The War Z Ön İnceleme

Hammer Point Interactive’in bir diğer profesyonel yaklaşımı, oyun hakkında bu gibi durumları forumlarda konuşanları ve ya paralarını geri isteyen oyuncuları forumlardan banlamak. Şu anda parasını geri istediğinden dolayı banlanan 500 oyuncu internet üzerinden bir imza kampanyası başlatarak bu durumu kuzey Amerika’da mahkemeye taşımaya çalışıyor.

Son olarak da The War Z’nin yanlış yansıtılmış özelliklerinden bahsedeceğim. Oyun sizin de fark ettiğiniz üzere MMO olarak tanıtılıyor. Fakat gel gelelim sunucularda en fazla 40 oyuncu bulunuyor. Firma bu sayının 250’ye yükseleceğinden bahsediyor fakat bu bana hiçte inandırıcı gelmiyor, zira sunucular şu anda 40 oyuncuyu bile zar zor destekliyor. Bazı kişiler oyunda bulunan karakter gelişim sistemi ve seviye atlama sistemlerinden dolayı The War Z’nin MMO kategorisine girebileceğinden bahsettiler. Bu durumda sunucu başına 64 oyuncuyu destekleyen ve karakter gelişimine sahip Battlefield 3’temi MMO? Hadi diyelim The War Z’nin sunucularını geliştirdiler ve bir şekilde 250 oyuncuyu destekleyecek bir hale getirdiler. Mounth and Blade’de bu sayıya ulaşmıştı bizim ünlü indie Mounth and Blade demi MMO oldu şimdi? Hammer Point MMO’nun açılımını unutmuş gibi görünüyor. Massively Multi-player Online Game (Devasa çok kişilik çevrim içi oyun). Buradaki Massively(Devasa) kelimesinin anlamı Hammer Point için bir şey ifade etmez hale gelmiş sanırım.

Şaka bir yana Hammer Point’in oyunu MMO olarak damgalamasının altında bir sebep bulunuyor. Bir çoğumuzun farkında olduğu gibi MMO oyunları genelde aylık abonelik ücreti isteyen ya da Free to Play modeli ile ücretsiz olarak yayınlanan fakat oyun içi markette gerçek para ile alış veriş yapılmasına imkan sağlayan ekonomik sistemler içeriyor. The War Z’de gerçek para ile alış veriş yapabileceğimiz bir oyun içi markete sahip. The War Z gibi para ile satılan fakat MMO olmayan bir oyunun böyle bir sisteme sahip olması kabul edilemez fakat Hammer Point oyunu MMO gibi göstererek bu sistemi problemsiz olarak kullanmayı planlıyor.

Kısacası The War Z, pek fazla haysiyeti bulunmayan, yalancı ve dolandırıcı bir firma tarafından geliştirilen bir DayZ klonu. Oyunun mekanikleri pekte kötü değil ve ileride belki çok güzel bir yapıma dönüşebilir. Fakat benim firma ile ilgili yaşadığım deneyimler ve edindiğim izlenimler bir süre bu oyundan uzak durmama sebep oldu. Belki bunlar ileride değişecektir bilemiyorum fakat şimdilik ben bu oyunu boykot eden tarafta bulunmayı düşünüyorum.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Soner BilgiçFatihSyncheUmut IssıEren Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren
Ziyaretçi
Eren

Oyunun hardcore modda öldüğünde bittiğini söylemişsiniz, yanlış. Karakter hardcore modda tamamiyle ölmüyor. Tamamiyle ölümün olduğu oyun Diablo 3. Girilen sunucunun adı öğrenilemiyor demişsiniz, yanlış. Öğrenilebiliyor, harita kısa yol tuşuna basarsanız sol altta server ismini görebilirsiniz. Ayrıca anlam veremediğim bir şekilde oyunu kötüleme yoluna geçmişsiniz. Oyunun %75 eksik bir haritada geçtiğini ve arttıralacağını söyleyip sonra da 200 oyuncuya çıkartamazlar diyerek kendi cümlelerinizle çelişkiye düşmüşsünüz. Oyuna gelecek olan stronghold modundan hiç bahsedilmemiş olmasını saymıyorum bile. Araç kullanımının da geleceği söylenir. Tabii biraz dedikodu durumunda şuan. Ama diğer bir sürü dedikodudan yola çıkara 2 sayfalık negatif bir eleştri yapabiliyorken bu dedikodudan da bir cümle olsa bahsedilse fena olmazdı hani. Evet oyun hacker dolu fakat Battlefield 3’te de bu hackerlar vardı ilk çıktığı zamanlarda. Open Alpha testi bir ay önce başlamış bir oyunu hackerlardan dolayı böyle yerin dibine sokmak bence gereksiz. DayZ klonu denmiş.… Read more »

Eren
Ziyaretçi
Eren

““Hardcore” modunu seçecek olursanız, karakteriniz öldüğünde sadece eşyalarınızı değil karakterinizin her şeyini kaybedeceksiniz. Kısacası hardcore modu kalıcı ölüm sistemine sahip.” Bu cümleden benim anladığım karakterin tamamiyle silindiği ve bir daha oynanabilir olmadığı. Oyun incelemesini eğer oyunla ilgili bilgi içeren yazılardan giriyorsanız orasını bilemem. “Bu duruma karşı şu an için en etkili çare “Quick Join” seçeneği. Bu seçenek sunucu seçme işlemini sizin yerinize yapıyor ve genelde problemsiz bir şekilde oyuna başlayabiliyorsunuz. Fakat girdiğiniz sunucunun adını öğrenebilme gibi bir şansınız yok dolayısıyla arkadaşlarınız ile oynarken bu seçeneği kullanmak biraz problem olacaktır.” İkinci cümlede burayla ilgiliydi. Arkadaşlarınızla oynarken sıkıntı olabilir diyorsun. Ben o server’ın adını oyuna girer girmez görebiliyorsam niye sıkıntı olsun? Aynı salisede servera girmek diye bir zorunluluk mu var? Bence sen anlatamamışsın ben doğrusunu anlamışım. Ayrıca yorumda siz diye hitap etmiştim. Adap kuralları gereği tanımadığım bir insana bu şekilde hitap ederdim.… Read more »

Soner Bilgiç
Ziyaretçi
Soner Bilgiç

Merhaba, ben de aynı şekilde oyundaki eksikleri adminlere bildirdiğim için banlandım. Senin sonucunun ne olduğunu vs durumları bana aktarabilir misin?
Mail adresim : sonerblgc@gmail.com
Skype : sonerblgc

İletişime geçersen çok sevinirim.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Fark ettiysen birinci yorum ile ikinci yorum arasında dağlar kadar fark var. Bunun sebebini bence kendinde aramalısın. Kısaca anlatmak istediğimi ve yazında rahatsız olduğum şeyleri söyleyeyim ki uzun uzadıya cevaplar olmasın artık.

Oyun motoru kelimesini yanlış kullanmışım muhtemelen. Orada anlatmak istediğim %75 büyük haritada oyuncular birbirini hiç bulamazdı. Esas konu oydu yani. Yazının arkasında tabii ki olmalısın. Sonuçta bir emek var yazıda. Hatta bazı yerlerini de beğendim. Ama bir ön inceleme yazısı yazıp oyunu bu kadar yerden yere vurmak biraz ilginç tabii. Bunun adı ya inceleme olmalıydı, ya da ön inceleme yazısı gibi bir yazı olmalıydı. Ve de yine defalarca tekrar ettiğim gibi, ben iki sayfa firma incelemesi okumak istemem. Oyun bana ne vaad ediyor ona bakarım. Yazarın vaadler gerçekleşmicek yorumlarına da bakmam. Anlatmak istediğim oyun içi dinamiklerden daha çok, diğer ögelere yoğunlaşmışsın. Yazın bu yüzden itici olmuş.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Bir de şu var tabii. Firma hakkında yazdıkların önemli konular. Onlara kesinlikle katılıyorum. Böyle acemilik olmaz. Büyük bir haber niteliği var onların. Fakat ben bunları ön inceleme yazısında niye okuyayım ki. Bu konunun yeri haber. Firma hakkında ki eleştiriler haber niteliği taşırken, ön inceleme yazısına eklenmesi acemilik oluyor. Anlatmak istediğim bu. Ön inceleme oyunun ön incelemesidir. Firmanın değil.

Yapılan hataları haber olarak girseydin ve oyunla ilgili incelemene katmasaydın yine hiçbir şey demezdim. Bunun dışında yazın güzel zaten. Quick join seçeneğini hiç söylemiyorum. Çünkü hala anlatamamışım derdimi. Ya da sen anlamak istemiyorsun. Neyse başarılar dilerim.

Synche
Ziyaretçi
Synche

Yazının geneline, 5. sayfanın tamamına katılıyorum. Oyunu aldığımın 2. günü bıraktım. Böyle rezil, böyle ne yaptığımı bilmediğim bir oyun oynamadım. Bir çok kişi DayZ’i bırakıp bu oyuna geçiş yaptı. Kesinlikle yanlış çünkü DayZ mod haliyle WarZ’den kat kat iyi bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ben hesabımı satarak bu yükü üzerimden atmayı planlıyorum. Eğer buna oyun deniyorsa bende işi öğrenip yapacağım oyunuma bir isim bulacağım ve Alpha versiyonunda duyurarak satışına başlayacağım. Param son kuruşuna kadar haram olsun.

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

koku alma falan gelirse ki inşallah gelir the walking dead ta atlantaya üzerlerine zombi eti sürüp çıkmaları gibi olur :D