Two Point Hospital İnceleme

Theme Hospital’a özlem duyanların ilacı Two Point Hospital’ı mercek altında.

Theme Hospital oynamış, hem de bayıla bayıla oynamış birisiyim. Aradan o kadar yıl geçti, bir ara EA, Origin’de oyunu ücretsiz olarak herkese verdi. O zamanlar nerede bunun yenisi hiç olmadı HD sürümü gönderin gelsin demiştim. Yine aradan yıllar geçti ve Two Point Hospital kendini gösterdi. Two Point Hospital’ı birçok oyuncudan önce duymuştum. Zira oyunu SEGA dağıtıyor ve ekibinde Total War serilerinde çalışmış gıyabi dostlar var. Onlardan işitmiş ve avını izleyen aç kurt gibi takibe almıştım projeyi. Nihayet ekranımı süslemeye başladı yapım. Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Evet, sürekli Theme Hospital ile bir yakıştırma yapıyoruz ama ne geliştirici ne de dağıtıcı açısından ortada bir bağ yok gibi gözüküyor değil mi? Aslında var, ekipte eski Theme Hospital üzerinde çalışmış Bullfrog Productions çalışanları da bulunuyor + tamamıyla konseptlerin birbirine benzemesi söz konusu. İşte bu yüzden “Nerede o eski Ramazanlar” diyen emmiler gibi iki oyunu bir arada telaffuz ediyoruz.

Peki torun dedesine ne kadar çekmiş? Ya da durun, Theme Hospital oynamamışlar var. En iyisi adeta ilk defa böyle bir yapım oynuyormuşuz gibi anlatmak daha makul olacak. Karşımızda bir simülasyon oyunu var, hastane yöneticiliği yapıyoruz. Resepsiyonun masasından tutun insanlık için hastalıklara çare olmasını ümit ettiğimiz bilimsel araştırmalara kadar her şeyi yönetiyoruz. Çalışanları işe alıyoruz, aldıklarımızı eğitebiliyoruz. Maddi olarak ödüllendirebiliyor ya da işine son verebiliyoruz. Ve bunu yaparken çoğu kez kahkaha atıyor ya da tebessüm ediyoruz. Evet, baya gülüyoruz. Zira konsept olarak hastane yönetimi ve habitatı gerçekle pek de ilintili değil. Biliyorsunuz hastaneler aslında sevilen yerler değildir. Sağlıklı ve normal bir birey hastanelerin önünden dahi geçmek istemez. İşte bu yüzden oyunun konsepti bizi eğlendirecek şekilde tasarlanmış. Biraz daha detaya gireyim?

Two Point Hospital müzikleri ve hastaları iyileştirme seçenekleriyle olumlu enerji saçıyor adeta. Normal hastalıkların tedavi edildiği bölümlerin, muayene odalarının dışında olağan dışı hastalıkları da tedavi ediyoruz. Öyle ilginç hastalar geliyor ki; yineliyorum kahkaha atıyorsunuz. Ampül kafa sendromu, kendini Freddie Mercury sanan psikolojik sorunu olan hastalar, palyaçoya dönmüş kaçıklar… Öyle bir hastane yöneticisi olacaksınız ki işte bu tür abuklukları da iyileştireceksiniz. Tabi bu işlemler de bedava olmuyor. Hem ayağınızı yorganınıza göre uzatmalı hem de sabretmelisiniz. Zira her şeyin bir sırası var. Bu hastalıklar öyle bir anda çıkmıyor ve muayene bölümlerini inşa etmek de diğer bilindik hastalıklarınkine nazaran pahalı.

Oyuna ilk başladığınızda bir hastaneden ziyade aslında bir Vakıf ya da kuruluşun yöneticisi olduğunuzu görüyorsunuz. Elinizde bir para var, bu para hastanelere göre bölünmüş durumda. Ben mesela, inceleme sonunda videoda göreceksiniz, YNP Vakfı diye adlandırdığım bir hastaneler zinciri oluşturdum. Belli bir sermaye ile ilk olarak küçük bir yerleşke hastanesi kuruyorsunuz. Resepsiyon, hastane yönetim ofisi, muayene odaları, tuvaletler, hasta bekleme alanları, çalışanların dinlenme odası gibi öyle çok büyük olmayan bir hastane yönetiyorsunuz. Başarılı olduğunuz an, sizden istenilen çapa eriştiğiniz an ilk yıldızınızı alıyor ve sonraki bölüme geçebiliyorsunuz. İsterseniz devam edin ancak sonraki hastaneye geçip yeni hastalık türlerini aktif hale geldiğini görmezseniz olduğunuz yerde sayarsınız. Merak etmeyin, yeni bölüme geçince eski hastaneniz kaybolmuyor.

Tek sorununuz hastalıklar değil. Özellikleri ve yetilerine göre çalışanlarınız, hastaların hastane kapısından girdiği andan itibaren arzu ve istekleri, temizlik, gözleme gelen yetkililer, anlık hasta akınları, hastane yerleşkesine göre sıcaklık/soğukluk ve hayaletler. Hayaletler? Evet, hayaletler! Bazı hastalarınız için çok geç kalınmış olabiliyor. Bu sizin suçunuz olduğu gibi hastanın da suçu olabiliyor. Bazıları hastaneden çıkmadan içeride ölüyorlar, pat diye yere seriliyorlar. İşte bu gibi durumlarda onlardan geriye ruhları kalabiliyor. Bu işi çözse çözse hayalet yakalama yetisi olan bir hizmetli çözer. Hizmetli demişken çalışan kategorilerini de sıralayarak neler yaptıklarını izah edeyim.

Doktorlar, hastalarla görüşmek ve mühim hastalıklarla ilgilenmek için hazır bulunuyorlar. Her muayeneyi doktor yapmıyor yani. Gerçek hayattaki gibi onlara hemşireler bir hayli yardım ediyor. Hemşireler, birçok hastalıkla ve yatakhane gibi uğraşlarda boy gösteriyorlar. Asistanlar bildiğimiz anlamda doktor asistanları değil, bir nevi sekreter diyebiliriz. Resepsiyon ya da mini ticari işlerle ilgileniyorlar, gelen hastaları doktorlara gönderiyorlar. Ve son olarak hizmetli sınıfı ise temizlik, muayene makinelerinin tamiri ya da bir üst seviyeye yükseltilmesi gibi işlere bakıyorlar.

Son sözlerime geçmeden önce hastane içeriği kadar PR’ının da yani ünü, şöhreti de önemli. Hastaneniz ne kadar temiz, ne kadar hastalık dışı içerik detayı ve kaliteli çalışanlar barındırırsa o kadar nam yapıyorsunuz. Mesela doktorların ofislerinde sadece 1 masa 2 sandalye yerine çiçekler, duvarda saat ve poster, muayene odalarında yangın söndürücü tüpler gibi nice küçük detaylarla hastanenizi süslemeniz lazım. Süsleme işi başta kısıtlı zira gerçek para dışında kudos denilen puan türüyle de kilitli eşyaları açıp kullanabiliyorsunuz. Ama bu kudoslar öyle kolay kazanılmıyor ve zor birikiyor. Bu detaylar aynı zamanda gerek oyun içi gerek çevrimiçi alacağınız görevlerle de destekleniyor. Evet, oyunda öyle düz hastane yapmıyorsunuz, danışmanınızın bildirdiği başarmanız gereken görevler var olduğu gibi bu oyuna sahip arkadaşlarınızın başarılarını da geçmeye çalışıyorsunuz.

Simülasyon edinirken dikkat edilmesi gereken iki husus var. 1 türü sevmek 2 sıkılma eşiğiniz. Buna göre bir ArmA serisi askerlikle alakalı uğraşları, alakaları olanları senelerce götürebilir ama bir hastane simülasyonu böyle değil. Onlarca yüzlerce saat yeter diyorsanız Two Point Hospital sizi baya oyalayacak. Theme Hospital özlemi ve sevdamdan değil, oyun beni gerçekten oyaladı ve saatlerin nasıl geçtiğini anlamadım. Ek olarak benim bildiğim SEGA bu oyuna DLC’ler çıkartacaktır, hiç şüphem yok. Ek olarak keşke sandbox içeriği ve Steam Workshop desteği de olsaymış dedim içimden. Övgülerim ve arzularım dışında eleştirilerim de var. Eleştireceğim en önemli nokta politik doğruculuk nedeniyle kadın ve erkek karakter tasarımlarında anatomik fark gözükmüyor oluşu. Saç ve aksesuarlardan zar zor çıkartıyoruz kim erkek kim kadın, buradan büyük puan kırıyorum ve yaş önerimi PEGI 12 dese de ben 16’ya çekiyorum. Bir diğeri, puan kırılacak bir şey değil, hastane odalarının dış duvarlarındaki tasarım farklılığı göz ahengini bozan bir karar olmuş. Oda içi tasarımlar farklı olur buna diyecek hiç bir şey yok ancak dışı beyaz duvar olur yahu, bu şekilde asimetrik bir görüntü sergiliyor koridorlar.

Öyle veya böyle içeriği, grafikleri, seslendirmesi ve oynanışı ile Two Point Hospital vaatlerini gerçekleştiriyor. Sınıfı kesinlikle geçiyor. Yukarıda sorduğum “torun” sorusuna da cevap olumlu. Gerek ilk defa bu seriye başlayacak gerek Theme Hospital oynamış biri olun, Two Point Hospital’ı sevecek ve saatlerce eğlenerek oynayacaksınız.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir