Starvoid İnceleme

Starvoid, hibrit oyun sınırlarını zorlamış. Peki başarının sırrı hibrit olmakta mı?

Mantar gibi çoğalan MOBA oyunları dikkat ederseniz insanları rahatsız etmiyor. Neden? Çünkü birkaç örnek dışındaki her oyun türüne yeni bir şeyler katarak karşımıza çıkıyor. StarVoid de, her ne kadar RTS olarak anılsa da, bunlardan bir tanesi. Aslına bakarsanız StarVoid sadece bir MOBA değil, birçok türü bünyesinde barındırıyor. Bu oyunu oynarken Dota, League of Legends, Dawn of War 2, StarCraft, C&C 4 ve Quake gibi oyunları bolca yad edeceksiniz.

Oyunun türünü bir kenara bırakıp hemen bir eleştiride bulunmak istiyorum. Neden tek kişilik oynanabilir bir senaryo yok? Bu oyunda senaryo yok, hikaye de çok sığ. Starvoid diye bilinen değerli bir kaynak var, ve biz de bu kaynağı ele geçirmeye çalışan paralı asker komutanlarını yönetiyoruz. Bu mudur yani?

Oyunda 4 sınıf bulunuyor, bu sınıflara mensup farklı komutanlar mevcut. Lakin hepsiyle oynamak mümkün değil. Starvoid’e başladığınızda 4 çeşit oynanabilir karakterle karşılaşacaksınız. Diğerleri ise parayla satılıyor, oyun içi para değil altını çizelim, gerçek parayla bu karakterleri aktif ediyorsunuz. Ama korkmayın, her şey o hastalıklı F2P’lerde olduğu gibi gerçek parayla elde edilmiyor. 3 farklı oyun moduna dahil olup sizin gibi kandan candan rakipleri yendikçe oyun içi para (ganimet) kazanıyorsunuz ve seviye atlıyorsunuz. Böylece gerek karakterinizi gerek karakterinize kul olan robotları (!) geliştirebiliyorsunuz.

Şimdi sınıflara bir göz atalım.

  • Infiltration Commander: Gizlenip pusu kuran bu sınıf, Assault sınıfı gibi yakından işini hallediyor ve daha fazla hasar veriyor. Nam-ı diğer suikastçılar sınıfı…
  • Engineer Commander: Mühendis sınıfının saldırıları hafif ama çevresine bir hayli yararı var. Mesela komuta ettiği robotları tamir edebiliyor.
  • Ordnance Commander: Ağır silah kullanan bu sınıf, düşmana daha çok uzaktan hasar veriyor. Örneğin Hellfire Kelly adlı komutan uzun menzilli bir keskin nişancı tüfeği kullanıyor.
  • Assault Commander: Adından da anlaşılacağı üzere savaşta sıcak temas kuran bu sınıf, düşman komutanlarına uzaktan saldırmak yerine daha çok yakından dövüşüyor. Örneğin Cleburne adlı komutan dev bir balyoz kullanıyor.
Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir