Total War: Warhammer’ın Sır Perdesi Aralandı

PC Gamer editörleri özel erişim imkanı buldukları Total War: Warhammer hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Total War serisini Warhammer evreniyle bir araya getiren Total War: Warhammer, seride nasıl bir etki yaratacak meraklan bekleniyor. Oyun henüz piyasadaki yerini almadığı için oyuna özel erişim sağlayanlar sayesinde bilgileri alıyoruz. Gelen bu bilgiler gösteriyor ki, Creative Assembly oyunu bir şölene çevirmek için hem Total War serisinin hem de Warhammer evrenin tüm imkanlarından yararlanıyor.

PC Gamer editörleri özel olarak oynadıkları Warhammer’da bir savaş gerçekleştirdiler. İlk olarak bu savaşın taraflarını inceleyelim: İmparatorluk bayrağı altında savaşan insanların kullandıkları silahlar arasında eski bir ateşli silah olan arkebüz, balta ve kargıyı bir araya getiren baltalı kargı ve büyücülerle top güllelerinin korumasındaki kılıçlar bulunuyor. Diğer tarafta bulunan hantal orklar ve cılız goblinler ise savaş boyalarıyla kendilerini belli ediyorlar ve örümcekler, kurtlar ve domuzlarla güçlerini birleştiriyorlar. Aynı zamanda troller, devler ve ejderhalar bu ordunun önemli birer elemanı elemanı olarak düşmana korku salıyorlar. İki taraf da iddialı ordularıyla gövde gösterisi yaparken bu savaşa ev sahipliği yapacak kasvetli ortamda bir yanardağdan alevler fışkırarak çıkıyor.

Savaşın başlamasıyla İmparator Karl Franz bindiği griffonun sırtında bir konuşma yapmaya başlıyor. Konuşması sırasında kuvvetlerinin savaşı kazanması halinde Sigmar’ın Efsanevi Çekici’ni alacağını söylüyor. Bu konuşma sahnesi Rome: Total War’da gördüğümüz savaş önü konuşmalara oldukça benziyor. Karl Franz konuşa-dursun, efsanevi Kara Ork Grimgor İronhide ve kuvvetleri biraz sıkılmış gibi duruyor ve orklar arasından da düşük seste bir ilahi yükseliyor.

İmparatorun ordusuna seslenişinin sona ermesiyle iki ordu birbirleri üzerine hızla hücum etmeye başlıyor. Orklar İmparatorluk kargıcılarıyla savaşa tutuşuyorlar, Demigryph Şövalyeleri ile yaban domuzlarına binmiş orklar savaşıyor. Örümceklere binmiş goblinler ve Arachnarok Örümcekleri en basit tabiriyle imparatorluğun kılıç ustalarına ulaşmaya çalışıyorlar. Savaşın acımasız ve iğrendirici tarafında ise troller asitlerini durmadan zavallı tüfekçilere akıtıyorlar.

Creative Assembly cephesinden Ian Roxburgh’un söylediklerine göre yapımcı ekip savaş sırasında gerçekleşen bu animasyonları yapmak için büyük çaba harcamış. “Savaşı daha dinamik ve esnek yapacak olan animasyonlar için büyük emek harcadık. ‘Çok’ sayıda animasyon hazırladık. Önceki Total War oyunlarında beş altı iskelet modeli hazırlarken bu oyunda otuzdan fazla iskelet geliştirdik.”

Genel anlamda Total War deneyimi değişse de saldırı çeşitlerinde eskileri hatırlatan türler de mevcut. Troll gibi iri canlılardan oluşan ordular, Total War’da orduları yarmalarıyla ünlü filleri anımsatarak geniş bir alanı kapsayan saldırılar gerçekleştiriyorlar. Trollerin yanında çarpışan Cadı Avcısı, Sigmarlı Savaşçı Rahip gibi piyade kahramanları amansızca dökülen kan miktarını daha da arttırıyorlar. Büyülü savaş makinesi Luminark of Hysh ise bir devi çantada keklikmiş gibi avlıyor. Total War için yeni bir özellik olan uçma da çok sevilecek gibi duruyor, zira uçarak gerçekleşen saldırılar gerçek anlamda bir aksiyon ziyafeti sunuyor. Ian Roxburgh’un dediğine göre yapımcı ekip bu özellik üzerinde titiz bir çalışma yürütüyor.

Aktarılanlara göre savaş sırasında yüzlerce dövüşçü görebilme imkanımız var ve bu dövüşçüler stratejik görünümde bile oldukça detaylı görünecekler. Ayrıca dövüşçü sınıfları da çok sayıda olacak. PC Gamer editörerinin aktardıklarına göre savaşa dahil ettikleri sınıfları mümkün olduğunca farklı seçmelerine rağmen hala dışarıda kalan sınıflar olmuş. Ayrıca bu kadar sınıfın sadece iki tarafta bulunması dikkat çekici. Zira oyuna başka taraflar da ekleneceği gelen haberler arasında.

Total War serisinin en önemli unsurlarından biri hiç şüphesiz diplomasi. Bu oyunda ise alıştığımız diplomasi sistemi; taraflar arasındaki iletişim kopukluk ve sorunları yüzünden bir miktar değişecek. Ian Roxburgh “Warhammer’ın temelinde çabalasınız da değiştiremeyeceğiniz ilişkiler yatıyor.” diyerek bu durumu özetliyor ve açıklamasına devam ediyor “Kaos ve Efler’i örnek olarak verebiliriz. Ama sandbox evrende eğer gerçekten çok çabalarsanız Greenskins’le savaşa girebilir ve geçici bir süreliğine barış ortamı inşa edebilirsiniz. Ancak bu hemen öylece yapabileceğiniz bir şey değil. Bu ilişkilerin gerçek doğasını yansıtmak isterken bir yandan da oyuncuları seçeneksiz bırakmak istemiyoruz. Yani tüm olay hassas bir dengeyi inşa etmekle alakalı.”

Oyunun en merak edilen içeriklerinden biri olan sefer haritası hakkında henüz tahminler ve birkaç bilgi hakkında ele geçen fazla bir şey yok. Ancak ekipte yazar olarak görev alan Andy Hall’un anlattığına göre oyun haritasında gerçek anlamda bir zaman kavramı bulunmayacak. Hatta hava durumu, mevsimler bile olmayacak. Andy Hall yaptığı açıklamada “Warhammer dünyasında hiçbir şekilde mevsim kavramı bulunmuyor. Bir gün bir bakmışsınız yağmur yağıyor… Diğer gün ise güneş pırıl pırıl parıldıyor” demişti. Ayrıca yapılan başka bir açıklamada da “Taktikler ve birim çeşitliliği dışında sefer oyununda da oldukça geniş bir yelpaze var. Örneğin Greenskins’i seçtiyseniz bina inşa etmeye fazla zaman harcamayacaksınız.” denilerek sefer oyununda ayrıntılı bir oynanış yaratılmak istendiği belirtilmişti. Ayrıca savaş tasarımcısı Simon Mann’in bu konu hakkında söylediklerini de dikkate almak lazım “Her ırka sanki başlı başına bir Total War oyunuymuş gibi emek veriyoruz. Hepsi birbirinden çok farklılar ve biz de bunu kullanmak istiyoruz. Oyunda teknolojiniz ilerledikçe çeşitli inşa zincirleri keşfedeceksiniz. Ancak bazı ırklar için bu inşa olanağı oldukça sığ olacakken bazı ırklar için de derin bir özellik olacak.”

Oyundaki en önemli özelliklerden birinin de haritanın doğru kullanımı olduğu belirtiliyor. Ian Roxburgh’un aktardığına göre sefer haritasındaki temsilcilerimiz savaş haritasındaki kahramanlarımıza dönüşecekler. Bu temsilcileri bir orduya eklediğimiz zaman savaşa katılacaklar ve ‘tek kişilik ordu’ gibi görev üstlenecekler. Yine de kahramanların yetenekleri baz alındığında geleneksel temsilciler daha farklı beceriler sergileyecekler.

Oyunda eski Total War yapımlarında gördüğümüz tarihi savaşlar da dolaylı olarak bulunacaklar. Örneğin demoda gösterilen Siyah Ateş Geçidi Savaşı, Warhammer evreninde gerçekten bulunan bir savaş ve İmparator Karl Franz’ın Sigmar Çekici’ni kazanma yolundaki son adımı. Seferde takip ettiğiniz yol sayesinde bu savaşı kazandığınız zaman bu savaşı tekrardan adeta geleneksel Total War tarihi savaşları gibi oynama imkanınız olacak.

Total War: Warhammer, seri baz alındığında biraz değişik de olsa cesur olarak adlandırılabilecek bir adım. Ayrıca yapımcılardan anlaşıldığı kadarıyla firma ortaya koyacakları üründen oldukça ümitli görünüyor. Seri boyunca gerçek tarihi değiştirme ve oynama imkanı sağlayan Total War’un, Warhammer evreni ve tarihini nasıl işleyeceğini merakla bekliyoruz.

Ayrıca www.totalwar-turkiye.com adresine bakmanızı öneririz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir