Through the Woods İnceleme

İskandinav mitleriyle harmanlanmış bağımsız korku oyunu Through the Woods, mercek altında.

Antagonist, 5 genç Norveçli’nin kurduğu bir oyun stüdyosu. İlk oyunları Through the Woods, kısa bir süre önce çıktı. Dağıtımı Rus 1C Company üstlenmiş durumda. Through the Woods bir anda dağıtım desteği bulmadı. Başarılı sayılabilecek bir Kickstarter vetiresinden geçti. 1,272 kişi toplamda 43,833 dolar destek sağlayarak projenin ekranlarımızı süslemesine vesile oldu. Oyun duyurulduğu andan itibaren dikkatleri üzerine çekti. Zira popüler kültürün abarttığı İskandinav mitleri ve son dönemde revaçta olan korku türünü bir araya getireceği belirtiliyordu. Oyun Fest’in de takip sınırları içerisinde girmeyi başaran oyunu çıkar çıkmaz, sizler için inceledik.

Normalde korku veya gerilim oyunları ile pek ilgilenmem. Film izlerim. Yani korkuya dayanamıyorum diye bir şey yok. Sadece oyunları oynama amacım ve eğlence yordamım farklı. Ancak tarihe olan sevgim, farklı kültürleri merak etmemden dolayı Through the Woods’u oynayamaya kendimi şartladım. Pek memnun kaldığımı söyleyemem, eh işte…

through-the-woods-1

Oyun bir anne ve çocuğun, güzel Norveç ormanları içerisinde yer alan bir eve gelmesiyle başlıyor. Önce ufaklık yönetimimize veriliyor. Etrafta geziniyoruz. Kendimi “Norveç bu kadar güneşli ve renkli bir habitata mı sahip?” sorusunu sormaktan alamıyorum (İleride hava bozuyor :). Atmosfer bağımsız bir oyun için ideal tasarıma sahip. Tam “korku nerede gelecek acaba?” diye sormaya başladığım esnada annenin yönetimi bize geçiyor. Oyunun başları dinamiklerin oyuncuya tanıtılma aşaması diyebiliriz. Gerçi pek bir dinamik yok. Tek yaptığımız yürümek, etkileşim için de belirtilen tuşa basmak. Ah unutmadan, bir de el fenerimiz var.

Oyun aslında sadece korku temelli ve mitoloji teması üzerine kurulu değil, psikolojik ögeler içeren bir de hikayesi var. Bu iki kişiden oluşan aile, durduk yere doğaya kendilerini vermiyorlar, bazı sıkıntıları var. Ne yazık ki ufaklık bu sıkıntıları aşmış da olsa anne aşamamış. Kendini bu doğa ortamında bile işine veriyor. Çocuğu ile ilgilenmiyor, ama ona olan sevgisi de muazzam derecede. Yine bir gün geceleyen annemiz, sabah uyandığında ufaklığı evde göremiyor, telaşlanıyor, bir süre sonra küçük bir not buluyor. Notta “Anne, her kalktığımda seni uyuyor görüyorum, bu gerçekten çok sıkıcı, oyun oynamak için dışarı çıkıyorum” yazıyor. Eh biz de hemen ufaklığın peşine düşüyoruz, işte bu esnada aslında oyun başlamış oluyor…

through-the-woods-2

Through the Woods aslında bir korku oyunu değil, atmosferi gerici ve yer yer tüylerinizi diken diken eden gelişmeler yaşanıyor. Beklentim korku üzerineydi ama yanılmışım. Burada kırılacak bir puan, eleştirilecek bir husus yok. Gençler ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmışlar. Fakat oyun kısa olduğu için haliyle sizi gererek akılda kalıcı anıların oluşmasına vesile olan vakalar iki elin parmağını geçmeyecek azlıkta. Oyunu bitirme süresi de normal oynayış ile 4 saat. Aslında bu kadar da sürmez, “korkarım ben” diyerek koşturursanız baştan sonra daha kısa sürede bitirebilirsiniz. Ama bu sefer de oyunun neredeyse her yerinde toplanacak bir sürü metin ve eşyalardan habersiz olacaksınız. Bu toplanacak şeyler önemli zira hikayeyi anlamanıza da yardımcı oluyorlar, tamamlayıcı ve hatta direkt olarak ilgililer. Metinler oyunun hikayesi, mitoloji ve kültürel içeriklerden oluşuyor. Eşyalar da yine bu kategoriler içerisinde sınıflandırılabilir. Ben ne yazık ki hepsini toplayamasam da çok da geri kalmadım, yine baya materyal birikti. Eğer etrafı iyice gezerim derseniz oynayış süresini 1-2 saat daha uzatabilirsiniz.

Through the Woods’ta gizliliğe dayalı oynanış dinamikleri de mevcut ancak pek kullanamıyoruz. Birkaç önümüze çıkan düşmanı gizlenerek ya da sessizce hareket edip, yol değiştirerek geçiyoruz. Bu kadar. Yukarıda belirttiğim gibi oyunda yürümek dışında pek bir şey yapmıyoruz, keşke bulmacalar falan olsaydı. Bazı parçaları birleştirseydik falan ama yok. Bu haliyle oyun için “TPS yürüme simülasyonu” dersem hata yapmış olmam. Çok göze batmasa da gerçekten bir süre sonra etrafı keşfetmekten başka şeyler de yapsak diyorsunuz. Neyse ki karakter ara ara içerisinde bulunduğu durumu yorumluyor da uzun süredir yürüdüğünüzü unutuyorsunuz.

through-the-woods-3

Oyunda gerçekten başarısız olmuş diyebileceğim 3 husus var. Birincisi karakterlerin animasyonları, gerçi pek görmüyorsunuz ama özellikle oyun içi grafiklerle hazırlanan ara sahnelerde 10 yıl önceki oyunlarda rastlayamayacağınız animasyonları izliyorsunuz. Bunun nedeni hareket yakalama teknolojisi kullanılmadan geliştirilen animasyonlarla görevli arkadaşın yetersiz kalmış. İkincisi ise benim gerildiğim anlarda karakterin beklenen tepkileri vermemesi. Üçün şahıs açısı kamerasından (TPS) yönettiğimiz karakterimizin suratını görmüyoruz, büyük ihtimal ifadeleri o an değişmiyor, ama sesli olarak bir tepki ver kadın. Bütçeden mi yoksa “yeter bu kadar” dedikleri için mi bu detayları atlamışlar karar veremedim. Evet, yer yer yaşanan vakalara karakterimiz tepkiler veriyor ama oyun boyunca birçok gelişmede de suskun kalıyor. Üçüncüsü de uzun yükleme süreleri.

Oyunu bitirdikten sonra Steam yorum ve forumlarına baktığımda seslendirmeler bir hayli yüklenmişler. Vallahi ben York Dükü değilim, yani sorun etmiyorum. Hem Norveç hem İngiliz dillerini sesli olarak dönüşümlü aktif ettim. Gayet güzeldi. Ama genel olarak İngilizce oynadım. Hele oyunda karşınıza bir ikili çıkıyor, onlar kendi arasında Norveççe konuşması çok çok çok başarılıydı. Bu ikili ile girdiğimiz diyalog ve bölümler de oyunun en iyi anlarıydı diyebilirim. Özetle seslendirmeler gayet iyi. Sadece diyaloglar değil atmosfer ve müzikler de bir bağımsız oyun için yeterli seviyede. Hazır seslendirmeden girmişken teknik detaylara değinmeye devam edeyim. Grafikler sınıfı geçiyor, atmosfer hoş tasarlanmış. Hatta ekibin en çok vakit harcadığı husus bölüm tasarımları diyebilirim. Belki de bu yüzden benim ve benim gibi oyuncuların arzu ettiği birçok detayı oyunda göremiyoruz.

through-the-woods-4

Through the Woods başta “Through the Woods is a third-person psychological horror experience about…” ama ne yazık ki vaat ettiği ortamı sunmuyor. Korku yok, gerilim var. Aynı şeyler değil. Hatta oyunun resmi Steam forumunda geliştiricinin “korku oyunu değil, ürpertici” dediğini gördüm, burada büyük bir çelişki var. Bu korku oyunuysa Amnesia ne? Hikayesi, olay örgüsü ve atmosfer sayesinde kıl payıyla sınıfta kalmakta kurtulan yapımı öneriyorum. Ama indirim zamanında. Çünkü bu kadar kısa ve içerik bakımından da fakirlik çeken bir yapımın karşılığı ne yazık ki 30 TL değil. Tamam eserin sahibi istediği fiyatı biçebilir ama ben bir yazar olarak 30 TL’ye oyuncuları saatlerce PC başına bağlayarak eğlendirecek bir sürü oyun önerebilirim. Hatta daha başarılı ve ücretsiz oyunlar da var. İşte bu yüzden indirim zamanı tercih edilebilir diyorum.

Bir video da benden gelsin

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir