The War Z Ön İnceleme

Fakat oyundaki çatışmalarda kimin kime ateş ettiğini anlaşılabilmesi için, oyuncuların yakınlarına düşen mermilere ait bir sesin oyuna eklenmesi şart. Örneğin çok uzak bir mesafeden bir keskin nişancının birkaç el ateş ettiğini duyuyorsunuz. Fakat bu kişinin sizi hedef aldığına dair hiçbir fikriniz olmuyor, çünkü yakınınıza düşen mermilerden ya da etrafınızdan geçen mermilerden hiçbir ses çıkmıyor. Hani keskin nişancı ilk atışında kişiyi vursa bu durum normal diyeceğim ama şu anki hali ile bu durum çok can sıkıcı bir şekilde oyunu etkiliyor. Mantık olarak tetiği ilk çeken kişi hem bir risk hem de avantaja sahip. Avantajı hedefini vurabilmek için ilk şans bu kişiye verilmiş, riski ise hedefini ıskalarsa bulunduğu yeri belli edecek olması. The War Z’de bu gibi durumların risk faktörü bulunmuyor. Umarım ileriki güncellemeler ile bu duruma da müdahale edilir.

Bazı ses problemlerinin dışında oyunda bulunan silahlar gayet düzgün bir şekilde çalışıyor. The War Z’de kullanabileceğiniz birçok ateşli ve ateşsiz silah bulunuyor. Otomatik pompalı tüfekler, piyade tüfekleri, 9mm’lik tabancalar, keski nişancı tüfekleri, kazma, çivili sopalar bunlardan bazıları. Ayrıca silahlarınıza dürbünler ve bazı diğer faydalı aksesuarları monte ederek özelleştirebilme seçeneğine de sahipsiniz. Bunların yanında size bazı savunmaya dayalı özellikler kazandıracak miğfer ve zırhlı kıyafetler de oyunda mevcut. Alfa aşaması boyunca bunlar genelde kozmetik içerikli fakat ileride Colorado’da bu tarz eşyaları sıkça bulabileceğimizi düşünüyorum.

The War Z’nin mekaniksel özelliklerine dair ilk izlenimlerim bu şekilde. Yazıya oyunun yapımcı firmasıyla ilgili bazı konulardan bahsederek devam edeceğim.

The War Z’nin yapımcı ve yayıncı firması Hammer Point Interactive bu oyunu Day Z modunun piyasaya çıkmasının hemen ardından duyurmuştu. Adı gibi oyunun tüm özellikleri de Day Z’deki özelliklere çok benzeyen bu oyun için bir Day Z klonu yakıştırması yapılmış, Hammer Point oyun medyasında birçok negatif tepki almıştı. Bu tepkilerin üstüne Hammer Point The War Z’yi 2 yıl önce geliştirmeye başladıklarını ve bu ürünün Day  Z’nin başarısı ile bir alakası olmadığını duyurmuştu. Birkaç ay önce Hammer Point’in iddia ettiği her şeyin yalan olduğu ortaya çıktı. The War Z’ye ait tüm lisans kayıtları ve “ThewarZ” alan adı 6 ay önce satın alınmış. Yani Day Z’nin patlama yapmasının hemen ardından. Hammer Point bu yalanın ortaya çıkmasının ardından 2 yıl boyunca şu an The War Z’de kullanılan War Inc oyun motoru ile çalıştıklarını açıklayarak durumu kotarmaya çalıştılar. Fakat ben dahil hiç kimse bu açıklama ile tatmin olmamış gibi görünüyor. Neden böyle bir yalan söyler insan müşterilerine aklım almıyor.

Firmanın bir diğer fiyaskosu da hizmet şartları metninin, League of Legends’den kopyala ve yapıştır yapılarak oyuna eklenmiş olması. Bu metinde oyunun ücretsiz olduğu (free to play) belirtiliyor. Bu durum Hammer Point’in ürünlerini ne kadar önemsediklerini gösteriyor olsa gerek.

Hammer Point bir diğer fiyaskosu da şu günlerde oyundaki hilecilere tepki veren kişilere hitap edecek bir halde. Hem ses hem de yazılı kanıtları internette bulunan bu rezillikle ilgili Hammer Point ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Youtube kanıtların bazılarını ve firma yetkililerinin Facebook profil adreslerini kaldırmış olsa da, ses kayıtları ve metinler hala internette. Olay kısaca şu, oyunun geliştiricilerinden birisi olan Roman Stephanov (RussianKaliber) oyun içi kodları kullanarak arkadaşlarına silahlar, kalkanlar ve bazı diğer oyun içi eşyalar yaratıyor. Hammer Point çalışanı bunları öldürmeye çalışan diğer oyuncuları da oyun içi kodları kullanarak öldürüyor. Bu olayların hepsi Public Sunucularda gerçekleşiyor…

Bu olayın duyulmasının ardından hackerlar da bu kodlara erişim sağlayarak The War Z’için birçok hile üreterek henüz alfa aşamasında olan bir oyunun hileci dolmasına sebebiyet vermiş durumda. Eğer şu anda oyuna başlayacaksanız size garanti ediyorum her gün en az bir hileci ile karşılaşacaksınız ve bu durumun en büyük sebebi sorumsuz geliştiriciler. Hammer Point Interactive profesyonellik konusunda kendini kanıtlamaya devam ediyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Soner BilgiçFatihSyncheUmut IssıEren Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren
Ziyaretçi
Eren

Oyunun hardcore modda öldüğünde bittiğini söylemişsiniz, yanlış. Karakter hardcore modda tamamiyle ölmüyor. Tamamiyle ölümün olduğu oyun Diablo 3. Girilen sunucunun adı öğrenilemiyor demişsiniz, yanlış. Öğrenilebiliyor, harita kısa yol tuşuna basarsanız sol altta server ismini görebilirsiniz. Ayrıca anlam veremediğim bir şekilde oyunu kötüleme yoluna geçmişsiniz. Oyunun %75 eksik bir haritada geçtiğini ve arttıralacağını söyleyip sonra da 200 oyuncuya çıkartamazlar diyerek kendi cümlelerinizle çelişkiye düşmüşsünüz. Oyuna gelecek olan stronghold modundan hiç bahsedilmemiş olmasını saymıyorum bile. Araç kullanımının da geleceği söylenir. Tabii biraz dedikodu durumunda şuan. Ama diğer bir sürü dedikodudan yola çıkara 2 sayfalık negatif bir eleştri yapabiliyorken bu dedikodudan da bir cümle olsa bahsedilse fena olmazdı hani. Evet oyun hacker dolu fakat Battlefield 3’te de bu hackerlar vardı ilk çıktığı zamanlarda. Open Alpha testi bir ay önce başlamış bir oyunu hackerlardan dolayı böyle yerin dibine sokmak bence gereksiz. DayZ klonu denmiş.… Read more »

Eren
Ziyaretçi
Eren

““Hardcore” modunu seçecek olursanız, karakteriniz öldüğünde sadece eşyalarınızı değil karakterinizin her şeyini kaybedeceksiniz. Kısacası hardcore modu kalıcı ölüm sistemine sahip.” Bu cümleden benim anladığım karakterin tamamiyle silindiği ve bir daha oynanabilir olmadığı. Oyun incelemesini eğer oyunla ilgili bilgi içeren yazılardan giriyorsanız orasını bilemem. “Bu duruma karşı şu an için en etkili çare “Quick Join” seçeneği. Bu seçenek sunucu seçme işlemini sizin yerinize yapıyor ve genelde problemsiz bir şekilde oyuna başlayabiliyorsunuz. Fakat girdiğiniz sunucunun adını öğrenebilme gibi bir şansınız yok dolayısıyla arkadaşlarınız ile oynarken bu seçeneği kullanmak biraz problem olacaktır.” İkinci cümlede burayla ilgiliydi. Arkadaşlarınızla oynarken sıkıntı olabilir diyorsun. Ben o server’ın adını oyuna girer girmez görebiliyorsam niye sıkıntı olsun? Aynı salisede servera girmek diye bir zorunluluk mu var? Bence sen anlatamamışsın ben doğrusunu anlamışım. Ayrıca yorumda siz diye hitap etmiştim. Adap kuralları gereği tanımadığım bir insana bu şekilde hitap ederdim.… Read more »

Soner Bilgiç
Ziyaretçi
Soner Bilgiç

Merhaba, ben de aynı şekilde oyundaki eksikleri adminlere bildirdiğim için banlandım. Senin sonucunun ne olduğunu vs durumları bana aktarabilir misin?
Mail adresim : sonerblgc@gmail.com
Skype : sonerblgc

İletişime geçersen çok sevinirim.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Fark ettiysen birinci yorum ile ikinci yorum arasında dağlar kadar fark var. Bunun sebebini bence kendinde aramalısın. Kısaca anlatmak istediğimi ve yazında rahatsız olduğum şeyleri söyleyeyim ki uzun uzadıya cevaplar olmasın artık.

Oyun motoru kelimesini yanlış kullanmışım muhtemelen. Orada anlatmak istediğim %75 büyük haritada oyuncular birbirini hiç bulamazdı. Esas konu oydu yani. Yazının arkasında tabii ki olmalısın. Sonuçta bir emek var yazıda. Hatta bazı yerlerini de beğendim. Ama bir ön inceleme yazısı yazıp oyunu bu kadar yerden yere vurmak biraz ilginç tabii. Bunun adı ya inceleme olmalıydı, ya da ön inceleme yazısı gibi bir yazı olmalıydı. Ve de yine defalarca tekrar ettiğim gibi, ben iki sayfa firma incelemesi okumak istemem. Oyun bana ne vaad ediyor ona bakarım. Yazarın vaadler gerçekleşmicek yorumlarına da bakmam. Anlatmak istediğim oyun içi dinamiklerden daha çok, diğer ögelere yoğunlaşmışsın. Yazın bu yüzden itici olmuş.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Bir de şu var tabii. Firma hakkında yazdıkların önemli konular. Onlara kesinlikle katılıyorum. Böyle acemilik olmaz. Büyük bir haber niteliği var onların. Fakat ben bunları ön inceleme yazısında niye okuyayım ki. Bu konunun yeri haber. Firma hakkında ki eleştiriler haber niteliği taşırken, ön inceleme yazısına eklenmesi acemilik oluyor. Anlatmak istediğim bu. Ön inceleme oyunun ön incelemesidir. Firmanın değil.

Yapılan hataları haber olarak girseydin ve oyunla ilgili incelemene katmasaydın yine hiçbir şey demezdim. Bunun dışında yazın güzel zaten. Quick join seçeneğini hiç söylemiyorum. Çünkü hala anlatamamışım derdimi. Ya da sen anlamak istemiyorsun. Neyse başarılar dilerim.

Synche
Ziyaretçi
Synche

Yazının geneline, 5. sayfanın tamamına katılıyorum. Oyunu aldığımın 2. günü bıraktım. Böyle rezil, böyle ne yaptığımı bilmediğim bir oyun oynamadım. Bir çok kişi DayZ’i bırakıp bu oyuna geçiş yaptı. Kesinlikle yanlış çünkü DayZ mod haliyle WarZ’den kat kat iyi bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ben hesabımı satarak bu yükü üzerimden atmayı planlıyorum. Eğer buna oyun deniyorsa bende işi öğrenip yapacağım oyunuma bir isim bulacağım ve Alpha versiyonunda duyurarak satışına başlayacağım. Param son kuruşuna kadar haram olsun.

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

koku alma falan gelirse ki inşallah gelir the walking dead ta atlantaya üzerlerine zombi eti sürüp çıkmaları gibi olur :D