The War Z Ön İnceleme

Oyuna başladığınız envanterinizde bazı temel gıda malzemeleri, bir adet bandaj ve bir adet el feneri bulunuyor. Kullanıcı envanterinde belirtilen açlık, susuzluk ve sağlık indikatörlerini karşılamak için gerekli olan her şeyi oyunun dünyasında keşfederek bulmanız gerekiyor. Açlık ve susuzluk sistemi şu an için dengeli bir şekilde çalışıyor. Ne çok sık nede çok nadir olarak bu ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekiyor. Zaten yağmaladığınız bölgelerde temel gıda malzemeleri bol miktarda bulunuyor. Tek sorun onları elde etmek için zombiler ile karşı karşıya gelmek ya da başka bir oyuncu ile karşılaşıp yağma etmeye gittiğiniz mekan için çatışmaya girmek. The War Z’nin doğası bu tarz durumları oyunun en eğlenceli mekanizması haline getiriyor. Bazen kaçınılması gereken durumlara girmek zorunda kalıyorsunuz, bazen bunu zevk için yapıyorsunuz ama ne olursa olsun oyun boyunca elinizi çamura batırıyorsunuz.

Colorado haritasında diğer oyuncular tarafından öldürülmeyeceğiniz tek mekan olan güvenli bölgeler bulunuyor. Bu bölgelerde global envantere erişim sağlayıp oyun esnasında bulduğunuz ve ölerek kaybetmeyi risk etmek istemediğiniz eşyaları saklayabiliyorsunuz. Ayrıca bir süreliğine PC başından kalkmak isterseniz güvenli olabileceğiniz tek bölge burası. Bu bölgelerde oyuncuların birbirlerine saldırması yasak. Alfa sürecinde Colorado haritasının sadece %35’lik bir kısmına erişimimiz olduğu için ileride bu güvenli bölgelerin sayısının ne kadar olacağını bilemiyoruz.

Oyundaki zombiler genel olarak yerleşim alanlarında bulunuyor. Bu yerleşim alanları aynı zamanda oyuncuların ihtiyaç duyduğu temel gıda malzemeleri, silahlar ve ilk yardım malzemelerinin en çok bulunduğu bölgeler. Dolayısıyla envanterinize atacağınız her eşya için mücadele etmeniz gerekiyor. Dikkatli bir oyuncunun zombileri alarma geçirmeden bu bölgelere girip çıkabilme şansı var ama bu biraz güç sarf etmeniz anlamına geliyor. Zombiler alfa sürecinde sadece görme ve duyma yetileri ile oyuncuları tespit edebiliyor. İleride koku alma gibi biraz daha karışık mekaniklerin de oyuna ekleneceği belirtiliyor. Karakterinizin hareket hızı, silahınızı ateşlediğinizde çıkan ses, bastığınız zemin zombilerin ses algılama duyularını harekete geçirebilecek etkenler. Bunları zamanla kontrol etmeyi öğrenebiliyorsunuz. Bunların yanında karakterinizin ne kadar görünebilir olduğunu belirten bir imleçte mevcut. Ayakta durmak, yere yatmak ve çömelmek şu an için bu imlece müdahale edebileceğiniz sınırlı sayıdaki hareketler. İlerde karakterinize atayacağınız yetenek puanları ve oyunun dünyasında bulacağınız bazı kıyafetler ile bu mekaniği daha detaylı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Zombilerin yapay zekası benim oynadığım süreç içerisinde iki kez güncellendi. Bu güncellemelerden önce zombiler oyuncuları duvarların arkasından tespit edebiliyor fakat tespit ettiği oyuncuları takip etmiyor, kimi zaman dibinde silahımı ateşlediğim zombi bu yüksek seslere hiç tepki vermiyordu. Şu anda bu gibi durumlar söz konusu değil, zombilerin yapay zekası cilalanmış durumda. Fakat oyunun havasını bozan büyük bir etken, bu zombilerin aslında oyuncular için pek de bir tehlike arz etmiyor olması. Oyun boyunca beşten fazla zombi tarafından saldırıya uğramadığım sürece bir el feneri ile bütün zombileri kolayca öldürebiliyordum. İlerledikçe, daha güçlü silahlar buldukça zombiler beni hiçte tedirgin etmemeye başladı. Bir noktadan sonra oyun diğer oyuncular ile benim kapıştığım büyük bir haritada geçen “Free for All” oyun moduna dönüştü. Oyunda bulunduğum süreç içerisinde sadece bir kere zombiler tarafından öldürüldüm. Genel konsepti zombiler tarafından işgal edilmiş bir dünyada hayatta kalmak olan bir oyun için bu gibi bir durum çok zararlı olabilir. Çünkü oyundaki ilk 1-2 saatini ölmeden atlatan her oyuncu açlık, susuzluk gibi ihtiyaçlarını çok kolay karşılayabilmeye başlayacak, zombiler ile çok kolay bir şekilde başa çıkacak ve dikkat etmesi gereken tek unsur oyundaki diğer oyuncular olacaktır. Umarım yapımcıların bu durumu çözmek için bir planları vardır aksi takdirde The War Z çok çabuk bir şekilde oyuncuların sıkılmasına yol açabilir.

Oyundaki ses tasarımları da alfa süreci boyunca herhangi bir değişikliğe uğramayan unsurlardan birisi. Bu konuda her şey en temel şekilde hazırlanmış ve oyuna entegre edilmiş. Herhangi bir diyalog bulunmuyor, birkaç şarkı ile tempo yüksek tutulmaya çalışılıyor ve ne zaman tehlike de olursanız gerilim dozu yüksek bir müzik devreye girip sizi havaya sokmaya çalışıyor. Açıkçası alfa sürecinde olan bir oyunun ses efektleri ve müzikleri hakkında eleştiri yapmak bana pek doğru gelmiyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Soner BilgiçFatihSyncheUmut IssıEren Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren
Ziyaretçi
Eren

Oyunun hardcore modda öldüğünde bittiğini söylemişsiniz, yanlış. Karakter hardcore modda tamamiyle ölmüyor. Tamamiyle ölümün olduğu oyun Diablo 3. Girilen sunucunun adı öğrenilemiyor demişsiniz, yanlış. Öğrenilebiliyor, harita kısa yol tuşuna basarsanız sol altta server ismini görebilirsiniz. Ayrıca anlam veremediğim bir şekilde oyunu kötüleme yoluna geçmişsiniz. Oyunun %75 eksik bir haritada geçtiğini ve arttıralacağını söyleyip sonra da 200 oyuncuya çıkartamazlar diyerek kendi cümlelerinizle çelişkiye düşmüşsünüz. Oyuna gelecek olan stronghold modundan hiç bahsedilmemiş olmasını saymıyorum bile. Araç kullanımının da geleceği söylenir. Tabii biraz dedikodu durumunda şuan. Ama diğer bir sürü dedikodudan yola çıkara 2 sayfalık negatif bir eleştri yapabiliyorken bu dedikodudan da bir cümle olsa bahsedilse fena olmazdı hani. Evet oyun hacker dolu fakat Battlefield 3’te de bu hackerlar vardı ilk çıktığı zamanlarda. Open Alpha testi bir ay önce başlamış bir oyunu hackerlardan dolayı böyle yerin dibine sokmak bence gereksiz. DayZ klonu denmiş.… Read more »

Eren
Ziyaretçi
Eren

““Hardcore” modunu seçecek olursanız, karakteriniz öldüğünde sadece eşyalarınızı değil karakterinizin her şeyini kaybedeceksiniz. Kısacası hardcore modu kalıcı ölüm sistemine sahip.” Bu cümleden benim anladığım karakterin tamamiyle silindiği ve bir daha oynanabilir olmadığı. Oyun incelemesini eğer oyunla ilgili bilgi içeren yazılardan giriyorsanız orasını bilemem. “Bu duruma karşı şu an için en etkili çare “Quick Join” seçeneği. Bu seçenek sunucu seçme işlemini sizin yerinize yapıyor ve genelde problemsiz bir şekilde oyuna başlayabiliyorsunuz. Fakat girdiğiniz sunucunun adını öğrenebilme gibi bir şansınız yok dolayısıyla arkadaşlarınız ile oynarken bu seçeneği kullanmak biraz problem olacaktır.” İkinci cümlede burayla ilgiliydi. Arkadaşlarınızla oynarken sıkıntı olabilir diyorsun. Ben o server’ın adını oyuna girer girmez görebiliyorsam niye sıkıntı olsun? Aynı salisede servera girmek diye bir zorunluluk mu var? Bence sen anlatamamışsın ben doğrusunu anlamışım. Ayrıca yorumda siz diye hitap etmiştim. Adap kuralları gereği tanımadığım bir insana bu şekilde hitap ederdim.… Read more »

Soner Bilgiç
Ziyaretçi
Soner Bilgiç

Merhaba, ben de aynı şekilde oyundaki eksikleri adminlere bildirdiğim için banlandım. Senin sonucunun ne olduğunu vs durumları bana aktarabilir misin?
Mail adresim : sonerblgc@gmail.com
Skype : sonerblgc

İletişime geçersen çok sevinirim.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Fark ettiysen birinci yorum ile ikinci yorum arasında dağlar kadar fark var. Bunun sebebini bence kendinde aramalısın. Kısaca anlatmak istediğimi ve yazında rahatsız olduğum şeyleri söyleyeyim ki uzun uzadıya cevaplar olmasın artık.

Oyun motoru kelimesini yanlış kullanmışım muhtemelen. Orada anlatmak istediğim %75 büyük haritada oyuncular birbirini hiç bulamazdı. Esas konu oydu yani. Yazının arkasında tabii ki olmalısın. Sonuçta bir emek var yazıda. Hatta bazı yerlerini de beğendim. Ama bir ön inceleme yazısı yazıp oyunu bu kadar yerden yere vurmak biraz ilginç tabii. Bunun adı ya inceleme olmalıydı, ya da ön inceleme yazısı gibi bir yazı olmalıydı. Ve de yine defalarca tekrar ettiğim gibi, ben iki sayfa firma incelemesi okumak istemem. Oyun bana ne vaad ediyor ona bakarım. Yazarın vaadler gerçekleşmicek yorumlarına da bakmam. Anlatmak istediğim oyun içi dinamiklerden daha çok, diğer ögelere yoğunlaşmışsın. Yazın bu yüzden itici olmuş.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Bir de şu var tabii. Firma hakkında yazdıkların önemli konular. Onlara kesinlikle katılıyorum. Böyle acemilik olmaz. Büyük bir haber niteliği var onların. Fakat ben bunları ön inceleme yazısında niye okuyayım ki. Bu konunun yeri haber. Firma hakkında ki eleştiriler haber niteliği taşırken, ön inceleme yazısına eklenmesi acemilik oluyor. Anlatmak istediğim bu. Ön inceleme oyunun ön incelemesidir. Firmanın değil.

Yapılan hataları haber olarak girseydin ve oyunla ilgili incelemene katmasaydın yine hiçbir şey demezdim. Bunun dışında yazın güzel zaten. Quick join seçeneğini hiç söylemiyorum. Çünkü hala anlatamamışım derdimi. Ya da sen anlamak istemiyorsun. Neyse başarılar dilerim.

Synche
Ziyaretçi
Synche

Yazının geneline, 5. sayfanın tamamına katılıyorum. Oyunu aldığımın 2. günü bıraktım. Böyle rezil, böyle ne yaptığımı bilmediğim bir oyun oynamadım. Bir çok kişi DayZ’i bırakıp bu oyuna geçiş yaptı. Kesinlikle yanlış çünkü DayZ mod haliyle WarZ’den kat kat iyi bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ben hesabımı satarak bu yükü üzerimden atmayı planlıyorum. Eğer buna oyun deniyorsa bende işi öğrenip yapacağım oyunuma bir isim bulacağım ve Alpha versiyonunda duyurarak satışına başlayacağım. Param son kuruşuna kadar haram olsun.

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

koku alma falan gelirse ki inşallah gelir the walking dead ta atlantaya üzerlerine zombi eti sürüp çıkmaları gibi olur :D