Valve’den Steam’e Eklenecek Oyunlar İçin İddialı Karar

Tutarsız yayın politikalarına gelen tepkiler sebebiyle Valve değişikliğe gitti ve Steam’e hangi oyunların ekleneceğine karışmamaya karar verdi.

Steam’e eklenen oyunların mağazaya girmeden önce bir dizi denetimden geçtiği ve ardından da geri bildirimlerle izlendiği bilinen bir durum. Topluluk ve Steam ortağı sözleşmelerini ihlal eden yapımların kaldırılması haliyle doğal olarak karşılanıyordu. Geçtiğimiz günlerde de özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ni sarsan okul saldırılarını konu edinen -saldırganı engellemeye çalışan bir SWAT askeri olduğunuz- bir oyun mağazadan kaldırılmıştı. Ardından da müstehcen içerikli bazı Anime oyunları sert bir şekilde uyarılmıştı. Bu yasakların ve uyarıların ardından Steam’in yayın politikasının yeterince açık olmadığı, bazı durumlarda da fazla zayıf kaldığına dair tartışmalar alevlenmişti. Konuya son noktayı koymak amacıyla Valve çalışanı Erik Johnson Steam üzerinden bir mesaj paylaşarak yeni yayın politikalarını bildirdi.

Özellikle okul saldırı oyunu sebebiyle Valve’in yeni politikasının fazlasıyla katı bir hal alması bekleniyordu. Ancak tam tersi bir durum yaşandı ve “yasadışı veya troll içerikli olmadığı sürece” tüm yapımların Steam’e eklenmesine karar verildi. Erik Johnson “Yasalara aykırı olduğuna karar verdiğimiz veya doğrudan trolleme amacı taşıyan yapımlar haricindeki her şeye Steam Mağazası’nda izin vermenin en doğru yaklaşım olacağında karar kıldık. Bu yaklaşım sayesinde Steam’de neyin olması gerektiğine dair yaptığımız denetlemelere daha az vakit harcama imkanı bulacağız. Vaktimizin çoğunu da insanların görmek istediği içerikleri kontrol etmelerini sağlayacak araçları geliştirmeye harcayacağız.” sözleriyle durumu özetledi.

“Peki bu durum Steam bir nevi çöplüğe çevirmeyecek mi?” diyenleriniz olabilir. Erik Johnson da şirket olarak çıkacak yeni oyunlar üzerinde tamamen uzlaşma beklemediklerini söylüyor. “Peki tüm bunlar ne demek oluyor? Yani Steam’de artık nefret edeceğiniz ve mağazada yer almaması gerektiğini düşündüğünüz yapımlar olacak. Tabi sizin mağazada olması gerektiğine inandığınız ancak aynı zamanda başka insanların nefret edip karşı çıkacağı yapımlar da olacak.” diyen Johnson oyuncular arasındaki muhtemel anlaşmazlıklara değindi. Mağazaya eklenen oyunların Valve’nin değerlerini yansıtmadığını da vurgulayan Johnson “Ayrıca mağazada izin verdiğimiz oyunlar Valve’nin değerlerinin bir yansıması olmayacak. Sadece herkesin istediği içeriği geliştirme ve oynamayı hak ettiğine inanıyoruz. Yukarıda yazılanlar Valve’deki herkes için de geçerli. Steam’de yer almaması gereken bir şey gördüğünüze inanıyorsanız emin olun Valve ekibinde sizinle aynı görüşü paylaşan birisi de vardır.” dedi.

Erik Johnson yeni politikalarını bariz şekilde uygulamadan önce bazı hazırlıklar yapacaklarını söyledi. Yani kısa vadede değişimi hemen fark etmeyeceğiz. Yeni politika özetle Valve’nin oyunlar üzerindeki otoritesini zayıflatıp karar mekanizmasını daha çok oyuncu ve geliştirici kesime teslim edecek. Eğer çeşitli açılardan sakıncalı bir oyun yapıyorsanız mağazaya girmeniz artık eskisi kadar zor olmayacak. Ancak oyuncular sizi şikayet etmeye karar verirse gene yasaklanma ihtimali ufukta belirecek. Tabi bu durum içeriği sakıncalı olmayan ancak neredeyse hiçbir şey vaat etmeyen oyunların da mağazayı dolduracağı anlamına geliyor. Hem oyuncuları hem de geliştiricileri memnun etmek için mağazanın kapılarını ardına kadar açan Valve ekibi kararından pişman olabilir. Steam mağazasını hiç şüphesiz hareketli günler bekliyor.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir