Total War Arena Nedir Ne Değildir?

GDC 2013’te duyurulan Total War Arena’ya mercek tutuyoruz.

The Creative Assembly oyun stüdyosu GDC 2013’te tasarımcıları James Russell aracılığı ile Total War serileri üzerine bir multiplayer oyun geliştirdiklerini duyurdu. Bu oyunun adı Total War: Arena ve oyunun Total War’un multiplayer tabanı üzerinden, F2P halinde, 10vs10’a kadar savaşları destekleyecek bir oyun olması planlanıyor.

Bu oyunun çok oyunculu platformda bir yenilik olacağı söyleniyor. Bazı şüpheci düşüncelere karşıt söylendiğine göre oyun kesinlikle bir DOTA çakması olmayacak, oyun Total War multiplayer’ın MMO versiyonu olacak. 10’a 10 savaş alanlarında her karakter 3 ünite kontrol edecek (en fazla 500 adam kapasitesinde) ve bu savaşların şu an varolan multiplayer’a benzer veya ondan biraz daha büyük olması planlanıyor.

Tasarımcı James Russell’ın dediğine göre, oyunda yardımlaşma çok önemli bir unsur olacak. Oyuncuların birbiriyle sık etkileşimde olması isteniyor. Örneğin bir oyuncu okçuları kontrol ederek saldırı takımını kontrol eden oyuncuyu koruyacak, başka bir yandan da mızraklıları kontrol eden oyuncu okçuların atlılar tarafından ezilmesini engelleyecek. Bu sistem bize World In Conflict’i hatırlattı. Yani kazanma unsuru hiçbir zaman tek oyuncunun elinde değil…

Oyundaki bu savaşların ve aktif kapışmanın dışında, bir karakter gelişim bölümü olacak. Oyuncular generallerini, askerlerini ve silahlarını geliştirebilecekler. Bu sayede oyuncular aktif olarak bir süreklilik içerisinde olacaklar.

totalwar-arena-karakter

Russell aynı zamanda oyunun F2P, yani ücretsiz olması, konusunda da konuştu. Para kazanmanın ilerlemeyle alakalı olduğunu söyledi ve oyundaki çoğu içeriğin ücretsiz erişebilir olacağını duyurdu. Oyuncuların tek yapması gereken hızlı olmak…

Bir diğer değinilen nokta ise oyun içerisindeki savaşların detayı idi. Russell bu savaşların klasik oyunda olduğu gibi yetenek bazlı olacağını söyledi. Bunun yanında  bir F2P oyunun bulundurduğu kötü unsurları içermeyeceğine de değindi.

Oyunun F2P olmasının bir “kalabalık” getirisi olacağı biliniyor tatbiki. Bu yüzden dengelenmiş savaş ayarları da oyunda bulunmakta. Russell’ın söylediğine göre yeni oyun normal multiplayer formatından daha çok erişilebilir olacak bunun nedeni ise beklenen kalabalık ve oyun içerisinde kişisel yüklenmenin azaltılması. Bundan kastımız daha önce belirttiğimiz gibi takım oyununa yönelmiş olmaları. Russell, bu konudaki görüşünü “1v1 oynamaktansa 10 kişilik bir takımda yer almak çok daha az korkutucu, özellikle yeni oyuncular için.” şeklinde dile getirdi. Biz de buna katılıyoruz, zira birçok kişi seçtiği devlet ile adeta varlık savaşına giriyormuşçasına multiplayer’da olayı kişiselleştiriyor. Yenilince bir daha multiplayer bölümüne bakmıyor…

Yeni oyunda tasarlanan ana değişikliklerden bir tanesi, normal Total War’da 20 üniteye kadar kontrol edebiliyorken bunda sadece 3 ünite kontrol edebilmemiz olacak. Russell bu konu hakkında şu şekilde bir açıklamada bulundu “20 ünite gerçekten çok sağlam bir kontrol yeteneği ister böyle bir projede, bu yüzden bunu düşürmek ve dengelemek istedik. Yeni multiplayer aynı klasik oyun gibi aktif ve yetenek bazlı bir biçimde çalışabilmeli.” Bu demek oluyor ki orijinal oyunun alt yapısı ve taslağı bu yeni oyunda köklü bir biçimde bulunacak. Söylenene göre 3 ünite kontrol edilmesi bir bakıma oyun içindeki serbestliği değiştirdi. Normal Total War’da 20 uniteyi birden kontrol ederken genel bir kontrol yapısına sahipken, iş 3 üniteye düşünce kontrol de “ünitesel” baza çekildi.

Bu da demektir ki atlıları kontrol edebilirsiniz, okçulara nişan aldırabilirsiniz, bu tarz oyun içi unsurlar bizleri bekliyor olacak. Russell’ın söylediğine göre bu konu hakkındaki çalışmalar ve düşünceler devam ediyor çünkü bu tür unsurlar, detay gerektiren unsurlar ve üzerinde uzun süre çalışılmalı ve CA da bunu yapacak.

totalwar-arena-ordu

Yeni oyundaki yenilikler ve düşünceler bitmedi henüz, bir diğer değinilen konu ise yeni hasar sistemi. Total War’da her ünitenin sadece 1 hp’si olur, ya ölüdürler ya sağdırlar. Arena’da işler değişecek, bazı özel üniteler hasar alabilecek, ünitenin verdiği hasar ünite içerisinde kaybedilen adam ile ters orantılı olacak. Ayrıca yeni oyunda üniteleri bölebilme özelliğine sahip olacağız. Ünitemizdeki adamları ayırıp gruplandırabileceğiz, hatta 1 adamı ayrı olarak gruplandırıp yönetmek bile mümkün…

Gelelim son olarak oyunun biraz dış tasarımına ve konseptine, Russell’ın söylediğine göre stüdyo komutanlar arasında tarihsel geçiş detayları kullanabilir. Kim bilir belki de Spartalılar ile Templar savaşı yaşarız? Ama bu hiç mantıklı olmaz :) Bu konu üzerinde şu an tam karar verilmemiş anlaşılan.

Şu an diyebiliriz ki Total War Arena’nın tema edineceği içerik ve kullanacağımız ordu tipleri tam bir muallak. Oyunun işleyişi hakkında neredeyse tüm daha şimdiden edindik. Dediğimiz gibi acaba bu oyunda hangi devletler ve orduları yer alacak?

Son olarak eğer Total War oyunları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Türkiye’nin resmi Total War topluluk sitesi www.totalwar-turkiye.com‘u ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir