Tek-Oyunculu Yapımlar Ölüyor Mu?

Son yıllarda Halo, Call of Duty gibi online, multiplayer modlarıyla öne çıkan yapımların başarısı bize gösteriyor ki Online-FPS türü konsol oyunculuğunda büyük yer tutuyor. Bu da tek oyunculu oyunların sonu mu geldi sorusunu akıllara getiriyor. Bethesda’nın aksiyon-macera türü oyunu Dishonored‘ın yapımcılarından Harvey Smith ise bütün bu başarının, insanların yeni şeylere yönelme dürtüsünden kaynaklandığını söylüyor, ve bu dönemin geçici olduğunu belirtiyor.

“Her dönem insanlar “…….. yeni bir şey!” diyorlar. Ve bir zamanlar boşluğu dolduran kelime live-action oyunlarıydı. Bir süre önce Facebook gibi sosyal medyada yer alan oyunlardı, başka bir dönem
de MMOlar. Şimdi ise Online Shooterlar. Hiç birinin kötü olduğunu söyleyemem, sadece yeni oyunlar üretildikçe yeni oyuncu grupları bu oyunlara ilgi gösteriyor ve sektör sürekli gelişiyor” diyor GamesIndustry International sitesine konuşan Smith.

MOBA türünü oluşturan ve RTS türünü tamamen değiştiren DOTA dan da bahseden Smith bu türün de oldukça fazla oyncusu olduğunu belirtiyor ve insanların her zaman eskiyi bırakıp yeniye yönelmediğini anlatıyor. Toplumun dikkati yeni şeylere yönelince eskiden olanları görmezden geliyoruz diyor Smith. Ve ne zaman biri çıkıp tek kişilik oyunların sonu geldi dese, The Sims ya da BioShock gibi oyunlar çıkıp bunun doğru olmadığını kanıtlıyor.

Ayrıca Smith, oyun tüketici gruplarının hala belirlenemediğini anlatıyor. “DOTA oynayan birisi Skyrim veya Dishonored alır, ya da FIFA oynayan birisi Madden de oynar.” gibi sınırları belirlenmiş bir tüketici toplumun olmadığını belirten Smith, birçok farklı kesimin olduğunu ve değişien piyasadan dolayı bunları belirlemenin zor olduğunu söylüyor.

Kendilerine Dishonored ile ilgili gelen multiplayer modu isteklerine karşın özel olarak tek oyunculu mod olmasından mutluluk duyan oyuncuların çoğunlukta olduğunu söyleyen Smith, kendisi de multiplayer bir oyun yapmaktansa, oyuncuya vermek istedikleri oyun zevkini ve orjinal öğeleri bulundurmayı tercih ettiğini belirtiyor.

Son olarak Smith gelecekte insanların oyun üretirken gelişen rekabetle başkalarını kopyalamak ya da birçok şeyi aynı anda yapmak yerine, özelleşip farklılaşmasını istediğini de belirtiyor.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir