THQ İflas Etti! Ama Beklediğimiz Oyunlar Gelecek!

Dün aniden gelen bir duyuruyla iflas bayrağını çeken THQ’dan bugün gelen açıklamalar durumunu endişeyle takip ettiğimiz oyunların geleceğini gösteriyor.

Dünün en önemli haberi şüphesiz THQ’nun uzun zamandır beklenen iflasını kabul etmesi ve konkordatosunu ilan etmesiydi. Buna göre artık başlı başına bir şirket olmanın sonuna gelen THQ, Clearlake Capital Group’un bir alt firması olmayı kabul ediyordu. Durum böyle olunca biz oyuncuların en büyük endişesi elbette ki, sabırsızlıkla beklediğimiz oyun projelerinin iptal edilip edilmeyeceğiydi. İşte bu endişemize yüzleri güldürecek cevap bugün itibariyle firmanın başında bulunan isim Jason Rubin tarafından geldi.

THQ’nun resmi web adresi üzerinden uzun bir açıklama mektubu yayınlayan Rubin, kendilerini teslim ettikleri Clearlake Capital Group’un THQ markasını yok etmeyeceğini, tam tersine nasıl hayatta kalabileceği üzerine çalışmalar yürüteceğini bildirdi. Yapılan açıklamanın bir diğer önemli detayı ise THQ takipçilerinin artık endişeyle beklemeye başladıkları oyunlarının durumuyla ilgiliydi. Jason Rubin’in dediğine göre önümüzdeki yıl için beklediğimiz oyunların tamamlanması sağlanacak. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Ancak sonrasına Clearlake Capital Group karar verecek.

Bu nispeten sevindirici habere ek olarak, iflas kanunu 11.bölüm başvurusu yapan, yani konkordato ilan eden firmanın, bugüne dek büyük bir sır olarak sakladığı projeleri de ortaya çıkmış oldu!

Yayınlanan dökümanlarla ortaya çıkan projelerin arasında bildiğimiz isimler olmakla birlikte, bugüne dek gün yüzü görmemiş, sürpriz projeler de bulunmakta. Buna göre önümüzdeki yıl Company of Heroes 2’yi bizlerle buluşturacak olan Relic Entertainment, ayrıca 2014’te oyunculara sunmayı planladığı Atlas adlı bir proje daha geliştiriyor.

Darksiders serisinden tanıdığımız Vigil Games’in de hiçbir yerde sözü edilmeyen Crawler adında yeni bir oyun geliştirdiğinin ortaya çıktığı belgelerde ek olarak bu yıl içerisinde lisans satın alındığını duyduğumuz oyunlar da var.

Daha önceleri Counter Strike: Source ve Left 4 Dead gibi oyunlarla bizlerin karşısına çıkan Turtle Rock Studios’un geliştirmekte olduğu co-op destekli çok oyunculu oyun Evolve da bunlardan biri. Bir diğer sözü edilen oyun ise eski Assassins Creed geliştiricisi Patrice Désilets’in başında bulunduğu THQ Montreal’in üzerinde çalıştığı 1666.

Tüm bu geliştirilen oyunların ortaya çıktığı belgelerle birlikte THQ bandıralı yayınlanacak tüm oyunların beklenen satış rakamları da ortaya çıktı! İşte o liste…

Saints Row 4 – 5 milyon adet.
Company of Heroes 2 – 2 milyon adet.
Homefront 2 – 4 milyon adet.
Darksiders II – 2.4 milyon adet.
WWE ’13 – 1.9 milyon adet.
Metro: Last Light – 1.9 milyon adet.
South Park: The Stick of Truth – 3.1 milyon adet.
Evolve – 4 milyon adet.
1666 – 4 milyon adet.
Atlas için ise herhangi bir satış tahmini yapılmamış, ancak satışlardan 31.6 milyon $ net gelir elde etmeyi bekledikleri belirtilmiş.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir