Strange Brigade İnceleme

Sniper Elite serisinin yapımcısı Rebellion’dan eğlenceli bir co-op oyunu daha! Strange Brigade! Merak edenler içeri.

Başarılı Sniper Elite serisi sonrası aynı dinamiklere sahip Zombie Army ile oyunculara eğlenceli co-op tecrübesi yaşatan Rebellion, çıtayı biraz daha yükselterek Strange Brigade’i kısa bir süre önce piyasa sürdü. Ancak güzel bir çıkış yapamadılar. Zira oyun, ben dahil, birçok kişi tarafından çıktığı gün oynanamadı. Bildiğiniz oyun açılmıyordu. Bu kötü durumu düzeltmeleri de neredeyse 3 gün sürdü. Oyunu yapmak ayrı bir dert oyunu çıkartmak da ayrı bir dert. Bir keresinde Türkiye’de oyun stüdyosu kurma girişiminde bulunduk. Projenin sahibi ben idim, çeşitli yazılımcı ve tasarımcılarla toplantı yaptık. Bu toplantıya daha önce başarılı bir gelir elde etmiş yerli mobil oyun yapımcısı arkadaşımı da davet etmiştim. Kendisi oyun çıkarmadan önce günü de çok iyi belirlemek lazım demiş ve durumu izah etmişti. Haftanın günleri, hangi günün psikolojik olarak hangi rengi temsil ettiği, hava şartları, o zaman çıkacak olan film, dizi, futbol müsabakası vs. gibi nice detayların oyunun ulaşacağı kişi sayısı ve geliri çok ciddi anlamda etkilediğini söylemişti.

Rebellion dünkü firma değil, oyun çıktığında oynanamaması bence devasa bir hata ve talihsizlik. Sorulacak iki soru var 1- Tester’ınız yok mu? 2- Üç gün sürecek kadar zor bir problem ne olabilir? Onca emek boşa gitti gibi bir şey zira oyunu oynayan yok. Var da yok. 1000 kişi satın almış mıdır acaba. Zira çıktığı gün 800 küsür kişi görmüştüm, senaryoyu bitirmeye çalışırken de yine bu düzeylerde kişinin aynı anda aktif olarak oynadığını gördüm. Steam’de toplam oyuna yapılan kullanıcı incelemesi yorumları da 500 küsür. Kısacası kötü bir başlangıç yapan oyun şu an gayet oynanabilir seviyede, stabil çalışıyor ve gerçekten eğlenceli. (Ek bilgi, incelemeden hemen sonra Quick Match diyerek yabancı arkadaş bulmak istediğimde anında buldu, yani oyunu oynayan var, merak etmeyin)

Hikaye ile başlayalım. 1930’lardayız, henüz İkinci Cihan Harbi patlak vermemiş. O dönemlerde biliyorsunuz Osmanlı İmparatorluğu’nun verdiği boşluk ile coğrafyamızın altını üstüne getiren Batılılar buraları talan ediyor. Her yerde arkeolojik kazılar şu bu. İşte böyle bir dönemde Mısır’da yapılan bir kazıda 4,000 yıllık Seteki adlı büyücü bir kraliçenin mezarı ortaya çıkartılıyor. Kazının başında da Edgar Harbin adlı bir arkeolog var. Oyunda kendisinin günlüklerini buluyorsunuz. Bu arada yeniden hatırlatayım, “büyücü kraliçe” :) evet, tahmin ettiniz gibi, Seteki’nin laneti etrafı sarıyor. Haliyle ateş ilk düştüğü yeri yakıyor. Mısır karışıyor. Peki buraya kim etki edecek? Dönemde orada fink atan Britanyalılar. Ancak düz askerler bu işle ilgilenmek için çok yetersiz. İngiliz sancağı altında Strange Brigade adıyla hizmet eden bir ekip var. Bu tür olağan dışı durumlarda mücadele etmeye alışkınlar, aralarında bazıları zaten hazine avcısı ve bu tür vakıalarla yüzlerce kez karşılaşmış, hepsinin de özel güçleri var, boş değiller yani.

Oyun şu anki haliyle 3 moddan oluşuyor. Senaryo, 9 bölüme sahip. Diğerleri de horde ve score attack. Senaryoda var olan çeşitli bölümleri horde ve score attack modlarında üzerinize akın akın gelen düşmanları haklayarak hayatta kalmaya ya da olabildiğince fazla puan elde etmek için oynuyorsunuz. İster tek takılın ister arkadaşlarınızla bu serüvene atılın. Senaryo normal bir oynanış ve pek de köşeyi bucağı araştırmadan ilerlendiğinde 7-8 saat sürüyor. Ben bir arkadaşımla co-op yaparak ilerledim, yani 2 kişiydik, sağa sola da baktık ve normal zorluk seviyesinde, bulmacaları çözerek, hazinelerin peşine düşerek 9 saatte bitirdik.

Rebellion irtibata geçse Mısır Kültür Bakanlığı’ndan destek bile alırmış. Senaryoda Antik Mısır’a ait bir sürü kalıntı yer alıyor, özel eşyalar buluyorsunuz. 50 tane falan relic var ve bunların hepsi senaryoda gizli. Nereden neyi bulacağınızı bilmiyorsunuz. Etrafta bir sürü günlük, mektup ve relic var. Kimi eşya özel bulmaca ile kapanmış kapılar ardında gizliyken kimisi mezar hırsızı zombilerden ya da tuzakların arkasındaki odalardan elde ediliyor. Şüphesiz bu uğraşın sonunda ödüllendiriliyorsunuz. Yani sadece relic’i bulmuyor göz kamaştıran altınlar kazanıyorsunuz. Eğer senaryoda serpiştirilmiş relic’leri bulursanız özel yetenek puanı kazanıyorsunuz. Peki bu altın ve özel yetenek puanları ne işe yarıyor?

Paralar size teçhizat olarak geri dönüyor. Üç farklı silah türü var oyunda. Bu türler de kendi arasında farklılık gösteriyor. Tüfek, pompalı ve otomatik silahlar ilk kategori iken tabanca türleri ve patlayıcılar da diğerleri. Bu üç kategoriye ek olarak bir de özel gücünüz var. Toplam 4 saldırı türünüz var yani. Paralar biriktikçe silah satın alıyorsunuz ya da bölümlerde var olan özel büyülü sandıklardan güçlendirilmiş farklı silahlar ediniyorsunuz. Özel güçleri aktif etmek ise zor çünkü puan toplamak için bahsettiğim tüm relic’leri ya da relic setlerini bulmanız lazım. Silahlar ve patlayıcılar normal, alışık olduğunuz mücadele türü ama ya özel güç? Ben Kenya’dan Nalangu Rushida adlı kadın karakter ile senaryoyu oynadım. Sebebi özel yeteneği çok iyi. Düşmanları hakladıkça ya da çevrede çeşitlilik arz eden şekilde toplanan özel ruh parçaları ile tüm karakterler taşıdıkları muskaları güçlendiriyor, güç sınıra erişince özel yetenek aktif oluyor. Mesela Nalangu 360 derece etrafına hasar verecek şekilde olduğu yere zıplayıp yumruk vuruyor, bu saldırı ile etrafındaki düşmanları direkt yok ediyor. Bu kadar alan hasarı veren başka bir özel yeteneği denemedim, görmedim. Her karaktere özgü 4 özel yetenek var, bunları oyun içinde değiştiremiyorsunuz girmeden değiştireceksiniz. Ancak silahlar öyle değil. Oyun içinde kayıt noktaları mevcut buralardan silah değişimi oluyor + silahlara çeşitli yetiler ekleyen gem’ler de senaryo ya da diğer oyun modlarında sizleri bekliyor. Atılan merminin yakıcı hasarı vermesi, silahın hızlı dolması ya da düşmanı dondurmak gibi…

Oyunun müzikleri, seslendirmesi ve bölüm tasarımları harika. Habitat çok iyi. Mısır’ın coğrafi olarak neredeyse farklılık gösterdiği her yere uğruyorsunuz. Çöllerden nehir kıyıları, köylerden piramitlere ve gizemli mağaralara kadar farklılık gösteren çok güzel mekanlarda Seteki ve ona hizmet etmekte olan nice çeşitlilikteki büyülü düşmanla yüzleşiyorsunuz. Oyunun en sevdiğim ve eğlenceli yanı ise karşımıza çıkan, bizim gibi artık bu işin uzmanı olmuş Lara ve Nathan ile bulmacaların dibine vurmuş olanlara çocuk oyuncağı da olsa, eğlendiren bulmacalar oldu. Co-op bulmaca çözmek çok eğlenceliydi.

Tabi eleştirilecek yanlar da yok değil. Boss fight’lar ve final açıkçası tatmin etmedi. Ya biz mi çok iyi oynadık ya da gerçekten vasat mıydı bilemiyorum. Ancak atmosferin iyi oluşu, arkadaşımla bu işi yapmam ve inceleme için zorluk seviyesini normale almamız da etkili olmuş olabilir. Ancak gerçekten final boss fight’ı çok daha iyi tasarlanabilirmiş diyorum. Hikayesel olarak bir abukluk var, zorluk bir yana gelişmeler bunca uğraşa yakışmamış dedirtiyor. Patlayıcı atan karakterin animasyonu da bir acayip, kütük yutmuş şekilde koşarken dilenci önüne bozuk para atar gibi bomba fırlatıyoruz, bazı bölümlerde bulmaca-platform öğeleri tavan yaparken kimisi de çok sığ, tek düze kalıyor. Çıtayı hep yüksek tutsalar inceleme puanı çok daha yükseklere çıkardı diyebilirim.

Senaryo + horde mod uğraşlarım ki score attack ve diğer horde bölümlerini çok oynamadım, yine de 10 saati aşkın bir eğlence, mutlulukla bu yazıya imza atıyorum, bunun altını çizeyim. Kimi oyunları da inceledikten sonra silerim, onla bağım kalmaz ama Strange Brigade hala yüklü. DLC’lerle ve yeni ücretsiz içeriklerle de zenginleştirilecek olan oyunun tekrar oynanabilirliği de söz konusu. Nasıl? Senaryoda bazı bulmacalar hata affetmiyor ve kitleniyor, haliyle relicleri elde edemiyorsunuz. Her karakterin özgün tasarımı, kullandığınız silah vs. derken yeniden senaryoda buluyorsunuz kendiniz. Mesela ben baştan sona Nalangu ile ve kurmalı tüfekle oynadım. Otomatik silahlar, yeni özel yetenek ve çözemediğimiz bulmacalar ile yeniden o maceraya atılacağım.

Talihsiz bir çıkış yapmış da olsa Strange Brigade, son dönemde oynayıp zevk aldığım, gerçekten zevk aldığım bir yapım olarak nezdimde iyi olan oyunlar listesinde yerini aldı. Az bir araştırmayla da oyunun en ucuz satıldığı ülke olarak Türkiye’yi gördüm. Steam’de satılan oyun Türkiye bölgesine 77 TL, Avrupalı oyuncular ise bizim kur ile 358 TL’den oyunu ediniyor… Rebellion bunu bilerek yaptıysa çok kıyak geçmişler. Neyse artık son sözlere gelelim. Sniper Elite dinamiklerini, TPS türünü ve Antik Mısır kültürünü seviyorsanız kaçırmayın. Hele arkadaşlarınızda da bu oyun varsa tadından yenmez. Arkadaşınız yoksa da diğer yabancı oyuncularla bu maceraya atılabilirsiniz hem böylece yeni insanlarla tanışmış olursunuz. Seteki, bekle beni, inceleme bitti, yeniden seni alt etmek için Steam’i açıyorum!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir