Sürpriz Gelişme: PS4 ve Xbox One İçin Çapraz Platform Desteği Başlıyor!

Sony’nin sürekli olarak karşı tavır takındığı Çapraz Platform (Cross-play) oyun tecrübesi nihayet gerçekleşiyor.

Herkesin büyük bir istek duyduğu, ancak Sony’nin sürekli olumsuz yaklaştığı Cross-play, yani çapraz platform oyun tecrübesi artık gerçek oluyor. Fortnite için bugünden itibaren başlayacak olan beta ile platformlar arası oyun desteği sunulacak. Bu sayede PlayStation 4, Android, iOS, Nintendo Switch, Xbox One, Microsoft Windows ve Mac platformlarındaki oyuncular eş zamanlı olarak aynı maçlarda yer alabilecek.

PlayStation 4 ve Xbox One arasında sürekli haberlere konu olan dedikodular böylelikle resmiyet kazanmış oldu. Bu sistemi defalarca kez reddedip olumlu gözle bakmadıklarını açıkça belirten Sony’nin Fortnite ile çapraz platform desteğini denemeye karar vermesi herkes için sürpriz oldu. PlayStation resmi blog sayfasında yayınlanan duyuruda “PlayStation 4 oyuncularının ısrarla bu konudaki gelişmeleri beklediklerinin farkındayız. Bu sorun için bir çözüm ararken topluluğumuzun göstermiş olduğu devamlı sabır için minnettarız.” sözleri ile PS4 kullanıcılarına teşekkür edildi.

Fortnite’ın bugünden itibaren başlayacak olan çapraz platform betası ile bu sistemin PlayStation üzerinde iyi sonuç verip vermeyeceği test edilecek. Beta süresince kullanıcıların hem teknik hem de sosyal tecrübeleri yakından takip edilecek. Blog yazısının sonlarında yer alan “Bu yenilik; Sony Interactive Entertainment’taki büyük bir politika değişikliğini temsil ediyor. Tüm organizasyonumuzun bu değişimi destekleyeceği bir planlama aşamasındayız.” sözleri de şirketin verdiği değişiklik kararını vurgular nitelikte.

Sony ilerleyen zamanlarda beta süreci, kullanıcı geri bildirimi ve hatta diğer oyunlarda çapraz platform ihtimali hakkında açıklamalar yapılacağını belirtti. Diğer yapımlar ve hatta AAA oyunlar için çapraz platform desteğini ileride görebilir miyiz bilinmez, ancak Sony’nin inadından vazgeçip olumlu bir adım atması son derece güzel bir gelişme. Umuyoruz ki bu iş birliğini ileride başka yapımlarda görmeye devam ederiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir