Trials Rising İncelemesi

Saf eğlence ve hırs içeren Trials Rising, çıkışını gerçekleştirdi. Peki oyun nasıl olmuş?

Trials ailesinin oyunları, zamanında NES’de, internetten flash tabanlı oyun sitelerinde, şimdi ise mobil platformlarda boy gösteren platform bazlı yarış oyunlarının zihinlerde adıyla yer tutmuş yapımlardır. A noktasından B noktasına gittiğiniz, bunu yaparken zorlu platformları emrinize amade canavarla alt ettiğiniz ve nice engelleri aşarken gerçekte o motorları sürüyormuşçasına heyecan yaptığınız oyunların amiral gemisidir Trials ailesi. İşte bu aileye yeni bir üye daha katıldı, Trials Rising, Ubisoft eğlenceyi devam ettirmeyi amaçlıyor. Peki başarılı mı?

Bu tür bir oyunun eğlence vaat etmemesi zaten düşünülemez. Doğuştan eğlenceli bu muhteva. Hele Trials serilerinin benimsediği yeniliklerle çıta çok farlı bir seviyeye geçti zaten. Yarıştığınız pistler adeta yaşıyor, dikkatinizi dağıtan bir sürü öğe, hayal gücünüzü zorlayan tasarımlar içerisinde, bu atmosferde motorsiklet sürüyorsunuz. Okuması, düşünmesi bile saf eğlence. Şimdiden, daha baştan diyebilirim, Trials Rising eğlenceli. Şimdi oyunun bu vaadini nasıl gerçekleştirdiğine bir göz atalım.

Oyunda minik bir hikaye mevcut. Senaryo gereği çaylak bir yarışçısınız. Tepeye tırmanmaya çalışıyorsunuz ve sponsor arıyorsunuz. Amerika’da çaylak yarışlarına katılarak sponsorlar ediniyorsunuz. Kimi sponsorlar sizi entelektüel olarak geliştiriyor, bir sponsorunuz size yarışçılar için üniversite niteliğindeki pistlerinde kendinizi geliştirmeniz için imkan tanıyor. Aslında burası eğitim kısmı ve oyuna çok iyi yedirilmiş. Açıkçası bu zamana kadar gördüğüm, bu tür oyunlar için, eğitim kısmı Trials Rising’de diyebilirim. Kimi sponsorlar da pistlerde hatasız, belli başlı önemli hareketleri yaparak ya da rakipleri alt ederek tamamlamanızı istiyor. Olağan dışı gösteri yarışları için dahi sponsorunuz var. Özünde her sponsor bir yarış türünün kategorisini temsil ediyor. Gösteri yarışlarınız dahi var, FlatOut’daki mini oyunlar gibi patlamalar, zıplamalar, sürücüye eziyet…

Amerika’da başlayıp taaa Körfez’e ve oradan Çin’e uzanan bu yarış pistlerini dilerseniz multiplayer ve co-op (tandem motorsiklet) cephesinde de kendiniz gibi etten, kandan ve ruhtan oluşan, sizin gibi oyunculara karşı da oynayabiliyorsunuz. Tabi bu da akıllara özgün motorsiklet ve karakter sorusunu getiriyor. Zira rekabet varsa, karşımda benim gibi oyuncular varsa onlardan farklı gözükmeliyim, gövde gösterisini yarış başlamadan yapmalıyım. Evet, bu ihtiyacın da neredeyse en iyi giderildiği Trials oyunu Trials Rising. Oyunda ilerledikçe farklı motorlar açılıyor, bu motorların birçok bölümünü görsel açıdan modifiye edebiliyorsunuz. Motoru süren, sizi temsil eden karakterin de kıyafetleri, duruş şekli ve birinci olduğunda yapacağı hareketleri ayarlayabiliyorsunuz. Oyunda tonlarca çıkarma var, açığa çıkarabileceğiniz tasarımlar için neredeyse sınırsız diyebiliriz. Seviye atladıkça gelen kutular ya da sponsorların görevlerini yaptıkça bu içerikleri daha da zenginleştiriyorsunuz.

Güney Asya ve Körfez’de pistler varken, Yunanistan’da pistler varken Türkiye’de 1 tane dahi yarış pistinin olmayışından net rahatsız oldum. Amerika, Çin, yahu Sibirya’da bile pist var. O kadar dibimize gelip bölüm ekleyen Ubisoft ve RedLynx ne yapmaktadır, neyi amaçlamaktadır. Neyse bu kırgınlığı ve hüsranı bir tarafa bırakacak olursak oyunun “grind” içerdiğini ve sponsorların isteklerini yapalım derken aynı yeri milyon defa “olmadı resetleyim baştan deneyim” derken saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Gerçekten bazı görevler haddinden fazla zor ve efor istiyor. Eğlencenin bittiği ve hırsın başladığı anlar azımsanmayacak kadar fazla. Tabi benim incelemeyi yetiştirmeye çalışmam ve tez davranmama alakalı bir yan etki olabilir, böyle dahi olsa yine saatlerimi gömüp bir sürü pisti geçip tek bir yerde takılı kaldığım çok yer oldu ve yeter deyip bronz madalyaya ya da o görevi es geçmek gibi kararlar aldım.

Müzik hususuna girmiyorum, ağırlıklı olarak metal, rock. Ben müzikleri kapatıp oynadım zira bünyem götürmüyor, bana tencereyle tavayı birbirine vuruyormuşsunuz gibi gelen bu tür ile yıldızımız hiç barışmayacak. Haliyle müziklere bir yorum yapamıyorum. Ancak grafikler, atmosfer tasarımı, karakterinizin organikliği, motor sürüş hissiyatı gayet başarılı. Eğlence yönünden sınıfı geçen oyun burada da sınıfı geçiyor. En güzeli de uzun süreler boyunca oynanacak olması. Nasıl mı? Oyunda Far Cry 5’deki gibi harita tasarlayıp sisteme, diğer oyunculara hediye edebileceğiniz, sunabileceğiniz bir destek mevcut. Yani oyunu tükettiğiniz an, diğer oyuncuların tasarladığı haritaları deneyebilirsiniz, hatta siz kendinize zorlu bölümler oluşturabilirsiniz. Açığa çıkan görüntüleri de detaylı tekrar izleme özelliğiyle yeniden izleyebilir ya da arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir