The War Z Ön İnceleme

The War Z’yi öyle bir inceledik ki kullanıcı sözleşmesine kadar her yerine baktık. Öyle şeyler tecrübe ettik ki siz yaşamayın diye biz yazıya döktük. The War Z hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz her şey…

Zombi kıyameti senaryosu hepimizin farkında olduğu gibi şu sıralar her türlü eğlence materyalinin ana konusu olmuş durumda. Oyunlar, filmler, diziler, kitaplar kimi zaman iyi, kimi zaman vasat, kimi zaman da kötü, zombi temalı yapımlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu yılın bahar aylarında aniden popülerleşen DayZ isimli Arma 2 moduna olan benzerlikleri ile göz önüne çıkan The War Z’de bu oyunlardan birisi.

Öncelikle DayZ’den biraz bahsedeyim. DayZ eski bir asker olan tecrübeli ve yetenekli oyun programcısı Dean Hall tarafından geliştirilmiş bir oyun modu. Bu modu diğer zombi oyunlarından ve oyun piyasasında popüler yapan ise DayZ’nin oyuncuların hayatta kalma ve zombi konseptine olan bambaşka bakış açısı olmuştu. Açlık, susuzluk, vücut ısısı kontrolü, gizlilik gibi etkenler ile bu modda oyuncular hayatta kalmak için üzerinde yaşadıkları dünyaya karşıda mücadele etmeye çalışıyordu. Bu etkenlerin üzerine zombiler ve diğer oyuncuların eklenmesi ile de DayZ’nin bağımlılık yapıcı ve orijinal formülü tamamlanmış oluyordu.

DayZ’nin popülerliği ve “Horror/Zombie Survival” oyunlarına olan yeni bakış açısı kaçınılmaz olarak başka oyun yapımcıları tarafından da uygulanmaya başladı. Daha önce bir yazımda da belirttiğim gibi bence bunda yanlış bir şey yok. Zira DayZ yeni bir IP’dı ve bu tarzın adı altında yeni oyunların çıkması zaten kaçınılmaz. Ayrıca bu durumun oluşturacağı rekabetten biz oyuncular da fayda edeceğiz. Bu rekabet sayesinde iki yapımcı birbirinden daha iyi işler çıkartmaya çalışacak, fiyatlarını uygun bir meblağda tutmaya çalışacak ve biz oyuncular için gayet güzel bir ürün ortaya çıkarmak zorunda kalacaklar.

Sayfalarca ve saatlerce sürecek olan DayZ şöyle ve The War Z böyle tartışmasını şimdilik bir kenara bırakarak bu yazının asıl amacı olan The War Z’ye geçiyorum. Oyun şu anda alfa aşamasında olduğundan dolayı burada bahsedeceğim tüm mekanikler ve özellikler değişebilecektir. Bunlara oyun içerisinde bulunan bug’lar ve hatalarda dahil. Bu yazı ile şimdilik oyunun alfa sürümü ve firmanın pazarlama taktikleri hakkında sizler ile bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım.

Üyeliğinizi aldığınızda ve oyunu indirdiğinizde haliyle yönlendirileceğiniz ilk yer olan ana menü The War Z’de diğer oyunlara nazaran biraz daha önemli hazırlanmış. Karakter oluşturma araçları, karakter seçimi, global envanter yönetimi, oyunun sosyal özellikleri ve oyun içi markete buradan ulaşıyorsunuz. Karakter oluşturma ekranı şu an için pek fazla içerik barındırmıyor. Şimdilik sadece 3 adet karakter sınıfına erişim sağlayabiliyor ve bu karakterlerin görünüşlerini kısıtlı bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Şimdilik oyun içerisinde çok detaylı karakter özelleştirme seçenekleri bulunmuyor fakat ileride bu araçlar ile oyuncuların karakterlerini sıradanlıktan kurtarabilmesine imkan verecek bir mekanik olabilir.

Oyun içerisinde en fazla 5 adet karaktere sahip olabiliyorsunuz. Şu an için oyuna eklenmiş olmasa da, bu karakterler seviye atlayarak yeni özelliklere sahip oluyor. Aynı zamanda şu anda oyun içi markete eklenmemiş olan ekstra karakter slotunun satışının da yapılacağını düşünüyorum.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Umut Issı

Bilim kurgu hayranı, dijital tasarım uzmanı, bağımsız oyun meraklısı kişilik...

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Soner BilgiçFatihSyncheUmut IssıEren Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eren
Ziyaretçi
Eren

Oyunun hardcore modda öldüğünde bittiğini söylemişsiniz, yanlış. Karakter hardcore modda tamamiyle ölmüyor. Tamamiyle ölümün olduğu oyun Diablo 3. Girilen sunucunun adı öğrenilemiyor demişsiniz, yanlış. Öğrenilebiliyor, harita kısa yol tuşuna basarsanız sol altta server ismini görebilirsiniz. Ayrıca anlam veremediğim bir şekilde oyunu kötüleme yoluna geçmişsiniz. Oyunun %75 eksik bir haritada geçtiğini ve arttıralacağını söyleyip sonra da 200 oyuncuya çıkartamazlar diyerek kendi cümlelerinizle çelişkiye düşmüşsünüz. Oyuna gelecek olan stronghold modundan hiç bahsedilmemiş olmasını saymıyorum bile. Araç kullanımının da geleceği söylenir. Tabii biraz dedikodu durumunda şuan. Ama diğer bir sürü dedikodudan yola çıkara 2 sayfalık negatif bir eleştri yapabiliyorken bu dedikodudan da bir cümle olsa bahsedilse fena olmazdı hani. Evet oyun hacker dolu fakat Battlefield 3’te de bu hackerlar vardı ilk çıktığı zamanlarda. Open Alpha testi bir ay önce başlamış bir oyunu hackerlardan dolayı böyle yerin dibine sokmak bence gereksiz. DayZ klonu denmiş.… Read more »

Eren
Ziyaretçi
Eren

““Hardcore” modunu seçecek olursanız, karakteriniz öldüğünde sadece eşyalarınızı değil karakterinizin her şeyini kaybedeceksiniz. Kısacası hardcore modu kalıcı ölüm sistemine sahip.” Bu cümleden benim anladığım karakterin tamamiyle silindiği ve bir daha oynanabilir olmadığı. Oyun incelemesini eğer oyunla ilgili bilgi içeren yazılardan giriyorsanız orasını bilemem. “Bu duruma karşı şu an için en etkili çare “Quick Join” seçeneği. Bu seçenek sunucu seçme işlemini sizin yerinize yapıyor ve genelde problemsiz bir şekilde oyuna başlayabiliyorsunuz. Fakat girdiğiniz sunucunun adını öğrenebilme gibi bir şansınız yok dolayısıyla arkadaşlarınız ile oynarken bu seçeneği kullanmak biraz problem olacaktır.” İkinci cümlede burayla ilgiliydi. Arkadaşlarınızla oynarken sıkıntı olabilir diyorsun. Ben o server’ın adını oyuna girer girmez görebiliyorsam niye sıkıntı olsun? Aynı salisede servera girmek diye bir zorunluluk mu var? Bence sen anlatamamışsın ben doğrusunu anlamışım. Ayrıca yorumda siz diye hitap etmiştim. Adap kuralları gereği tanımadığım bir insana bu şekilde hitap ederdim.… Read more »

Soner Bilgiç
Ziyaretçi
Soner Bilgiç

Merhaba, ben de aynı şekilde oyundaki eksikleri adminlere bildirdiğim için banlandım. Senin sonucunun ne olduğunu vs durumları bana aktarabilir misin?
Mail adresim : sonerblgc@gmail.com
Skype : sonerblgc

İletişime geçersen çok sevinirim.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Fark ettiysen birinci yorum ile ikinci yorum arasında dağlar kadar fark var. Bunun sebebini bence kendinde aramalısın. Kısaca anlatmak istediğimi ve yazında rahatsız olduğum şeyleri söyleyeyim ki uzun uzadıya cevaplar olmasın artık.

Oyun motoru kelimesini yanlış kullanmışım muhtemelen. Orada anlatmak istediğim %75 büyük haritada oyuncular birbirini hiç bulamazdı. Esas konu oydu yani. Yazının arkasında tabii ki olmalısın. Sonuçta bir emek var yazıda. Hatta bazı yerlerini de beğendim. Ama bir ön inceleme yazısı yazıp oyunu bu kadar yerden yere vurmak biraz ilginç tabii. Bunun adı ya inceleme olmalıydı, ya da ön inceleme yazısı gibi bir yazı olmalıydı. Ve de yine defalarca tekrar ettiğim gibi, ben iki sayfa firma incelemesi okumak istemem. Oyun bana ne vaad ediyor ona bakarım. Yazarın vaadler gerçekleşmicek yorumlarına da bakmam. Anlatmak istediğim oyun içi dinamiklerden daha çok, diğer ögelere yoğunlaşmışsın. Yazın bu yüzden itici olmuş.

Eren
Ziyaretçi
Eren

Bir de şu var tabii. Firma hakkında yazdıkların önemli konular. Onlara kesinlikle katılıyorum. Böyle acemilik olmaz. Büyük bir haber niteliği var onların. Fakat ben bunları ön inceleme yazısında niye okuyayım ki. Bu konunun yeri haber. Firma hakkında ki eleştiriler haber niteliği taşırken, ön inceleme yazısına eklenmesi acemilik oluyor. Anlatmak istediğim bu. Ön inceleme oyunun ön incelemesidir. Firmanın değil.

Yapılan hataları haber olarak girseydin ve oyunla ilgili incelemene katmasaydın yine hiçbir şey demezdim. Bunun dışında yazın güzel zaten. Quick join seçeneğini hiç söylemiyorum. Çünkü hala anlatamamışım derdimi. Ya da sen anlamak istemiyorsun. Neyse başarılar dilerim.

Synche
Ziyaretçi
Synche

Yazının geneline, 5. sayfanın tamamına katılıyorum. Oyunu aldığımın 2. günü bıraktım. Böyle rezil, böyle ne yaptığımı bilmediğim bir oyun oynamadım. Bir çok kişi DayZ’i bırakıp bu oyuna geçiş yaptı. Kesinlikle yanlış çünkü DayZ mod haliyle WarZ’den kat kat iyi bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ben hesabımı satarak bu yükü üzerimden atmayı planlıyorum. Eğer buna oyun deniyorsa bende işi öğrenip yapacağım oyunuma bir isim bulacağım ve Alpha versiyonunda duyurarak satışına başlayacağım. Param son kuruşuna kadar haram olsun.

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

koku alma falan gelirse ki inşallah gelir the walking dead ta atlantaya üzerlerine zombi eti sürüp çıkmaları gibi olur :D