TÜDOF ve Joy Game Oyunları Türkçeleştirmeye Başladı

Dünyada 70 milyar dolarlık ciroya sahip dijital oyun sektörü Türkçeleşiyor. Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TUDOF) önderliğinde başlatılan Yerelleştirme Projesi ile dijital oyun sektörü pazar hacminin 5 yılda 1 milyar dolar olması bekleniyor.

Dijital oyunları Türkçeleştirme harekatı

TUDOF’un önderliğinde Sobee Studios ve Joygame işbirliğiyle yabancı içerikli oyunları Türkçeleştirme çalışmaları başladı. Yerelleştirme süreci 6 ile 8 ay arasında değişen oyunların her biri 1.5-2 milyon Türkçe kelime içeriyor.

Joygame CEO’su Barış Özistek ekonomik anlamda devlet teşviklerinin de önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’de bu dev oluşumun hedef kitlesi ekstrem oyunculardan çok sosyal medya kullanıcıları. Son zamanlarda sosyal medyanın iletişimden çok Online Oyunlar için kullanıldığını belirten TUDOF CEO’su Mevlüt Dinç, aktif oyuncuların ekonomiye dönüşme potansiyelinin de altını çizdi.

Dinç, konsol üreticilerinin Türkçe dil seçeneğini eklemesinin de önemini vurguladı.

Şiddet içerikli oyunlara dikkat çeken Dinç, yerelleştirilen oyunların yaş gruplarına göre etiketleneceğini belirtti. Bu sistem oyunculara ve ailelerine oyun seçimlerinde de rehberlik edecek.

Dijital oyunların doğasında toplumu buluşturmak olduğunu belirten Joy Game CEO’su Barış Özistek yerel oyunların insan ilişkilerindeki engelleri kaldıracağını düşünüyor. – CNN TÜRK

”Ve aklımıza Joy Game’den hediye isteyen kitle geldi…” sözü yanlış anlaşılmış, güncelleme notu düşmek zorunda kaldık.

Güncelleme: Çevirisi yapılan oyunların hangi oyunlar olduğu belli değil. Umarız bu oyunlar oynarken öğreten, romandan uyarlama olan (Metro 2033), tarih içerikli veya benzeri içerisi dolu oyunlarıdır. Türk oyuncusuna hizmet, benim nezdimde biraz önce örnek verdiğim içerikteki oyunların Türkçe dil desteğine kavuşmasıdır. Bu düşüncemden dolayı kimse beni yadırgamasın. Eğer Joy Game denince akla aşağıdaki videoya benzer onlarca video galiyorsa bu benim suçum değil. İstem dışı ne zaman Joy Game adını duysam aşağıdaki video gözümün önünde beliriyor… Bu durumu düzeltmek için CD Project örneğinden faydalınalabilir.

.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir