Super Toy Cars İnceleme

Bağımsız sevdamızın bugünkü hedefi Super Toy Cars, mücadeleci yarışçılar için yeni bir yapım daha çıkışını gerçekleştirdi.

Bu zamana kadar birçok platformda, bir sürü arcade yarış oyunu varlık gösterdi. Hele bu tür içerisinde otomobiller arası savaş öğelerinin bulunduğu combat racing oyunları pek bir ilgi görmekte. Mario Kart, Sonic Racing, F1 Race Stars, ModNation Racers… Say say bitmeyecek eğlenceli bir çok örnek var. Bu türe katkı sağlayan bağımsız yapımlar da mevcut, birçoğunu denedim ama sevemedim. Sadece kendimi de düşünmüyorum, test alanımız yer yer küçük keratalar tarafından işgal edilebiliyor. Haliyle bu türde düşünce yelpazemi daha geniş açmam gerekiyor.

Eclipse Games’in ikinci oyunu olan Super Toy Cars, cüzi fiyatına karşın vadettiği eğlence ve içerikle bizim gönlümüzü kazanmayı başardı. Kariyer modu, araba çeşitliliği, arabaların kişiselleştirilebilmesi, online içerik, harita editörü ve Steam Workshop desteği gibi sunulan birçok özellik Super Toy Cars’ı çekici kılıyor. Şimdi bu özelliklere biraz daha detaylı bakalım.

Super-Toy-Cars-3

Öncelikle kariyer modundan bahsedelim. 8 bölüm olmak üzere 48 farklı yarış modlarını barındıran kariyer modunda mücadele ediyoruz. Her yarış sonrasında elde ettiğimiz puanlarla yeni otomobiller ve bu otomobiller için yeni kaplamalar açabiliyoruz. Sadece bukadarla sınırlı değil, otomobillerin geliştirilebilir 6 parçası bulunuyor. Yani sevdiğiniz bir otomobili geliştirerek yeni açılan güçlü otomobiller ile yarışabilir hale getirebiliyorsunuz. Yarışlarda ise 1. olmak ve bu uğurda pistlerdeki belli başlı tuzakları ele geçirip rakipleri yavaşlatmak için kullanıyoruz. Hem yarış hem savaş bir arada, ama bu savaş sevimli bir savaş.

Kariyer modunun etkilediği hızlı yarış kısmında ise istediğiniz bir yarış alanını ve otomobilinizi seçip hemen yarışa geçebiliyorsunuz. Burada otomobiller ve kapmaları kariyer kısmıyla alakalı, ayrıca burada kendi yaptığınız ya da Steam Workshop’tan indirdiğiniz yarış pistlerini de seçebiliyorsunuz. Kariyer bittikten sonra burası en uğrak alanınız olacak.

Super-Toy-Cars-1

Yerel ağda 4, online ağda ise 8 kişiye kadar çoklu oyuncu desteği sunan oyunda ne yazık ki ben multiplayer’da arkadaş bulamadım. Yetişkinler bu duruma üzülebilir, ama ufaklıklar için sıkıntı yok zira eğer yarış için arkadaşlar listelenmez ise otomatik olarak yapay zeka ile yarışlara giriş yapılıyor bu da çaktırmadan ufaklıkların yeni bir mücadeleye girmesine olanak sağlıyor. Yine burada da kariyerdeki ilerlemenize göre otomobil seçilmesine izin veriliyor.

Yarışlar bitti sıra geldi pist kurmaya. Oyunda kendi pistinizi yapmanız için bir de track editor sağlanmış. Oldukça basit olan editör ile ister kendinize ister ufaklıklara zorlu yollar çizebilirsiniz. Hatta siz yorulmayın bir ufaklığa verin ve hayalindeki pisti oluştursun. Eğer kendi pistleriniz sizlere kolay gelirse Steam Workshop’tan sizin gibi oyuncular tarafından hazırlanmış sınırsız sayıdaki pistleri indirerek eğlence sürenizi katlayabilirsiniz.

Super-Toy-Cars-2

İçerik daha bitmedi. Ekstralar kısmında sürüş eğitimi, başarılar ve oyuncu istatistiği bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bence bir bağımsız yapıma göre gayet dolu bir oyun olmuş. Açık konuşmak gerekirse bu kadar detaylı bir oyun beklemiyordum. Bu ekibe arka çıkan bir dev yayıncı iyi miktarda bir destek verse kim bilir ekip ne yapardı….

Gelelim grafiklere. Oyunun grafikleri cel-shade dediğimiz teknoloji ile desteklenmiş. Street Fighter veya Borderlands gözünüzün önüne gelsin. Atmosfer de çok canlı, oyunun adında “Toy” yani oyuncak olduğundan adeta bir çocuk odasındaki canlı arabalarız. Bir nevi Toy Story de denebilir. Sahipleri ortadan kaybolunca canlanan oyuncaklar gibi düşünün. Pistlerin etrafı oyuncaklarla dolu, biz de bu oyuncaklar arasında yarışıyoruz. Bazen odadan dışarı çıkıp oyun parklarına geçiyoruz, burada gece ve yağmurlu havalara da denk gelebiliyoruz. Kısacası Super Toy Cars’ın boyundan büyük bir işe kalkılıp başardığını söyleyebilirim.

Super-Toy-Cars-4

Oyunda eleştirilebilecek tek bir yan var ki bu eleştiri aslında stüdyonun imkanlarına bakıldığında ve daha önce oynadığımız AAA oyunlarını da göz önüne aldığımızda bir eksiklik değil. Otomobiller AAA rakiplerine göre modellemelerinden kaynaklı odun gibiler. Yani hasar sistemi yok, çevreyle etkileşim de iki kütüğün birbirine çarpışması gibi. Ama bu seviye Test Driver oyunlarında da mevcut. Yetişkin oyuncular olarak bu durumdan pek tatmin olmayabiliriz ama ufaklıkların umurunda dahi olmayacaktır. Zira biz yetişkinler şu aralar Rivals’ta fink atıyoruz…

Bağımsız bir yapıma göre gayet başarılı olan Super Toy Cars, 10 dolarlık fiyatıyla iddiasını ve vaatlerini başarıyla yerine getirdiğinden sınıfı iyi notla geçiyor. Sanıyorum bu başarılı içeriğin ve sunumun böylesine gelişmesi aylar öncesinden erken erişime açık bir şekilde Steam’de bulunmasıydı. Erken erişimde oyun mu satılır diye laf ederiz ama oyuncuların desteğiyle tam sürüme ulaşmak = başarı gibi gözüküyor. Super Toy Cars da bu durumun en iyi kanıtlarından birisi.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir