THQ Markalarının Satışı Başladı!

İflas koruma başvurusuyla gündeme bomba gibi düşen THQ en sonunda resmen sahip olduğu markaları diğer yayıncı firmalara satmaya başladı.

Dün itibariyle ilk bilgilerin geldiği satış anlaşmalarının sonuçları birer birer ortaya çıkarken, bizlerde sizler için satış sözleşmelerinin bir tablosunu çizelim istedik.

Ortaya çıkan bilgiler ışığında baktığımızda, Dead Island ile yakından tanıdığımız Deep Silver’ın bir üst makamı konumunda bulunan Koch Media’nın, Saint’s Row serisiyle ünlenen yapımcı firma Volition Inc. için talip olduğunu, firmanın başarılı serisi Saint’s Row’un da tüm haklarını satın aldığını görüyoruz. Volition Inc ve Saint’s Row markaları için 23 milyon dolar ödemeyi taahhüt eden Koch Media, ayrıca FPS tutkunlarının yeni bölümünü sabırsızlıkla beklediği Metro serisi için de 5.8 milyon dolar önerdiği belirtiliyor.

Bethesda Softworks’ün ana ortağı ZeniMax’ın 26.3 milyon $ önerdiği Relic Entertainment’i SEGA 26.6 milyon $ taahhüt ederek satın alırken, günlerdir THQ markalarıyla ilgilendiklerini dile getiren Ubisoft ise sadece THQ Montreal stüdyosunu 3.2 milyon $’a bünyesine katmış durumda. Stüdyonun henüz gizemini koruyan yeni projeleri de bu satın alma işlemiyle birlikte Ubisoft markası altına girmiş bulunuyor. Ayrıca geniş bir kitle tarafından merakla beklenen South Park’ın yayın haklarını da satın alan Ubisoft, bu satın alma işlemi için de THQ Montreal için önerdiği miktarla aynı seviyede bir parayı gözden çıkarmış durumda.

Şu sıralar Homefront 2 üzerinde çalışan Crytek’in de bu markanın haklarını 500.000 $ ile satın aldığının belirtildiği açıklamalarda, ayrıca 2K Games ve Rockstar Games gibi piyasanın önde gelen isimlerini bünyesinde barındıran Take-Two Interactive’in de alıcılar arasında yer edindiği ve Turtle Rock Studios için 250.000 $ ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor. Ek olarak Take-Two henüz tam olarak gün yüzüne çıkmamış olan Evolve adlı proje için de 11 milyon $ vererek sahibi olmuş durumda.

Tüm bu rakam ve markaların arasında THQ’nun başarılı serilerinden Darksiders’a imza atan Vigil Games’in bulunmadığını fark etmişsinizdir. Dün itibariyle yaşanan gelişmelerde teklifsiz kalan tek firma ve marka olarak dikkatleri üzerine çeken Vigil Games ve Darksiders, bugün bir talibe kavuşmuş durumda!

Henüz gerçek bir teklif gelmiş olmasa da, bir takım Twitter mesajlarından anlaşıldığı üzere Vigil Games daha önceleri bitirme kararı aldığı Darksiders serisine 4 kişilik bir co-op deneyimi sunacak yeni bir oyunla devam etmeyi düşünüyor ve bu fikir de şu sıralar Metal Gear Rising: Revengeance ve Bayonetta 2 ile gündemde olan Platinum Games’in dikkatini çekmiş durumda!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir