TaleWorlds İle Paradox’un Yayıncılık Anlaşması Sona Erdi – Güncellendi

Paradox Interactive, Türk oyun şirketi TaleWorlds’ün Mount&Blade oyun serisinin yayıncılık anlaşmasının bittiğini duyurdu. Ufak bir sürpriz ile birlikte…

TaleWorlds Entertaintment bugün Facebook ve forumlarından yaptıkları açıklamayla artık self-publish moduyla gelecek oyunlarını yayınlayacaklarını ve eski çıkan oyunlar ile gelecekte çıkartacakları oyunların satış haklarını ellerinde bulundurduklarını açıkladılar. Oyunun Avrupa’da ve Amerika’da yapılan kutulu satışlarının etkileneceğini düşünsek de Türkiye için bir değişiklik olacağını sanmıyoruz. Türkiye’de Mount&Blade serisi yine Tiglon ile satışa sunulabilir. Yapılan açıklama şu şekilde:

Paradox Mount&Blade markası hakkında bir açıklama yaptı. Bazılarınız bunun ne anlama geldiğini veya neden yaşandığını merak edebilirler, bu yüzden bizde bu konuyla alakalı ufak bir açıklama yapacağız.

Basitçe özetlersek, Paradox’taki arkadaşlarımızla olan ortaklığımız azıcık değişmiş durumda. Böylece TaleWorlds Entertaintment Mount&Blade markasının kontrolünü bundan sonrası için elinde bulunduracak. Bu gelişime hem bize hemde Mount&Blade oyuncularına yarayacak.

Aslında, biz oyunlarımızın teknik yönleri ve bakımlarıyla ilgilenen bağımsız bir stüdyoyduk hep. Şimdi pazarlama ve dağıtım yönlerinde de rol alacağız. Olduğumuzdan biraz daha bağımsız olduk diyebiliriz.

Sorabileceğinizi düşündüğümüz soruların cevapları (eğer aynı sorudan çokça alırsak buraya ekleyeceğiz!):

*S: Oyunu tekrar satın almam gerekiyor mu?*
C: Tabii ki de hayır! Oyunlarını etkilemeyecek bir karar bu.

*S: Bu karar Bannerlord’u etkileyecek mi?*
C: Hayır. Bannerlord, başından beri sadece TaleWorlds tarafından geliştiriliyor.

*S: O zaman her şey yolunda?*
C: Evet! Oyunlarımızla eğlenmeye devam edin ve yenisi hakkında haberlere hazır olun!

Orijinal Haber:

Türk Oyun Sektörünün en önemli firmalarından biri olan TaleWorlds Entertaintment’ın yayıncısı Paradox Interactive bugün itibariyle Mount&Blade serisinin satış haklarını TaleWorlds Entertaintment’a bırakıyor.Beş buçuk yıl gibi bir süre Mount&Blade’in Türkiye dışında Avrupa ve Amerika’da kutulu satış haklarını da elinde bulunduran Paradox Interactive ile TaleWorlds’ün yeniden anlaşmadığı için böyle bir ayrılık gerçekleştiği düşünülüyor.

Bu haberden sonra aklımıza takılan en büyük soru, TaleWorlds’ün yeni ve en büyük yapımı Mount&Blade II: Bannerlord’a doğru yeni bir yayıncıyla anlaşıp anlaşmayacağı. TaleWorlds Forumlarında ki dedikodulara göre TaleWorlds Entertaintment “bağımsızlığını ilan ederek” self-publishing yoluna gidebileceği iddia ediliyor. Mount&Blade gibi bir markaya yayıncıların teklif yapma şansları da pek düşük bir olasılık değil. Bu iddialar tabii ki oyunun Türkiye yayın ve satışının dışında. TaleWorlds Entertaintment daha önceki oyunlarda olduğu gibi yeni oyununda da Türkiye içi satışta Tiglon ile yayıncılık ve dağıtım konusunda devam etmesi oldukça yüksek bir olasılık.

TaleWorlds Entertaintment’ın yeni oyunu Mount&Blade II: Bannerlord’un duyurulduğu günden bu yana oyunun hayran kitlesi tarafından oldukça sık sorulan bir soruda bu vesile ile cevabını bulmuş oldu. Hiç bir M&BII:Bannerlord görselinde veya haberinde Paradox Interactive’in bir logosu veya ibaresi bulunmaması, hayran kitlesi içinde yeni oyunun yayıncısının Paradox Interactive olmayacağı hakkında sorular ve söylentiler çıkartmıştı. Bu resmi açıklama ile bu soruların biteceği kesin.

Paradox Interactive’in Mount&Blade serisine veda ederken Mount&Blade oyuncularına ise bir sürprizi vardı. İlk Mount&Blade oyununa Steam’den sahip olan bütün oyunculara Magicka’nın PVP Multiplayer hali olarak satışa çıkacak oyunu olan Magicka: Wizard Wars’ın Steam Early Access Alpha’sına erişim sağladı! Eğer Steam arşivinizde ilk Mount&Blade varsa, hemen Steam kütüphanenizi kontrol etmenizi öneririm çünkü yeni bir oyununuz olabilir!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zendarlı ziya Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
zendarlı ziya
Ziyaretçi
zendarlı ziya

Böyle şen ve neşeli bir habere görsel olarak yağmalanmış köy konulması hangi akla hizmettir yahu? Ne bileyim, paradox taleworlds’le çalışmayı sonlandırdı diye taleworlds’te yıkım olmuş gibi bir hava seziliyor bu uyumdan. Şöyle şölen, festival gibi bilimum eğlenceli ve coşkulu şeylerden koyunsanıza kardeşim.
Neyse, bu kadar spam yaptık, yeter. Screenshot’ların yayınlanmasından beri MB ve TW adına aldığım en iyi haber bu sanırım.