Trials Evolution: Gold Edition Ön İnceleme

Trials, harbi evine dönüyor. Hem de bomba gibi! Hatta direk bomba!

Benim motosiklet kariyerim NES’in gözde oyunlarından biri olan Excitebike ile başladı. Yahu ne günlerdi… Sonrasında Trials Legend ve klonlarıyla devam ettim. Ah bir de Eurosport TV’de her denk geldiğimde motorcycle trials programlarını izlerdim. Amacın hız yerine daha çok yeryüzü şekillerinin yolumuza koyduğu engelleri aşmak olduğu trails yarışları, beceri ve cesarete sahip bünyenin yapabileceği bir spor. Zira hem motor sürmek ve hem de neredeyse yürüyerek dahi aşılamayacak engelleri 2 tekerin üzerinde geçmek hakikaten normal bir bireyin yapacağı iş değil.

İşte ulaşılması zor olan bu spordaki eğlenceye yine gerçekte denemek isteyip de yapamadığımız hayallerimizi gerçekleştiren oyunlarda gidermeye çalışıyoruz. İlk dönemlerde PC’de boy gösteren akabinde Xbox Live’a transfer olan Trials, evine yani yeniden bilgisayarlara dönüyor. Öyle bir dönüş yapıyor ki hiç olmadığı kadar dolu içeriği ve özgün sunumuyla Trials’ın başından kalkamayabilirsiniz.

Trials-Evolution-Gold-Edition-1

Ubisoft’un iştiraki RedLynx, kralı daha bir kral yapmış ki oyunun adı Evolution! İsmiyle bu kadar uyuşan başka gerçekten çok nadir oyun var. Motorcyle trials gibi kısıtlı konunun bu denli zengin bir şekilde oyuncuya sunulması büyük bir başarı.

Oyunda yüzü aşkın trial pist var ve emin olun hepsi birbirinden farklı konseptlere sahip! Kimi haritada büyülü bir ormanla karşılaşıyor, kimisinde de körfezde petrol savaşlarının ortasında buluyorsunuz kendinizi! Yahu Omaha Beach çıkarmasında dahi motorumla tozu dumana katıyordum! Tabi verdiğim örneklerden yola çıkarak ‘Motor yarışımı RPG oyunu mu?’ diye düşünmeyin. Oyunun temasına uygun haritalar çoğunlukta.

Pistlerde sürüşünüze göre değişen veya daha önceden bir alana hızlı ya da  yavaş girdiğinizde nereye düşeceğinizin ayarlandığı farklılık gösteren parkurlar da mevcut. Bir anda derinliğin içerisine girdiğinizde 2.5 boyutlu olan oyunun 3 boyuta dönüştüğü durumlarla da karşılaşacaksınız. Hatta bazı pistlerde yardımsız aşamayacağınız engellerde bizzat pistin kendisi size yardım edecek…

Trials-Evolution-Gold-Edition-3

Motorunuzla sadece Allah ne verdiyse gaza bas ve engelleri aş durumu bu oyunda yok. O kadar kolay değil, kesinlikle haritaya uygun esneklikte motorunuzu sürmelisiniz. Yeri geldiğinde gazdan elinizi çekmeyi ve hatta fren yapmayı da bilmeniz lazım. Otuza yakın beceri gerektiren mod barındıran Trials Evolution: Gold Edition’da engellerin size uymasını isterseniz sinir küpüne dönüşürsünüz. Geçilemeyen ve sürekli tekrar edilen engeller bir süre önce kulaklarınıza varan ağzınızı yerle tümleşik hale getirebilir. Neyse ki haritaların çoğu insanlar bıkmasın diye kayıt noktaları iler doldurulmuş. Yani hata yaptığınızda sürekli baştan başlamak zorunda değilsiniz. Ama kayıt noktalarından oynamak da oyunda elde edeceğiniz bronz, gümüş ve altın madalya sisteminde değişikliklere yol açabilir.

Trials-Evolution-Gold-Edition-2

Oyunun içeriği modları, pistleri ve çeşitli türdeki motorlarıyla da sınırlı kalmıyor. Multiplayer cephesinde 4 kişiye kadar aynı anda oynamaya imkan sağlayan Trials Evolution: Gold Edition, zorlayıcı pistler yapmanıza yarayan bir pist editörü de sunuyor. Ek olarak sürüşlerinizi ve hatta isteseniz de yapamayacağınız hareketleri (başıma çok geldi ve kahkahalar dahi attım) kayıt etme ve aynı zamanda YouTube’ta sergileme yarayan seçeneğiniz de detaylı bir şekilde oyunda bulunuyor.

Son olarak oyuna getirilen yoruma da değinmek istiyorum. Flatout’u hatırlayın, sürücümüze bilinçli ne eziyetler yapıyorduk. Bu oyunda ise istem dışı birçok sürpriz ile karşılaşacak ve yarışçınızın beklenmedik anda maruz kaldığı patlamalara, yangınlara ve ağır yükler altında ezilmesine tanıklık edeceksiniz… RedLynx sen çok yaşa! Sürprizleriyle oyuncuyu gerçekten mutlu edecek bir oyun geliyor.

Trials Evolution: Gold Edition’ı sabırsızlıkla bekliyorum. Oyun 21 Mart’ta satışa sunulacak. Haliyle Oyun Fest’in oyuna tuttuğu mercek de daha da büyüyecek. Biraz daha dişimizi sıkarsak büyük bir eğlence serüvenine kavuşacağız.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir