The War Z Ön İnceleme

Karakter oluşturma ekranında ilk olarak size normal modda mı yoksa “hardcore” modda mı oynamak istediğiniz soruluyor. Normal modu seçerseniz karakteriniz öldüğünde üzerinizde bulunan eşyaları kaybedecek fakat 40 dakika ila 60 dakika arasında bir süre boyunca ölen karakteriniz ile oynayamayacaksınız (Alfa aşamasında bu süre henüz kesin değil. Zaman limitinin 24 saate çıkartılması

bile düşünülüyor). Ayrıca ölen karakter ilerleme sürecini kaybetmeyecek, atladığı seviyeler ve kazandığı diğer fiziksel özellikler ölümden etkilenmeyecek. “Hardcore” modunu seçecek olursanız, karakteriniz öldüğünde sadece eşyalarınızı değil karakterinizin her şeyini kaybedeceksiniz. Kısacası hardcore modu kalıcı ölüm sistemine sahip. Bu büyük riske karşın oyuncular hardcore modunda daha nadir bulunan eşyalara kolayca ulaşabilecek ve hayatta kalabilme ihtimallerini bu şekilde arttırmaya çalışacaklar.

Bana kalırsa bu iki modda da ölmek gayet riskli bir durum. Bu tarz bir oyunda 2-3 saatlik bir süre içerisinde topladığınız eşyalarınızı kaybettikten sonra karakteri de kaybetsem umursamam açıkçası. Fakat henüz karakter geliştirme sistemini görmediğimden dolayı kesin bir şey söylemek istemiyorum. Eğer ki karakterlere atanabilecek olan yetenek puanları, dünya üzerinde bulabileceğimiz önemli eşyalardan daha önemli avantajlar sağlayacak ise bu durum oyunun mekaniklerini çok büyük ölçüde değiştirebilir. Tabi bu iyi bir değişiklik mi olur yoksa kötümü henüz tahmin etmek için çok erken.

Karakterinizi oluşturdunuz, nasıl göründüğünüzden memnunsunuz geriye kalan tek şey sunucu ekranına geçip oynamak istediğiniz sunucuyu seçmek kalıyor, fakat ufak bir problem var. Sunucuyu seçiyorsunuz ama genelde giremiyorsunuz. Sunucularda şu an için en fazla 40 oyuncu bulunuyor. Bir sunucudaki oyuncu sayısı 25’i geçtikten sonra, sunucu seçme ekranında serverlar yanlış bilgiler vermeye başlıyor. Örneğin sunucu seçme ekranında içerisinde 30 kişinin bulunduğu bir server var ve siz buraya girmek istiyorsunuz. Fakat oyun size o sunucunun tamamen dolu olduğunu söylüyor. Aynı problem bazen boş sunucularda da gerçekleşiyor, örneğin sunucuda boş yer olmasına rağmen giriş yapamıyorsunuz. Bu duruma karşı şu an için en etkili çare “Quick Join” seçeneği. Bu seçenek sunucu seçme işlemini sizin yerinize yapıyor ve genelde problemsiz bir şekilde oyuna başlayabiliyorsunuz. Fakat girdiğiniz sunucunun adını öğrenebilme gibi bir şansınız yok dolayısıyla arkadaşlarınız ile oynarken bu seçeneği kullanmak biraz problem olacaktır.

Oyundaki bağlantı problemlerinin üstesinden geldikten sonra sıra maceranıza başlamanıza geliyor. The War Z’de şimdilik Colorado haritasında hayatta kalmaya çalışacaksınız. Harita Colorado’yu birebir temsil etmiyor (Ben her hafta Colorado’ya gider gelirim). Aksine bu bölgenin coğrafi özelliklerini kullanarak benzer bir ortam oluşturuluyor. The War Z geliştirici firmanın bir önceki oyunu olan War Inc’in biraz daha modifiye edilmiş motorunu kullanıyor. Oyunu hem FPS hem de TPS kamera açısından oynayabiliyorsunuz. Grafikler ortalama derecede, oyuncuyu rahatsız etmeyecek şekilde hazırlanmış. Kaplamalar ve karakter animasyonları şu an için baya vasat, fakat bunlar zaman ile kolayca üstesinden gelinebilecek şeyler. Hatta grafiksel olarak alfa aşamasındaki bir oyun için şu anda The War Z’nin sundukları gayet yeterli derecede. Grafik hataları, arkası boş dağlar saçma animasyonlar oyun boyunca karşılaşacağınız unsurlar, fakat yine hatırlanması gereken şey bunların alfa sürecine özel olduğu. Oyundaki bariz grafik hatalarının düzeltilmesi halinde The War Z ortalamanın biraz üstünde bir görsel kaliteye sahip olabilir. Fakat animasyonlar bu şekilde kalacak ise oyun kısa bir süre içinde eskiyecektir ve umarım geliştiricilerde bunun farkındadır.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Soner BilgiçFatihSyncheUmut IssıEren Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren
Ziyaretçi
Eren

Oyunun hardcore modda öldüğünde bittiğini söylemişsiniz, yanlış. Karakter hardcore modda tamamiyle ölmüyor. Tamamiyle ölümün olduğu oyun Diablo 3. Girilen sunucunun adı öğrenilemiyor demişsiniz, yanlış. Öğrenilebiliyor, harita kısa yol tuşuna basarsanız sol altta server ismini görebilirsiniz. Ayrıca anlam veremediğim bir şekilde oyunu kötüleme yoluna geçmişsiniz. Oyunun %75 eksik bir haritada geçtiğini ve arttıralacağını söyleyip sonra da 200 oyuncuya çıkartamazlar diyerek kendi cümlelerinizle çelişkiye düşmüşsünüz. Oyuna gelecek olan stronghold modundan hiç bahsedilmemiş olmasını saymıyorum bile. Araç kullanımının da geleceği söylenir. Tabii biraz dedikodu durumunda şuan. Ama diğer bir sürü dedikodudan yola çıkara 2 sayfalık negatif bir eleştri yapabiliyorken bu dedikodudan da bir cümle olsa bahsedilse fena olmazdı hani. Evet oyun hacker dolu fakat Battlefield 3’te de bu hackerlar vardı ilk çıktığı zamanlarda. Open Alpha testi bir ay önce başlamış bir oyunu hackerlardan dolayı böyle yerin dibine sokmak bence gereksiz. DayZ klonu denmiş.… Read more »

Eren
Ziyaretçi
Eren

““Hardcore” modunu seçecek olursanız, karakteriniz öldüğünde sadece eşyalarınızı değil karakterinizin her şeyini kaybedeceksiniz. Kısacası hardcore modu kalıcı ölüm sistemine sahip.” Bu cümleden benim anladığım karakterin tamamiyle silindiği ve bir daha oynanabilir olmadığı. Oyun incelemesini eğer oyunla ilgili bilgi içeren yazılardan giriyorsanız orasını bilemem. “Bu duruma karşı şu an için en etkili çare “Quick Join” seçeneği. Bu seçenek sunucu seçme işlemini sizin yerinize yapıyor ve genelde problemsiz bir şekilde oyuna başlayabiliyorsunuz. Fakat girdiğiniz sunucunun adını öğrenebilme gibi bir şansınız yok dolayısıyla arkadaşlarınız ile oynarken bu seçeneği kullanmak biraz problem olacaktır.” İkinci cümlede burayla ilgiliydi. Arkadaşlarınızla oynarken sıkıntı olabilir diyorsun. Ben o server’ın adını oyuna girer girmez görebiliyorsam niye sıkıntı olsun? Aynı salisede servera girmek diye bir zorunluluk mu var? Bence sen anlatamamışsın ben doğrusunu anlamışım. Ayrıca yorumda siz diye hitap etmiştim. Adap kuralları gereği tanımadığım bir insana bu şekilde hitap ederdim.… Read more »

Soner Bilgiç
Ziyaretçi
Soner Bilgiç

Merhaba, ben de aynı şekilde oyundaki eksikleri adminlere bildirdiğim için banlandım. Senin sonucunun ne olduğunu vs durumları bana aktarabilir misin?
Mail adresim : sonerblgc@gmail.com
Skype : sonerblgc

İletişime geçersen çok sevinirim.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Fark ettiysen birinci yorum ile ikinci yorum arasında dağlar kadar fark var. Bunun sebebini bence kendinde aramalısın. Kısaca anlatmak istediğimi ve yazında rahatsız olduğum şeyleri söyleyeyim ki uzun uzadıya cevaplar olmasın artık.

Oyun motoru kelimesini yanlış kullanmışım muhtemelen. Orada anlatmak istediğim %75 büyük haritada oyuncular birbirini hiç bulamazdı. Esas konu oydu yani. Yazının arkasında tabii ki olmalısın. Sonuçta bir emek var yazıda. Hatta bazı yerlerini de beğendim. Ama bir ön inceleme yazısı yazıp oyunu bu kadar yerden yere vurmak biraz ilginç tabii. Bunun adı ya inceleme olmalıydı, ya da ön inceleme yazısı gibi bir yazı olmalıydı. Ve de yine defalarca tekrar ettiğim gibi, ben iki sayfa firma incelemesi okumak istemem. Oyun bana ne vaad ediyor ona bakarım. Yazarın vaadler gerçekleşmicek yorumlarına da bakmam. Anlatmak istediğim oyun içi dinamiklerden daha çok, diğer ögelere yoğunlaşmışsın. Yazın bu yüzden itici olmuş.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Bir de şu var tabii. Firma hakkında yazdıkların önemli konular. Onlara kesinlikle katılıyorum. Böyle acemilik olmaz. Büyük bir haber niteliği var onların. Fakat ben bunları ön inceleme yazısında niye okuyayım ki. Bu konunun yeri haber. Firma hakkında ki eleştiriler haber niteliği taşırken, ön inceleme yazısına eklenmesi acemilik oluyor. Anlatmak istediğim bu. Ön inceleme oyunun ön incelemesidir. Firmanın değil.

Yapılan hataları haber olarak girseydin ve oyunla ilgili incelemene katmasaydın yine hiçbir şey demezdim. Bunun dışında yazın güzel zaten. Quick join seçeneğini hiç söylemiyorum. Çünkü hala anlatamamışım derdimi. Ya da sen anlamak istemiyorsun. Neyse başarılar dilerim.

Synche
Ziyaretçi
Synche

Yazının geneline, 5. sayfanın tamamına katılıyorum. Oyunu aldığımın 2. günü bıraktım. Böyle rezil, böyle ne yaptığımı bilmediğim bir oyun oynamadım. Bir çok kişi DayZ’i bırakıp bu oyuna geçiş yaptı. Kesinlikle yanlış çünkü DayZ mod haliyle WarZ’den kat kat iyi bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ben hesabımı satarak bu yükü üzerimden atmayı planlıyorum. Eğer buna oyun deniyorsa bende işi öğrenip yapacağım oyunuma bir isim bulacağım ve Alpha versiyonunda duyurarak satışına başlayacağım. Param son kuruşuna kadar haram olsun.

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

koku alma falan gelirse ki inşallah gelir the walking dead ta atlantaya üzerlerine zombi eti sürüp çıkmaları gibi olur :D