The Sims 4 Collector’s Edition İnceleme

The Sims serisinin büyük umutlar ve beklentilerle beklenen yeni üyesini sizler için inceledik. Bakalım The Sims 4 nasıl olmuş?

Hayat. Kimine göre sonunda zenginlikle dolup taşan, istediğini yapıp hâlâ bir o kadar şeyi yapmaya yetecek istek, arzu ve para kalması demek. Kimine göre çalışıp çabalayıp ailesi için en iyi şeyleri elde etmek demek. Kimisi için hayatının aşkını bulup bir ömür mutlu geçirmek demek. Kimisi için hırs yapıp, dur nedir bilmeden çalışıp, yaptığı işinde, hobisinde dünyadaki en iyi olmak demek. Kimisi içinse dünyevi hayallerden uzak durup, dini için bir sınav demek. Bu kadar geniş bir yelpazede, bu kadar büyük ve herşeyi içine alan bir konuyu nasıl oyun yapabiliriz?

Bunun cevabını 14 yıl önce Maxis, The Sims ile vermişti. Yaşam simülasyonu denmişti oyuna. Kendimizi kimine göre Tanrı rolüne soyundururken, kimine göre basit bir eğlenceden ibaret, tasarladığımız karakterlerin yaşamına ortak oluyorduk.

The Sims serisini duymayan, bilmeyen hatta oynamayan birisini görmedim henüz. Oldukça düşük bir ihtimal tabii ki. Çok büyük satış rakamlarına ulaşmış, devasa bir hayran kitlesi olan, die-hard dediğimiz türde bir hayran kitlesinden söz ediyoruz, oyunun içerdiği özellikler ile bir oyun türünün doğmasını sağlamış ve o türün kurallarını belirlemiş bir seri The Sims. O yüzden bu kadar büyük bir ilgi, alaka ve dolayısıyla bir beklenitinin olması oldukça normal.

Hayatın içindeki çeşitliliği ve değişkenliği ise bir oyuna nasıl sığıyordu peki? Bu The Sims’in gidermeye çalıştığı ve her zaman üstüne giderek kendini geliştirdiği soru oldu. Oyuna ne kadar özgürlük ve çeşitlilik eklenirse, oyun o kadar iyi oluyor ve çok satıyordu. The Sims serisi bu açığını ek paketler ile gideriyordu.

Bu tabii ki ek paket dediğimiz, kimine göre baş belası, kimine göre kurtarıcı olan bir satış ve oyun geliştirme politikası. EA’in yakın geçmişte çıkardıkları oyunlara ve genel olarak oyun sektörüne baktığımız zaman ek paket dediğimiz olay çoğumuzun gözünü korkutur. Çünkü oyun, olması gerektiği kadar dolu değil, eksik ve üstüne zaten pahalı olan oyuna birde daha fazla para dökerek eksik olan şeyleri daha da eksik olarak alıyorduk. Bu yüzden pek çok oyuncu The Sims 4 duyurulduğu andan itibaren oyunun, Electornic Arts’ın ek paket satarak zengin olmak için yaptığı şeytani bir planın parçası olduğunu düşündüler. Ki yazının devamında okuyacağınız değerlendirme sonucu harbiden böyle bir plan var ve uygulanıyormuş hissi uyandırsa da, The Sims serisi oyun sektörüne “Ek paket nedir? Niye yapılır?” sorularını cevaplayan nadir oyunlardandır. Yaşam simülasyonu olan bir oyun, yaşamın sağladığı çeşitliliği bu ek paketlerle oyuna sağlıyordu. İlk The Sims’ten beri durum bu. Çok çeşitli bir ek paket listesi mevcut her The Sims oyunu için. Üniversite eklentisi, evcil hayvan eklentisi, İş kurma eklentisi, Büyücülük eklentisi, Tatil eklentisi, süperstar olabilme eklentisi, İlişki eklentisi gibi önemli ve büyük eklentilerin yanı sıra, kıyafet, eşya ve dekorasyon için de eklenen küçük, bir o kadar da çok ek paket mevcut. Tabii ki bu ek paketlerin hepsi zorunlu değil ki bu zaten The Sims’i The Sims yapan özelliklerden bir tanesi. İstediğiniz ek paketi seçip, yükleyip oyunu oynayabiliyor olmamız. Peki ya The Sims 4? O korkunç şeytani planın bir meyvesi mi? Yoksa gelişen teknolojiyle The Sims serisinin yeniden gözden geçirilmesi mi?

ts4_live_5_656x369

Uzun bir giriş yazısından sonra oyunu önce kaba hatlarıyla bir inceleyeyim. Oyun henüz çıkmadan önce oyundaki eksiklikler oyunun önüne geçmiş durumdaydı. Oyunu yaparken Maxis’in kullandığı yeni oyun motoru, daha önceki The Sims oyunlarında görülen ve oldukça beğenilen pek çok irili ufaklı özelliğe izin vermiyor, oyun çıktığı zaman oyunla beraber yer alamayacağına neden oluyordu.

Örnek vermek gerekirse, bebeklik evresi. Yaşam simülasyonu yapıp, bir bebeğin beşikten direk 8 yaşına fırlaması pek gerçekçi durmuyor değil mi? Konu hakkında yapımcıların yaptığı açıklamalara bakıca aslında durumu biraz anlıyor ve anlayış göstermeye başlıyorsunuz. “Oyun motoru izin vermedi, zamanımız yetmedi, başka planlarımız var, elbet oyuna ekleyeceğiz çıkışından sonra”. İstediğiniz mazereti seçin ikna oluyorsunuz istemeden. Peki ya diğer eksiklikler? Bu oyun böyle eksik mi çıkacak? Ki çıktı da.

Oyunda bebekler tek eksiklik değil. Havuz, hayaletler, bodrum katları, açık-dünya dediğimiz yükleme ekranı olmadan gezebildiğimiz bir mahalle yok. Gerçekten. VE bunlar eksiklik listesinin daha başı. Hele ki The Sims serisini, karakterleri öldürerek zevk alıp, sinirini çıkaran oyuncular bunu en kolay ve en zevkli havuz ile yaptıklarını düşünürsek… Liste uzuyor da uzuyor…

Hayaletler ve havuz oyuna yeni yıla girmeden eklenecekler. Tonlarca ücretsiz kıyafet ve eşya paketi duyurulacak ve eklenecek. Çok geçmeden oyuna bu eksiklikleri tek tek kapatarak bir ayar çekilecektir elbet. Evet. Fakat böyle bir çıkışın olması ki henüz oyun çıkmadan bu muhabbetlerin yaşanması oldukça kötü bir izlenim bıraktı. Aslında bu özellikliler tek tek saysak çok da koymaz eksiklikleri alışırız diyebilirsiniz. Fakat onları toplayınca o kadar büyük bir eksiklik, noksanlık var ki, sanki oyunun betasını oynuyorum gibi düşünebilirsiniz.

Oyunu sanırım daha oynamadan yerin dibine soktum gibi geldi değil mi? Biraz daha okuyun hak vereceksiniz.

ts4_live_6_656x369

The Sims 4, The Sims serisine yeni başlayanlar için oldukça güzel bir oyun. Sanatsal açıdan oldukça güzel bir şekilde hazırlanmış, oynarken kendinizi kaybedip zaman kavramının dışına çıkabiliyorsunuz. Yaşam simulasyonu adı üstünde, aklınıza gelebilecek her türlü tipi yaratabiliyorsunuz. Zenginlik hayaliyle dolup taşan genç bir kız. Ailesini mutlu etmek için gecesini gündüzüne katıp çalışmaktan gocunmayan bir aile babası. Hayatının aşkıyla bir ömür mutlu yaşamak isteyen yakışıklı oğlan. Çok büyük kitaplar yazarak, ses getirmek isteyen bir genç beyefendi gibi sizin hayal gücünüzle sınırlı bir aile yaratabiliyorsunuz.

Peki bu karakterleri nasıl yaratıyoruz? Oyunu oynamak istediğinizde bastığınız ilk buton sizi karakter yarama sayfasına götürüyor. Karakterin vücut ölçüleri, yüz hatları, gözlerinin pozisyonu gibi ince ve önemli detayları ayarlamada oldukça kolaylaştırılmış bir sistem hazırlanmış. Create a Sim bölümü oyundaki en başarılı özelliklerden bir tanesi. Karakterinizin burnunu tutup sürükleyerek modern bir Gargamel veya kaslarını ayarlayıp hipster bir Arnold Schwarzenegger tasarlayabiliyorsunuz. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Sınırlarınızı burada siz belirliyorsunuz çünkü bir özgürlük vaat ediliyor!

Fakat oyunun neredeyse geri kalan her tarafında, daha önce The Sims serilerinde görülmemiş bir sınırlandırılmaya maruz kalıyorsunuz.

Az çeşide sahip kıyafet ve saç stili, aksesuarlar, içi boş sınıflandırmalar, evet bunlara pek yabancı değiliz. Önceki The Sims oyunları da bunlara sahipti. Gelecek eklentilerin (muhtemelen paralı) habercisiydi. Fakat yinede, eksikliklere rağmen, eğlenmiş ve istediği karakteri tasarlayabilmiş olarak oyuna adımımızı atıyoruz. Karakterimizi yarattık, şimdi ona bir yuva tasarlamanın vakti geldi.

Oyunda iki adet mahalle mevcut. İkisinde de toplam 15 gezilebilecek mekan bulamadım. Toplam müsait boş arsa sayısı ise 5-6. Hazır olan evlerden bir tanesine de taşınabiliyoruz fakat önceki The Sims oyunlarına oranla çok ama çok az bir sayı bunlar. Bir boş arsa seçiyoruz. Para hilemizi yazıyoruz, ki istediğimiz evi inşa edebilelim. Gözüme hemen önceki oyunlardan farklı olarak Build ve Buy modlarının birleştirilmiş olması çarptı. Ve bu mod belkide gerçekten Create a Sim bölümünden bile daha başarılı geliştirmelere sahip. Artık odaları kolayca bir yerden bir yere taşıyabiliyoruz. İçindeki eşyalar yer değiştirmeden, teker teker dışarı taşıyıp tekrar yeni duvarları ördükten sonra içeri taşıma derdi son bulmuş. Aynı şekilde odanın duvarlarını çekerek genişletebiliyor, küçültebiliyoruz ve bu oda içinde eşyaları ve düzeni mümkün olduğunca bozmadan gerçekleşiyor. Oda inşa ederken artık çapraz açılı bir şekilde de odaları tasarlayabiliyoruz. Bunların yanı sıra, Maxis bizlere hazır oda ekleme seçeneği de eklemiş. Farklı tasarımlara sahip odalardan istediğimizi seçip arsanıza ekleyebiliyorsunuz.
The Sims serisinin en çok sevilen özelliklerinden bir tanesi de oyun ne kadar yaşam simulasyonuysa, o bir o kadar da mimari/inşa simülasyonu olması. Hayallerimizdeki dairelerden devasa şatafatlı villalara kadar pek yapabileceğimiz tasarımlar yine oyuncunun hayal gücüne kalmış.

Fakat,by odanın tasarımında pek çok eksiklik, kısıtlama göze çarpmakta. Çok az eşya modeli olmakla beraber çok az renk/stil çeşitliliği bulunmakta. The Sims 3’te yer alan Create a Style özelliği bize istediğimiz eşyaya istediğimiz kaplamayı ekleyebilme özgürlüğünü sunuyordu. Bu özellik The Sims 3’te oldukça beğenilen özelliklerin başında geliyordu. Tasarım olarak oyunculara büyük bir özgürlük ve yaratıcılık imkanı sunuyordu. Bu özelliğin The Sims 4’te yer almaması büyük bir eksiklik. Tek sıkıntı stil çeşitliliği değil elbette, garaj, araba veya bisiklet gibi herhangi bir ulaşım aracı ki buna taksi dahil, oyunun ulaşımı yürümek ve ışınlanmak ile sınırlandırması büyük bir yanlış.

ts4_build_4_656x369

Evimizi inşa ettik ve oynamaya başladık!

Pek oynanışta neler yeni? The Sims 3’ten gelen Mood ve istek olayı oldukça güzel bir şekilde yenilenmiş ve geliştirilmiş. Artık karakterlerimiz kendilerine güven duydukları zaman bir şampiyon gibi tuvaletlerini yapabilirken, kızgın hissettiklerinde kavga etmek isterken, odaklandığı vakit satranç oynamak isteyebiliyor. Veya enerjik hissettiği zaman şınav veya mekik çekmek isteyebiliyor. Bu moodların oyuna eklediği yeni atraksiyonlar ve karakterlerin kişiliklerinin ortaya çıkması oldukça büyük bir gelişme. Her ne kadar alışmak biraz uzun sürse de alışınca çok seviyorsunuz bu özelliği.

Oyundaki karakterlerimiz daha canlı, daha “insanımsı”. Bu da diğer The Sims oyunlarında görmek istediğimiz şeylerden birkaç özellikten bir tanesiydi. Artık karakterlerimiz aynı anda birden fazla iş yapabiliyor. Mesela, artık satranç oynarken portakal sularını içebiliyor veya önceki oyunlardaki mantık hatalarının başında gelen, bilgisayar oynarken veya bir işle uğraşırken yanında dikilen diğer karakterle konuşamama olayı kaldırılmış, artık saatlerce sohbet edebiliyoruz elimizde başka bir iş varken bile. Oyunda belki de en bol tutulan özellik, karakterler arasındaki etkileşim seçeneklerinin muazzam derecede fazla ve çeşitli olması. Artık bir süre sonra geri dönüşü ne olursa olsun o hareketin sırf ne anlama geldiğini merak ettiğiniz için yapmak istiyorsunuz. Bu çeşitlilik oyunda geliştirilen mood özelliğiyle de beraber çalışıyor. Sadece belli bir mood içerisindeyken yapabileceğimiz özel aksiyonlarda çıkmakta. Oyunda pek çok iş kolu mevcut ki bunlara önümüzdeki aylarda yenilerini de ekleyebileceğiz. Artık bir iş kolunda yükselmek için tek yapmamız gereken belirli yetenekleri geliştirmek değil. Her iş koluna bağlı günlük ve iş kolundaki yerinize göre sizden beklenen sorumlulukları yapmanız gerekiyor. Mesela yazar iş kolunda olan bir karakterin günde 3 saat kitap okuması ve kendi kendine 3 kitap yayınlamış olması beklenmekte. Yetenekler demişken, yeni pek çok yetenek oyunda kendini gösteriyor. Video gaming, hacking gibi çağımıza ayak uyduran yeni pek çok yetenek mevcut.

Yazı boyunca en çok eleştirdiğim noktalardan bir tanesi: oyuncunun sınırlandırılması. The Sims gibi bir oyunda böyle bir şeyi beklememeniz gerekiyor. Çünkü oyunun kendisi, oyuncuyu sınırlanrından arındırıp, yeri geldiğinde hayalindeki yaşamın bir kopyasını oynattırıyor. Ve kendine yaşam simulasyonu diyor ki bu sınırlara bağlı kalmaması zorundalığını yansıtıyor.

Oyundaki sınırlamalardan kastım ne? Oyunda pek çok şey eksik. Eşyalarda, kıyafetlerdeki eksiklik can sıkıyor, önceki The Sims oyunlarında yer alan çoğu eşya, atraksyon ve özellik kaldırılmış olması veya oyun çıktıktan sonra eklenecek olması, The Sims 3’teki Create a Style aracının olmaması ve The Sims 3’teki o açık-dünya vari, mahalleyi yükleme ekranı bile olmadan gezebilme keyfinin kaldırılmış olması büyük eksikliklerin başında geliyor.

The Sims 4’ün belkide en kötü özelliği bir The Sims 3’ün var oluyor olması diyebiliriz. Maxis, geçen zaman içerisinde gelişen teknoloji ve “next-gen” furyası ile yeni bir The Sims geliştirirken oyuna eklediği özellikler kesinlikle bir The Sims oyununda olması gereken özellikler. Fakat eklediklerinin yanında çıkarttıkları özellikler işi bozmakta.

Bir şeye daha değinmek gerek, oyunu oynadığım süre boyunca hiç bir glitch veya bug ile karşılaşmadım. Oyundaki pek çok şeyin kaldırılmasına neden olan yeni oyun motoru en azından burada iyi bir iş yapmış diyebiliriz.

Özet geçecek olursak, Maxis The Sims 4’e daha önceki The Sims oyunlarında eksik kalmış ve olması gerektiği düşünülen pek çok özelliği başarıyla oyuna eklemiş. Karakterlerin moodları ve duygusal hareketleri ve davranışları daha insancıl bir sisteme oturtulmuş. İnşa modu oldukça geliştirilmiş. Fakat The Sims serisinin önceki oyunlarında çok beğenilen ve önemli yerleri bulunan çoğu özelliğin The Sims 4’te mantıksız bir biçimde kaldırılması veya kısıtlanması oyunun en büyük eksikliği.

The Sims 4 ile beraber ilk kez The Sims oynayacak birisi bu oyuna aşık olacaktır. Fakat önceki oyunları tabir yerindeyse sömürmüş biri olarak ben The Sims 4’te çok şeyi eksik buldum. Oyun aşırı derecee sınırlandırılmış, her ne kadar karakterlerimiz artık daha canlı olsa da oyundaki çevre ve dünya ölü. Bütün The Sims oyunlarının çıkış sürümlerini bir kefeye koyup incelediğimiz zaman, vanilla sürümünün en eksik ve kötü görünen üyesi The Sims 4 açık arayla. Oyundaki bu eksikliklerin bir veya birkaç ek paket ile kapanabileceğini düşünmüyorum. Yapılan büyük bir hata ve bu hata uzun süre The Sims hayranlarını tatmin etmeyecek. Fiyat değerlendirmesi bakımından da oldukça kötü yerlere çekilebilir The Sims 4. Ki bu konuda serinin bütün oyunları içeriği ile kıyaslandığında abes bir biçimde pahalı.

Maxis, The Sims 4 ile The Sims serisini hiç olmadığı kadar büyük başarılara imza attırabilirdi. Fakat bu şansı değerlendirememiş. The Sims 4 hâlâ bir The Sims oyunu, istediğiniz çılgınlığı ve tuhaflığı hâlâ yapabiliyorsunuz fakat The Sims serisinin yeni üyesi daha önce olduğu gibi gösterişli ve devasa değil. Maxis ileri adım atacağına geri adım atmış.

Oyun incelemesi dışında The Sims 4’ün Koleksiyon Paketi’ni de sizler için inceledik.

Koleksiyon Paketinin içinde, The Sims 4 DVD kutusu, Creation Guide adı altında yayımlanan bir artwork kitapçığı, oyuna eklenen bir kaç dijital eklenti paketi, oyunun resmi soundtrack’leri ve Steelseries özel üretim USB Plumbob bulunmakta. Kutu dış görünüş olarak oldukça güzel ve kutunun kendisi ne kadar zaman geçerse geçsin atılamayacak kadar güzel bir tasarıma sahip. Pek çok hayranının Koleksiyon Paketi almasına neden olan Steelseries Özel Üretim USB Plumbob, USB bağlantısıyla bilgisayarınıza takılabilen, İçindeki led ışıkla zaman zaman renk değiştirebilen aygıt aslında bir süs eşyası. Oyuna girmediğiniz zaman yeşil, oyunda olduğunuz zaman ise karakterinizin durumuna göre renk değiştiriyor. Oyundaki yeni mood sistemi ile oldukça farklı renklere girebilen Plumbob masanızı süsleyebilmek için güzel bir aksesuar. Ben aslında biraz daha büyük bekliyordum ama bu da iş görüyor. The Sims 4 Collector’s Edition, içindeki dijital eklentiler yüzünden iki DVD olarak karşımıza çıkıyor. Zaman zaman ve kullanıcıdan kullanıcıya değişse de sıkıntı çıkarabilecek bir özellik.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mkredfox Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mkredfox
Ziyaretçi
mkredfox

EA in CEO su acaba bu yapılan oyunları oynuyor mu merak ediyorum doğrusu. Maxis gibi yetenekli stüdyoların böyle paranın köpeği olmuş firmaların elinde olması üzücü. Oyunlar artık “oyun” için değil, “para” daha çok para için yapılıyor ve sektör gün geçtikce gerçek ruhunu kaybediyor. EA denen şeytan yuvasını Westwood gibi bir stüdyoyu hiç ettiğinden beri nefretle izliyorum. Sanırım bu şeytan yuvasında Maxis in elemanları da bu havaya girmişler, zira adamlar bir de oyuncuları tehdit ediyorlar ” eğer istenen satışı yapmazsa bu son Sims oyunu” diye.