Victor Vran İnceleme

İblislerin ve yaratıkların istilasına uğrayan şehir Zagoravia kurtarıcısını bekliyor.

Oyun dünyasının en zor işlerinden biridir belki de Aksiyon RPG kategorisinde iyi bir oyun yapmak. Oldukça detaylı, sürükleyici ve sıkmayan bir oynanış sunmak büyük emek ve zeka ister. Dragon Age, Diablo serileri ve daha birçok yapımı içinde barındıran bu tür zaten başlı başına büyük risk taşırken özellikle de bağımsız yapımcılar için tehlikeli sular anlamına gelebilir. Aksiyon-RPG türünde olan Victor Vran; daha önce Tropico serisine çıkardığı oyunlarla ismini duyurmuş Haemimont Games tarafından geliştirilen ve Steam’in yeni gözdelerinden biri halini alan bir yapım. Oyun henüz Steam mağazasında çok satanların tepelerine ulaşamasa da listeye hızlı bir giriş yaparak takdir ve beğeni topladı. Peki bu zorlu alanda Victor Vran’in diğer oyunlardan farkı ne de bu kadar beğenildi? Gelin hep beraber karar verelim.

Oyunumuz ilginç ve çekici bir hikayeye sahip. Kötülüğün kol gibi gezdiği bir dünyada Zagoravia isimli bir şehirdeyiz. Karakterimiz Victor Vran iblislerle ve kötü yaratıklarla mücadele eden birçok iblis avcısından birisidir. Bundan bir sene önce, Zagoravia şehrinin yöneticileri şehirdeki yaratıklarla başa çıkamadıklarından ötürü yardım duyurusu yaparak iblis avcılarının toplanmalarını isterler. Ancak bunun bir faydası olmaz, çünkü ne kadar avcı toplanırsa toplansın sonuç hep hüsran hep ölüm olur. Victor’un yakın arkadaşı Adrian da çağrı üzerine harekete geçen, ancak geri dönemeyip kayıplara karışanlar arasındadır. Bir gün Victor, Adrian’dan Zagoravia’ya gelmesi yönünde kuzgunla iletilen bir mesaj alır. Bu mesaj üzerine harekete geçen Victor burada hem arkadaşının izini arayacak hem de kötülüğe bir dur demeye çalışacaktır.

victor-vran-aa

Hikaye belirttiğimiz gibi ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Oyun hack and slash mantığına sahip olduğu için hikaye görevden göreve, bizim irademiz dışında şekilleniyor ve aksiyon ağırlıklı gelişiyor. Dış seslerin yerinde kullanımı sayesinde de hikayemiz daha gizemli bir hale bürünüyor. Ayrıca doğru bildiğimiz yanlışlar ve yanlış bildiğimiz doğrularla kimi zaman ters köşe oluyoruz. Arkadaşımızın izini ararken birçok kişiyle tanışıyoruz, ‘lanet’ olarak görülen iblisler hakkında değişik bilgiler ediniyoruz ve işimizin sandığımızdan çok daha zor olduğunun farkına varıyoruz.

Oyuna ilk girdiğinizde fark edebileceğiniz şeylerden biri oyunun Val Helsing serisine bir miktar benzerliği olacak. Gerek karakterimizin tasarımı gerek çevre yapısı benzerliği gözler önüne seriyor. Çeşitli esinlenmelere sahip olsa da Victor Vran kesinlikle özgün bir yapım ve öyle muamale görmeyi hakediyor. Oyunda ilk birkaç dakikamızı ufak bir alıştırmaya ev sahipliği yapan bölgede geçiriyoruz. Alıştırma sırasında oyunla ilgili öğrendiklerimiz arasında “Overdrive” denilen bir güç de yer alıyor. Overdrive gücünü kazanma şekliniz kıyafetten kıyafete değişiyor. Bu gücünüz tam dolu olduğunda çeşitli özel savunma ve saldırı yetenekleri sergileyebiliyorsunuz. Alıştırma bölümünde hikayeye dair birkaç bilgiyi de öğrendikten sonra esas göreve atılamızın vakti geliyor. Ancak ilk önce kıyafet seçimi yapmanız gerekiyor. Önümüze üç adet kıyafet seçimi konuluyor ve üç kıyafet de ayrı özelliklere sahip. Bunlardan ilki olan Avcı Kıyafeti düşmanlarınıza hasar verdiğiniz zaman Overdrive gücünüzü dolduruyor. Kavalye Kıyafeti seçilirse Overdrive kendiliğinden artış gösteriyor. Son kıyafet Kanunsuz ise sadece kritik hasar verdiğinizde Overdrive dolduruyor. Birkaç farklı özelliğe daha sahip olan kıyafetlerden istediğimizi seçtikten sonra gerçek maceraya başlıyoruz.

victor vran 2
RPG’lerin en önemliği özelliği karakter gelişimi elbette oyunda mevcut. Seviye sistemine dayanan oyunda yeni ulaştığınız her seviyenin can artışı dışında size bir getirisi oluyor. Örneğin seviye atladığınızda özel güçler, silahlar veya Destiny Card denilen kartları kazanabilirsiniz. Envanterinize oyunun başlarında iki adet ekleyebildiğiniz Destiny kartları size geçici süreliğine saldırı ve savunmalarda çeşitli güçler sağlıyor. Bu kartları ilk başlarda seviye atladığınızda alabilmenize rağmen belli bir seviyeye ulaştığınızda para ödeyerek de kazanabilirsiniz. Karakter gelişimi yeni eşya getirisi ve can artışından fazlası olmadığından biraz detaysız kalıyor. Dayanıklılık vuruş gücü gibi belli oranda tercihimize bağlı şekilde geliştirebileceğimiz bir karakter yapısı veya yetenek ağacı bulunsaydı gelişim daha çekici bir hale gelebilirdi. Oyunda genelde MP olarak adlandırılan yetenek gerçekleştirme için gereken enerji mantığı bulunmadığından aynı yeteneği arka arkaya gerçekleştirmenizin önündeki tek engel yenilenme süresi. Can konusunda ise oyun boyunca fazla sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız, hatta can içeceklerini fazla tüketmenizi de gerek kalmayacaktır. Zorluk seçimi bulunsa da iki kademeden oluştuğundan fazla mücadelececi olduğunu söylemek zor.

Oyun açık dünya oynanışa sahip olmadığından dungeon crawl tarzı bir senaryoyla karşılaşıyorsunuz. Görevinizi yapacağınız bölgeye girmeden önce karşınıza bir ekran çıkıyor. Bu ekranda toplanabilir ögeler, yok edilebilecek canavar kovanları gibi çeşitli mücadeleler mevcut. Bu yan görevleri gerçekleştirirseniz hatrı sayılır miktarda altın veya deneyim puanı elde edebilirsiniz. Görev bitmeden önce yan görevleri gerçekleştiremezseniz bununla ilgili bilgilendirmeyi alıyorsunuz. Ancak aynı görevi denemekte özgürsünüz, bu sayede isterseniz sonra tekrardan şansınızı deneyebilirsiniz, tabi görevi yeniden yapmanızın o bölgedeki diğer ilerlemelerinizi sileceğini unutmamak gerek. Yan görevler kimi zaman eğlenceli olabilse de oyun sırasında kendini pek hatırlatmadığından çoğu zaman gözardı ediliyor. Görev yaptığınız bölgelere haritadan baktığınızda bir sıra yıldız göreceksiniz. Bu yıldızlar bölgedeki ana görevinizi ve yan görevleri gerçekleştirme miktarınızı işaret ediyor.

victor vran 3

Birçok silah ve giysi seçeneği oyunda sizleri bekliyor. Hızlı saldırılar gerçekleştirmenizi sağlayan kılıçlar, menzilli saldırıları sevenler için tasarlanan tüfekler ve ağır ama güçlü saldırılar barındıran çekiçlerin bulunduğu geniş bir silah yelpazesinden seçiminizi yapabilirsiniz. Başlarda ilk tercihiniz genelde tüfekler olsa da elde edebileceğiniz güçlü kılıçlar ve çekiçler mevcut. Oyun ilerledikçe daha mücadeleci olan ve daha geniş yaratık topluluklarına ev sahipliği yapan dungeonlar diğer silahları da bir gözden geçirmenizi gerektiriyor. Eğer kararsız kaldıysanız oyunda iki silah taşıyabilmeniz sayesinde seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Oyun sırasında farenin orta tekeriyle silahımızı değiştirerek her iki silahımızdan da olabildiğince faydalanabiliriz. En başta bir giysi seçiyoruz ancak daha sonradan başka giysiler de karşımıza çıkıyor, istediğimizi seçebiliyoruz. Düşmanlardan silah ve eşya düşürebildiğimiz gibi dükkanı kullanarak can içeceğinden silaha kadar birçok şey alabiliriz. Yaptığınız görevler sırasında para kazanmak için bolca imkanınız olduğundan para kazanmak sizi pek de zorlamıyor ve istediğiniz şeyi almanınızın önünde pek bir engel kalmıyor.

Biraz oyundaki düşmanlarımızdan bahsedelim. İlk başlarda dolgun görünen, ancak bir süre sonra az olduğu fark edilen çoklukta diyebileceğimiz düşmanlarımız görevlerde bol keseden bulunuyor ve kimi zaman bizi zorlayabiliyorlar. Vampirlerden iskeletlere, hortlaklardan örümceklere kadar değişik ve bir o kadar ilgi çekici düşmanlarımız var. Ve de bosslar ve şampiyonlar da tabi ki oyunda eksik değiller. Özellikle bosslar güçlü saldırıları ve fazla canlarıyla isimlerinin haklarını veriyorlar. Eğer boss ve şampiyonları gafil avlayarak can barlarının hatrı sayılır bir kısmını yok ederseniz özel saldırılar da gerçekleştirebiliyorlar. Aslında fazla zorlayıcı olmayan bu düşmanlar kalabalık gruplar halinde gezdiğinden ciddi bir tehdite dönüşebiliyor ve burada da yeteneklerinizin önemi ortay çıkıyor. Normal saldırınız bile aslında çok etkili olmasa da kritik hasarlar verdiğinizde düşmanlarınızın canını oldukça azaltabiliyor. Ayrıca para ödeyerek sahip olabileceğiniz bombalar da belli bir bölgedeki düşmanlarınıza ölümcül hasar vermenizi sağlayabilir. Ancak doğru hareket eder ve bölgeyi akıllıca kullanırsanız boş yere savaşlardan da kaçınıp görevi daha hızlı tamamlayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz yan görevlerde bazen bölgeyi belli bir süre içerisinde tamamlamamız gereken görevler oluyor. Savaştan kaçınmanız durumunda bu yan görevi tamamlama şansınızı arttırabilir ve güzel bir ödülün sahibi olabilirsiniz.

victor vran 4
Victor Vran’in oynanış dinamikleri arasında dikkatleri üzerine çeken şeylerden birisi duvar zıplaması oluşu. İlk başlarda bu özellik bir miktar yadırganabiliyor ve pek bir işlevi yokmuş gibi görünebiliyor. Ancak dungeonların bazı bölgelerinde bulunan ve ulaşmak için duvar zıplaması gerektiren ödüller mevcut. Savaş sırasında da saldırı yönünü değiştirmek için kullanabileceğiniz duvar zıplaması kesinlikle hoş bir özellik. Takla atabiliyor olmamız da duvar zıplayışına göre çok daha aktif olarak kullanacağımız bir özellik. Menzilli saldırılar yapabilen düşmanlarımız var ve atışlarından hızla kaçmak için taklamızı kullanmak zorundayız. Savaşmak istemeyip hızlı bir şekilde yolumuza devam etmek istiyorsak takla gene en iyi seçeneğimiz çünkü normal ilerleyişimizden daha hızlı hareket sağlıyor.

Şahsen oyunda en çok hoşuma giden şeylerden birisi “Kodeks” ismi verilen ansiklopedi oldu. Canavarlar, hikaye hakkında bilgiler, silahlar ve daha birçok şey hakkında elde ettiğiniz bilgiler burada bulunuyor ve istediğiniz zaman bakmanız için sizi bekliyorlar. Silahların yeteneklerini ve verdikleri hasarı buradan öğrenebilirsiniz. Canavarların da ansiklopedide bulunduğunu söyledik ancak kapsamları biraz küçük kalıyor. Verdikleri hasarlar ve gücümüzü düşüren yetenekleri hakkında bilgiler görsek daha dolgun bir ansiklopedi olabilirdi. Oyuna veya yeni bir bölgeye girerken görebileceğiniz ipuçları da burada oyununuzu geliştirmek için bulunuyor. Ayrıca oyunda karşımıza çıkan ve hikaye hakkında bilmediğimiz şeyleri gösteren ara sahneleri de buradan izleme imkanı bulabilirsiniz. Açıkçası Victor Vran’de bir ansiklopedi görmeyi beklemiyordum bu yüzden de ufak tefek eksikliklere rağmen oldukça şaşkın bir mutluluk yaşadım desem yeridir.

victor-vran-bb

Şimdiye kadar oyunun hikaye moduna değindik ancak sürpriz olan Online kısmına değinmedik. Sürpriz dememin nedeni online beklemiyor olmamdı. Hikaye modunda belirli bir seviyeye erişip oyunun temelini kavradıktan sonra online modun yolunu tuttum. Co-op sistemiyle işleyen bu modda 1 ve 4 arasında oyunculardan oluşan gruplara oyun haritasından çeşitli görevler veriliyor. İsterseniz görevleri tek kişi olarak da yapabiliyorsunuz ancak görevin sonunda genelde bir boss bulunduğundan ve etrafında onlarca müttefiği olduğundan işiniz oldukça zor oluyor. Yani anlayacağınız bu kısmın adının online olmasının bir sebebi var; düşmanlarınızı yenebilmek için işbirliği yapmak zorundasınız. Yapabileceğiniz görevler hikaye modunda tek kişi takılmaya göre daha eğlenceli olsa da kesinlikle bu modun genişletilmesi gerekiyor. Görev çeşitliliğin arttırılması ve mantığının hikaye modundakilere benzer görevlerin çok oyuncuyla yapılmasının ötesine taşınması lazım. Bağlantıda herhangi bir problemle karşılaşmadık ancak katılabileceğiniz fazla oda maalesef mevcut değil. Online bölümünden aynı zamanda arkadaş da edinme fırsatınız var. Konuşma odasındaki oyunculardan istediğinizi birini seçerek konuşabilir oyun hakkında görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Oyundaki seslendirmelerden ve müziklerden biraz bahsedelim. Bir RPG oyununda müzikler oldukça önemli bir yer teşkil ediyor ve Victor Vran’in bunun altından kalktığını söylemek gerek. Menü ve haritanın farklı bölgeleri için farklı müzikler mevcut. Örneğin alışveriş ve hızlı seyahat yapabildiğimiz şehir kalesinde sakin bir müzik çalarken dungeonlarda daha ilham verici olan aksiyon müzikleri çalıyor. Karakter seslendirmelerinde ana karakterimiz Victor Vran’i ise; hepimizin bildiği Witcher serisinin Geralt’ına sesiyle hayat veren Doug Cockle seslendiriyor. Doug Cockle her zaman yaptığı gibi derinlerden gelen ve duygusuz hissi veren muhteşem sesini eksik etmemiş. Ancak diğer karakterler için aynısını söyleyebilir miyim bilmiyorum. Oyunculuk ve seslendirme konusunda bir otorite değilim elbette, ama oyun geçmişim sayesinde az biraz iyi ve kötü ayrımı yapabiliyorum. Oyunda yan karakterler sanki ellerine verilen konuşma metnini dümdüz okuyormuş gibi hissettim, bir nevi seslendirme oyuna adapte olamayıp stüdyo ortamında kalmış. Hikayesi güzel olan bir oyunda gönül isterdi ki seslendirmeler biraz daha iyi olsun. Son olarak da yaratık seslerinden bahsedelim. Yaratıkların çıkardıkları sesler oyunun konseptine göre yeterince ürkütücü mü bilemem ama bariz bir şekilde garip ve dikkat çekiciler. Özellikle “Wraith” isimli hayaletlerin seslendirmeleri çok hoş olmuş. Sesler hakkında genel değerlendirmemizi yapacak olursak karakter seslendirmeleri haricinde olumlu not verebiliriz.

victor vran 6

En can alıcı nokta grafiklere geldik. Oyunun grafikleri üst düzey değil ancak bir bağımsız yapım olduğunu hatırladığımız zaman güzel olduğu kanısına varıyoruz. Savaş bölgeleri kasvetli bir şekilde güzel tasarlanmış ve yetenek animasyonları geçer not alıyor. Karakterimiz için hazırlanan giysiler iyi birer tasarıma sahipler. Oyunda kullanılan renk paleti geniş bir yelpazeye sahip. Çevre tasarımı genelde karanlık renklerden yana olmasına rağmen tek düzelikten de uzak bir yapıda. Sınıf ayrımlarını belli eden canavarların tasarımları diğer RPG oyunlardan esinlenmeler taşısa da iyi durumdalar. Geniş tutulan grafik ayarları sayesinde oyun birçok sisteme uyum sağlayabiliyor. Performansta yeni bölgenin yüklenmesi sonrasında birkaç saniye süren takılmalar, kalabalık bölgelere ilk girdiğinizde oluşan ve büyük yaratıklar ölürken ortaya çıkan animasyonlardan kaynaklanan ani FPS düşüşlerinin dışında fazla bir sıkıntı yok, ki bunlar da nadiren gerçekleşiyor ve aldığımız performans stabil durumda. Uzun lafın kısası oyunumuz iyi bir optimizasyona sahip ve grafik anlamında güzel şeyler vaat ediyor.

Victor Vran son tahlilde eğlenceli saatler sunan, iyi bir hikayeye ve eğlenceli dövüşlere sahip olan ancak bazı açılardan kesinlikle geliştirilmesi gereken, artıları eksilerine oranla bariz şekilde üstün olan bir yapım. Yapımcılar zor bir türde kısıtlı bir bütçeyle bizlere iyi bir oyun sunmuşlar. Güncellemeler geleceğini düşünecek olursak piyasada parlak bir geleceğe sahip. Steam’de normal fiyatı 36 TL olan oyuna şu an %10 indirimle 32,40 TL’ye sahip olabilirsiniz. Eğer uzun zamandır eğlendiren bir Aksiyon-RPG oyunu oynamadıysanız ve şimdi de arıyorsanız Victor Vran’i bir denemenizi öneriyoruz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir