Valve Dota 2’yi Şimdiden Efsaneleştirme Yolunda…

Valve, Dota 2’yi, oyun içi turnuva, klan ve organizatör desteği ile şimdiden efsaneler arasına sokmakta kararlı görünüyor…

Valve’ın şu anda resmi olarak üzerinde çalıştı iki projeden birisi Dota 2. Resmi diyoruz çünkü hâlâ Doktoralı Fizikçi’den haber yok. Haberin konusuna gelecek olursak, Dota 2 şu anda beta aşamasında ve şimdiden pek çok ödüllü ödülsüz turnuva yapılmış ve yapılmaya devam ediyor. Valve bu altın madenini görmüş olacak ki, oyun test aşamasındayken bu denli önemli özellikleri pro-gamer dediğimiz kesimden alıp casual oyuncu profilinin önüne koyuyor…

Dota 2’ye önümüzdeki hafta gelecek olan güncelleme de oyunculara klan kurma ve bu klanlar le matchmaking sistemi sayesinde başka klanlarla turnuva kurallarına göre maç yapma olanağı eklenecek. Bu çok önemli bir özellik olmasına karşı yenilikler bununla da kalmıyor, var olan sistemin üzerine organizatörlerin de payı düşünülmüş. Ve turnuvalardaki unutulmaz maçları belli bir fiyat karşılığında satın alıp izleyebileceksiniz. Hatta ve hatta izlemekle yetinmeyip onları bir nevi “oynayabileceksiniz”. Dota 2 Client’i içinde satın aldığınız maçları oyun oynar gibi izleyeceğiz. Tabii bu turnuvalar neden paralı diye sorabilirsiniz. Buradan gelecek paralar ile birlikte Valve Dota 2’nin competetive yönüne yatırım yapacak. Organizatörlere, oyunculara, turnuvalara finansal yardımda bulunarak bu sistemin büyümesine yardım sağlayacak. Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Bunlar büyük yeniliklerin sadece bir kaçı. Eğer klan oyuncusu iseniz haber başlığında gördüğünüz resimdeki gibi klan ikonunuz ve imzanızı oyunda bulundurabileceksiniz! Valve bunla da yetinmeyip bizce Competetive alandaki en büyük yatırımı yaptı. Normal turnuvaları bilirsiniz. Web üzerinden yayınlanırlar hani. İzleyici sadece küçük ekrana bakar ve kontrol kimdeyse onu izlemek durumunda olur. Fakat Dota 2’de artık öyle değil. Var olan maçları Dota 2 Client’inden girip oynarmış gibi takip edebileceksiniz! İsterseniz bir spikerin görünütüsüne kitlenir ve sesini dinlersiniz, isterseniz oyunu kendiniz takip edersiniz! Bu özellik Wild Card elemelerinde de vardı. Şahsen çok ama çok büyük bir kolaylık olduğunu söylemeliyim. Oyuncu aynı dakika içerisinde Rusça, Çince, İngilizce ve Almanca yayınların içine girebiliyor. Hemde oyun içinden!

Valve Team Fortress 2 ve CS Serilerinden çok şey öğrenmiş anlaşılan. Artık bizlere tek bir soru cevaplamak kalıyor. Bu yeniliklere kapılıp bir klan kurmak mı, yoksa babalar gibi oyunların tadına varmak mı? Karar sizin. :)

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir