe sizi çağırıyor, işte o an yeniden sunucu listesine bakıyorsunuz…

War of the Vikings, şu haliyle dahi türünün en iyilerinden. Gerçi pek de azlar. Aklıma hatırı sayılır War of the Roses ve Chivlary Medieval Warfare’dan başka örnek gelmiyor. War of the Vikings de bu ailenin parlayan yıldızı olarak ufukta gözükmüş durumda. İsterseniz şimdiden bu oyunu edinerek çıktığında özel içeriklere kavuşabilir ya da sabredip oyun çıktığında mücadeleye katılabilirsiniz…

Oyunu temin etmemize yardımcı olduğu için www.playstore.com‘a teşekkür ederiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir