Titanfall İnceleme

Titanlar geri dönüyor! Sizler için Titanfall’u inceledik ve yeni başlayanlar için de yararlı bilgiler vermeye çalıştık…

Son yıllarda FPS tanımına 3. bir boyut kazandırmış fantastik bir oyun Titanfall. Şu ana kadar oynamış olduğum hiç bir FPS’den ciddi anlamda alamadığım hazzı Titanfall’da aldım diyebilirim. Çünkü Titanfall sıradan bir FPS oyunundan fazlasına sahip.

Dağıtımcılığını Electronic Arts’ın üstlendiği Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Titanfall için son yılların en iyi FPS oyunu dememde bir sakınca yok sanırım? Belki de yapımcının adını daha önce pek duymuş olmasak da (Call of Duty’nin geliştirilmesinde katkıları olduğunu biliyoruz) oyunun duyurulduğu ilk günden itibaren çok ses getirdiğini ve daha da yankı uyandıracağını beklediğimizi söyleyebiliriz.

titanfall1

Yazıma oyunun senaryosuyla başlamam gerekiyorsa pek de iyi bir başlangıç yapabileceğimi söyleyemeyiz. Maalesef ki Titanfall’da senaryo tanımı çok kısıtlı. IMC vs Militia, sizin tarafınız hangisi? Açıkçası pek de bir önemi yok çünkü pilotların zırhlarının rengi ve stili dışında pek de bir farkları olduğunu söyleyemeyiz. Titanfall, bizi gelecekteki savaşlara götürüyor, ama gelecekteki savaşın pek de bir senaryosu yok. Titanfall’da herhangi bir single player senaryo modu malesef ki yok.

Respawn Entertainment’in stüdyo lideri Vince Zampella, Game Informer’a stüdyoda sadece 60 kişinin bulunduğunu ve bir senaryo modunun yapımının neredeyse 6 aylık bir zaman alacağını ve kullanıcıların yalnızca %5’inin senaryo modunu bitireceğini diğerlerinin ise sadece bir göz atıp hemen multiplayera geçeceğini ve bu sebeple gerek duyulmadığını belirtti. Bence bu hiç bir şekilde bahane değil eminim ki oyuncuların %5’inden daha fazlası oyunun single player senaryo modunu bitirmeden Multiplayera geçmiyordur, aynı benim gibi.

Peki, oyuna giriyoruz ilk olarak ne yapıyoruz? Elbette eğitim bölümünü bitiriyoruz. Gelin şöyle bir eğitim bölümünde ne var ne yok bakalım. Eğitim iki bölümden oluşuyor birincisi Pilot Antrenmanı ikincisi ise Titan antrenmanı şeklinde.

titanfall2

Pilot antrenmanımızın ilk bölümünü klasik WASD hareket etme shift ile koşma space ile zıplama gibi şeyleri öğrenerek bitiriyoruz, buraya kadar her şey normal. Asıl mevzu eğitimin devamında, zira güzel birçok dinamik bu oyunda birleşmiş durumda. 2. bölümde Wallruning yani oyuna yine, oynanışa farklı bir hava katan, duvar yürüyüşünü öğreniyoruz, kesinlikle duvardan duvara koşuşturmak çok eğlenceli, bana Prince of Persia’yı anımsatıyor. 3. Bölümde uzun bir pistte hünerlerimizi wallruningi kullanarak göstermemiz isteniyor ve 4. bölüme geçiyoruz bu bölümde ise yine farklı bir özellik olan Double Jumping’i öğreniyoruz. Yerden bir kere zıplayarak yükseldiğimizde eğer pilot isek yani bir titanın içinde değilsek bir kez daha havadayken zıplayabilme hakkımız oluyor bu sayede çok yüksek yerlere rahatça ulaşabiliyoruz. 5. bölümde yine bir pistte öğrendiklerimizi uygulayarak 6. bölüme geçiyoruz bu bölümde de Crysis’i anımsatan Cloak özelliğini öğreniyor, bir kaç düşmanın arasından görünmez olarak sızıyoruz. Bir pilot iken Q tuşuna basarak görünmez olabiliyoruz tabi belli bir süresi ve bekleme süresine sahip olsa da gerçek oyuncular tarafından Cloak modundayken bile bazen fark edilebiliyorsunuz.

titanfall3

Bir sonraki iki eğitimde de öncelikle yakın dövüş eğitimi alıyor sonrada Smarter Pistol adı verilen silahla birden fazla hedefi çok rahatça tek bir tıkla indiriyorsunuz ve ardından atış poligonunda biraz talim yapıyorsunuz. Ardından gerçek bir savaş alanı simülasyonunda bir kaç düşman hakladıktan sonra karşınıza çıkan titanın işini bitirmek için anti titan silahını kullanıyorsunuz. Ardından da biraz titan antrenmanı… Titanımızla ani bir şekilde sağa sola kayma hareketine Dash deniliyor. bu hareket titana bağlı olarak daha sık yapılabiliyor. Bir başka titanlara ait özellik ile aynı pilotların Q tuşu ile aktif olan cloak özelliği gibi yine titanlarda aktif edilebilen Vortex Shield, bu özellik de bana Matrix’i anımsattı. Vortex Shield’imiz açıkken saldırı yapamıyoruz fakat bize doğru gelen her türlü mermiyi roketi durdurup avucumuz içinde tutuyor ve bıraktığımızda geldiği yere geri gönderiyoruz, yani hasar da verebiliyoruz bu sayede. Antrenmanımızın en son bölümünde Titanımızla çetin bir mücadele veriyor ama en sonunda titanımızın canı sıfıra iniyor ve alev almaya başlıyor, peki ya bu durumda ne yapacağız? Elbette ki titanımızı terkedeceğiz… E tuşuna seri bir şekilde basarak havaya fırlıyoruz, bunu yapmak için titanımızın canının sıfıra inmiş olmasına gerek yok, önce X tuşuna ardından da yine seri bir şekilde E tuşuna basarak Eject yapabiliyoruz. Evet oyunun temel kontrollerini öğrendik.

titanfall6

Her ne kadar bir single player senaryo modunun olmadığından bahsetsek de, evet, oyunda bir Campaign modu var, Multiplayer Campaign. Bu modda pek fazla belli bir senaryo olmadan kendinizi IMC vs Militia çatışmasının ortasında buluyorsunuz. Öncelikle campaign’i bir kez Militia tarafında bulunarak 9 farklı savaş alanında bitiriyor ardından da aynı campaign’i bu sefer karşı taraftan IMC tarafından bir asker olarak bitiriyorsunuz.

Peki, atıp tuttuk senaryo yok diye, bu Multiplayer Campaign modu ney o zaman? Kimi kesim bu Multiplayer Campaign olayının bir gerçek single player senaryo modundan daha iyi olduğunu savunuyor olsa da kesinlikle tam anlamıyla bir senaryoya sahip değil. 9 farklı savaş alanında bir asker olarak bulunuyor komutanlardan komut alarak belli yerlere saldırıyor savunuyoruz fakat bundan öte bir senaryosu yok, kısacası sadece klasik bir savaş senaryosu var ve bunu Multiplayer olarak gerçek insanlarla canlandırıyoruz, ha bu konuya da değineceğiz tabi ne kadarı gerçek insan?

titanfall7

Oyuna kesinlikle çok farklı hava katan bir çeşit minion sistemi var, aynı bir MOBA oyunlarındaki gibi. Açıkçası oyunun türü olarak FPS’nin yanına MOBA’yı da eklemek gerekiyor sanırım. Oyun tam anlamıyla PvP değil, her iki takımda da belli zamanlarda farklı yerlere gökyüzünden inen araçlarla gelen minion diye tabir ettiğimiz botlar var, bu botların da kendi aralarında isimleri ve özellikleri var, Spectre, Grunt vs. Ama yapay zekanın kontrol ettikleri bu kadarla bitmiyor. Titanların içinde bir oyuncu olmadığı sürece Titanlar, Auto Titan modunda her ne kadar gerçek bir oyuncunun kontrol ettiğinde olduğu kadar etkili olmasa da kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor. Tabi bu Auto Titanlar diğer minionlar gibi belli zaman aralıklarında gelmiyor, örneğin ben titanımı çağırıyorum ama titanımın içine giremeden ölüyorum. Bu gibi durumlarda titan Auto Titan modunda kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor, ben doğunca onu bulup kullanabiliyorum. Titanımız Auto Titan modundayken V tuşunu kullanarak bizi takip etmesini veya kendi başının çaresine bakmasını emredebiliyoruz. Aynı şekilde rakip pilotu bizim titanımıza rodeo yaparken bizim de titanımızdan inip bu pilotu avlamamız gerekebiliyor, bu durumda da titan yine Auto Titan moduna geçiyor isterseniz sizi takip ediyor isterseniz kafasına göre takılıyor.

titanfall8

Peki nedir bu rodeo? Biz normal bir pilot iken titanlardan daima uzak mı durmalıyız? İstediğimiz zaman titanımızı çağırıp kullanabiliyor muyuz?

Rodeo’dan başlayalım, bir pilot iken titanlara kafa tutmanın 2 çeşit yolu var. Birincisi anti titan silahlarını kullanarak uzaktan saldırmak, ikincisi ise rodeo yapmak! Rodeo yapmak için düşman titanına yaklaşıp üzerine doğru atılıyoruz ve pilotumuz otomatik olarak düşman titanının kafasında bulunan kapağı açıyor ve sizde orayı bir güzel mermiyle dolduruyorsunuz. Bu rakip titanın zırhına bakmaksızın direkt olarak can değerine etki ediyor ve havaya uçurabiliyorsunuz, kesinlikle rodeo yapmak oyunun en zevkli işlerinden biri. Bu arada rodeo işlemini düşman titanına yapabildiğimiz gibi kendi dostlarımızın titanlarına da yapabiliyoruz ama tabi ki de bu ölümcül olmuyor, dost titanına tırmanıp bir nevi titanı kalkan gibi kullanarak savaşabiliyoruz. Aman ha bu rodeo işlemini yaparken dikkatli olun titanların ayaklarının altında kalmayın veya da titanın yumruğunun tadına bakmayın ki bu işlevin yakın dövüş tuşu olan C ile yapıldığını hatırlatalım. Titanken anında ölümcül olan yakın dövüş saldırıları pilotlarda belli bir hasar veriyor, aman yanlış anlamayın pilotken gidip titanları tekmelemeye çalışmayın! Bir aksilik olursa da sorumlusu ben değilim ona göre…

titanfall9

İstediğimiz her zaman bir titan çağıramıyoruz. Belli bir bekleme süresi var (3 dakika civarı). Kimileri titanların çok fazla abartıldığını ve güçlü olduğunu söylese de ben kesinlikle öyle düşünmediğimi ve de dengelemenin çok iyi sağlandığını söylemeliyim. Titanlar bir FPS oyununa çok farklı bir boyut katıyor ve de oyunu kesinlikle eğlenceli bir hale bürüyor.

Bu arada yapay zekaya değinmeden de geçmeyelim, bu tarz bir oyunda yapay zeka en çok merak edilen şeylerden birisidir. Açıkçası söylemek gerekirse oyundaki yapay zeka yönetimindeki minion’lar çok fazla aklı başında değil. Ama olması gerektiği gibi midir çok fazla mı kolaydır biraz tartışılır bir konu. Tek başınıza 10 15 minion’un arasına girip hepsini öldürebiliyorsunuz bana kalırsa biraz basit olmuş. Tabi yapay zeka denince yalnızca akıllara bilgisayar kontrolünde olan yaratıklar gelmemeli, örneğin titanın içindeyken bir pilot size saldırdığında Titanımızın yapay zekası sizi uyarıyor bir den fazla titan tarafından saldırıya uğrarsanız kaç tane titanın size saldırdığını belirtiyor. Canınız çok azaldığında kaçmanız gerektiğini, düşman pilotunun size rodeo yaptığında Titandan inip ona yaya olarak müdahale etmeniz gerektiğine kadar bir çok konuda yardımcı oluyor diyebiliriz.

titanfall10

Oyunda yine birçok Multiplayer FPS oyunlarında bulunan bir loadout (ekipman) sistemi var. Bir oyuna girmeden önce kendi oyun içinde kullanmak istediğiniz silahları belirleyebiliyorsunuz. Birden fazla loadout oluşturarak oyun içinde de bunlar arasında duruma göre seçme şansınız oluyor. Şöyle loadout’ımızı nasıl ve nelerden oluşturacağımız konusuna bir göz atalım.

Öncelikle bir ana silahımız olacak (Primary Weapon), Bir Anti Titan silahı ve de yedek silah diyebileceğimiz tabancamız olacak. Bu 3 silahımızın dışında loadout’da yine kendimizin belirleyeceği bir Tactical Ability (Q ile aktifleştirilen özellik, Cloak: Görünmezlik, Stim: Kısa süreliğine yorulmama ve çabuk iyileşme, Active Radar Pulse: Duvarın arkasındaki düşmanları kısa bir süreliğine görmemizi sağlıyor), Ordnance (2 çeşit el bombası ve 2 çeşit mayın) ve de Tier1 Kit ve Tier2 Kit diye adlandırılan bir nevi Perkler var. Minion’ları haritada gösterme, titan patladığında çevredekilere daha fazla hasar verme vs. yaklaşık 12 farklı perkin arasından ikisini seçiyoruz. Ardından da cinsiyetimizi belirleyerek loadout düzenlemesini tamamlıyoruz. Bunlarla hiç uğraşmak istemezsek hazırda bulunan temel loadoutlar da mevcut. Tabi aynı şekilde Titanların da loadout’ları var ama özellikler silahlar tamamen farklı.

titanfall11

Bir değinmeden geçmememiz gereken Burn Cards sistemi multiplayera hafiften güzel bi hava katmış gibi. Oyunda bulunan farklı görevler (Challenge) var. 100 kere Titan kullan, 50 pilot öldür, 10 minnionu yumrukla vs. Her biri farklı Burn Card ve XP kazandırıyor, level atladıkça açılmamış silahları ve Custom Loadout bölmeleri kazanıyorsunuz. Peki, bu Burn Card’lar ne işe yarıyor?

Burn Card’lar da aynen ekipmanlar gibi oyuna girmeden önce belirlenen şeyler. 3 tane Burn Card seçiyoruz ve oyun içinde bu kartları kullanabiliyor, her bir kartın yalnızca tek kullanımlık olduğunu ve titizlikle kullanılması gerektiğini hatırlatalım. Burn Card’lar çok çeşitli kartlar, zaman geçtikçe çok yeni ve değişik kartlarla karşılaşacaksınız. Örneğin, silahınızı daha çok hasar veren az tepen bir silahla değiştirme, öldürücü bir anti titan silahına sahip olma, daha fazla hareket hızı veren kartlar, daha fazla XP kazandıran kartlar vs. Her biri yalnızca bir raundda geçerli oluyor ve ölünce veya raund bitince kart çöpe gidiyor.

Multiplayer Campaign moddan bahsetmiştik biraz da normal Multiplayer modlarına değinelim. Oyun da herhangi bir DLC’ye sahip değilseniz oynayabileceğiniz 15 farklı harita bulunmakta, DLC’ler ile birlikte bu sayı artıyor. Campaign modunun dışında bu haritalarda 6 farklı oyun modunda savaşabiliyorsunuz, DLC’lerle yine bu sayı artıyor. Multiplayer modlarının üzerinde durmaya pek fazla gerek yok gibi, sıradan Capture the Flag, belli bölgeleri ele geçirip tutma Hardpoint, Team Deatmach tarzı Atrrition modları mevcut bunların dışında Titanfalla özel Marked for Death modu mevcut. Bu modda iki takımdan da birer oyuncu rastgele işaretleniyor ve kendi takımınızdaki işaretlenen oyuncuyu korurken karşıdakini öldürmeniz isteniyor ve bu böyle decam ediyor. Last Titan Standing modunda her bir oyuncu Titanlarının içinde oyuna başlıyor ve tüm titanları yok edilen taraf kaybediyor. Bir de bu modlardan rastgele birisinin geldiği Variety Pack modu mevcut.

titanfall12

Oyunun genel anlamda yeniliklerinden titanlardan falan bahsettik, teknik özellikler için atmosfer için söylenecek olumsuz pek bir söz bulamıyorum açıkçası. Atmosfer tek kelimeyle muazzam, gökyüzü olsun titanların gökyüzünden inişi olsun, yine gökyüzünde uçuşan uzay araçları, uçaklar süper görünüyor. Sizden bağımsız bir sürü olayın gerçekten geliştiği hissine kapılıyorsunuz. Grafik optimizasyonunun da hiç fena olmadığını, orta seviyedeki sistemlerde de sorunsuz çalışabileceğini belirtelim.

Titanfall çıkışını 11 Mart 2014 tarihinde PC, Xbox 360 ve Xbox One platformlarında yapmıştı. Sizler için Titanfall’u inceledik, önemli bilgileri vermeye çalıştık yeniliklerden bahsettik eğer ki sormak istediğiniz sorular olursa da yine buradan bizlere ulaşabilirsiniz.

Son tahlilde Titanfall FPS türüne katkıda bulunarak, bu türü ileri taşımış bir oyun olarak oyuncuların arşivinde bulunmayı sonuna kadar hak ediyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Berat Küçük

Video oyunları tutkunu, strateji hayranı, teknoloji meraklısı, sürekli kendini geliştirmeye çalışan, yeni şeyler öğrenmek için çabalayan birİsi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir