The Elder Scrolls Online: Hızlı Enchanting Seviyesi Artırma

The Elder Scrolls Online (ESO) oynarken, karakterinizin sahip olabileceği crafting skill’leri vardır. ESO’daki crafting sistemi aslında, diğer oyunların sistemlerine benzese de bazı noktalarda ayrılırlar. Sürekli bir ESO oyuncusu da, yeni ESO oyuncusu da, crafting sistemine alışmakta her seviyede zorluk çeker. Bu alışkanlığı bir yola oturtabilmek için uygulamanız gereken işlemler vardır.

Çoğu ESO oyuncusu için crafting skill’lerin seviyesini artırmak vakit kaybı gibi görünür. Her ne kadar ileride size yarar sağlayacağını düşünseniz bile, bunları yapmaktan bir süre sonra sıkılır ve farklı bir işe yönelirsiniz. Bu rehberde, tüm crafting skill’leri olmasa da, oyunda seviyesinin artırılması zor görünen Enchanting’e değineceğiz.

ESO oynarken önceliğinizi crafting’e verdiyseniz, diğer crafting skill’lerinin hızlıca seviyelerinin artırılabildiğini gözlemlemişsinizdir. Ancak, Enchanting’de işler biraz karışıyor. Peki, Enchanting crafting skill’ini daha hızlı artırmak için neler yapmak gerekiyor? Öncelikle genel anlamda hangi öğelerle Enchanting yapıldığına kısaca değinip, ardından hızlıca seviye artırma olayına girelim.

Enchanting skill’ini yükseltmek isteyen bir oyuncunun, oyundaki rune ve glyph’lerin ne işe yaradıklarını bilmesi gerekiyor.

ESO_Hizli_Enchanting_Seviyesi_Artirma_Enchant_Masasi

Rune: ESO’nun devasa coğrafyasında gezinirken, her birinin içinin farklı şekilde parıldadığı bazı üçgen taşlara rastlarsınız. Bunlar, yani rune’ler Potency, Essence ve Aspect olarak bulunur. Bu rune’ları toplayarak glyph üretebilirsiniz. Bunun için şehirlerdeki veya belli bölgelerdeki Enchanting Table’ları kullanmalısınız. Glyph üretebilmek için en azından her bir rune türünden 1 adet elinizde bulunması gerekiyor.

Glyph: Glyph’leri rune’ları birleştirerek elde edebileceğinizi söylemiştik. Bunlar ‘armor’, ‘weapon’ ve ‘jewelry’ olarak 3 farklı ana kategoriye ayrılır. Her bir glyph’in entegre edeceğiniz eşyaya farklı özellikleri aktarabilmesi gibi bir durum söz konusudur. Örneğin; Glyph of Increase Physical Harm ürettiyseniz, bunu mücevherat eşyalarında kullanabilirsiniz. Eğer bir mücevherata bu glyph’i entegre ederseniz, ekstra ‘weapon damage’ ekler.

Konumuza geri dönecek olursak, öncelikle Enchanting seviyesini artırmaya çalışırken hangi aksiyonlardan kaçınmak gerekiyor onlardan bahsedelim.

Az önce de belirttiğimiz üzere, rune’leri birleştirerek farklı glyph’ler üretilebilir. Bu glyph’leri ürettikten sonra parçalarını sökerek (extraction), ekstra deneyim puanı kazanılabileceği söylenir. Aslında böyle bir şey mümkün, ancak daha efektif bir yol dururken, böyle uzun bir şeyle uğraşmak vakit kaybı olacaktır. Eğer içeriği bilinmeyen bir rune bulup, bununla craft yaparsanız öncekinden daha fazla deneyim puanı elde edebilirsiniz. İşin püf noktası da var tabii ki.

Oyun-Fest-The-Elder-Scrolls-Online-Hizli-Enchanting-Seviyesi-Artirma

Bir başka oyuncunun ürettiği rune’leri deconstruct yaptığınız zaman daha fazla deneyim puanı kazanırsınız. Eğer bir deney yaparsanız, kendiniz ürettikten sonra direkt söktüğünüz zaman ilk işlemden daha az deneyim puanı kazandığınızı gözlemleyebilirsiniz. Enchanting skill’i yüksek bir oyuncu bularak, bu oyuncudan glyph’ler üretmesini ve ardından bu glyph’lerle de kendiniz, deconstruct işlemini yapabilirsiniz. Pekâlâ, bu oyuncular sizden bir karşılık da bekleyecektir. Yani bu oyunculara materyalleri verip, bunlarla üretmesini talep edebilirsiniz. Ancak bu kişinin Enchanting seviyesinin sizin Enchanting seviyenizden yüksek olması gerektiğini aklınızda bulundurun.

Yukarıdaki işlemin yanı sıra, diğer oyunculardan direkt glyph satın alarak Enchanting seviyesini hızlıca yükseltebilirsiniz. Bu tür bir yol izlediğiniz zaman daha fazla deneyim puanı kazanabilirsiniz. Yine Enchanting skill’i yüksek olan arkadaşlarınızdan ya da diğer oyunculardan glyph üretip, bunu extract etmelerini söyleyebilir ve bunlarla daha fazla puan elde edebilirsiniz.

Bir diğer önemli husus ise kitaplardır. Eğer Oblivion ve Skyrim gibi Elder Scrolls oyunlarını oynadıysanız, bu oyunlarda kitap okuyarak çeşitli skill’lerinizin arttığını fark etmişsinizdir. ESO’da da aynı mantık işlemektedir. Eğer oyunda karşılaştığınız kitapları okursanızfarklı farklı skill’lerinizin arttığını göreceksiniz. Bunun için de, daha sık Ayleid Ruin’lere girmek doğru bir karar olacaktır.

Yukarıda yazdığımız birçok içeriği kısa kısa, hatırlamak ve daha iyi anlaşılması maksadıyla madde madde tekrarlayalım.

  1. Oyunda karşılaştığınız tüm kitapları okuyun. Bunlar size sadece Enchanting değil, diğer skill’lerin de artmasında yardımcı olacaktır. Tabii ki, her kitabın konusu farklıdır ve bunlardan farklı farklı skill’erin arttığını göreceksiniz.
  2. Eğer içeriği belli olmayan rune’larınız varsa, bunları crafting’de kullanın. Böylece daha fazla deneyim puanı elde edebilirsiniz.
  3. Diğer oyunculardan altın karşılığında glyph satın alın. Enchanting seviyesi yüksek oyunların glyph’lerinden daha fazla deneyim puanı kazanabilirsiniz.
  4. Eğer hâlihazırda içeriği belli rune’ler varsa, arkadaşınızdan ufak bir iyilik rica edebilirsiniz. Bunlarla glyph üretmesini isteyin ve bu glyph’leri daha sonra sökün(extract).
Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Deniz Kocatürk

Amiga 500 ve Atari'yle oyunlara ilgisi artan Deniz, eve bilgisayarın gelmesiyle birlikte hem oyunlara, hem de bilgisayarın kendisine daha çok vakit ayırmaya başladı. Aradan yıllar geçti ve bu ilgi sayesinde kendisini yazı yazmaya verdi ve basın kanadına geçti. Amatör olarak başladığı bu işe profesyonelleşerek devam ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir