Square Enix Sınıfta Kaldı

Square Enix, üç oyun da en az bir milyon satış yapmış olmasına karşın, Sleeping Dogs, Hitman: Absolution ve Tomb Raider’ın hedeflerine ulaşamadıklarını açıkladı. Üstelik bu açıklama şirketin 13 milyar Yen kaybettiği ve başkanın istifasını verdiği gün geldi.

Şu ana kadar Sleeping Dogs 1.75 milyon, Tomb Raider 3.4 milyon ve Hitman 3.6 milyon sattı. Square Enix bu düşük satış rakamını (kime göre düşük anlaşılması zor) yıl içinde yaşadıkları anormal finansal kayba bağladı.

Özellikle Kuzey Amerika pazarına işaret eden şirket, Avrupa’ya kıyasla Amerikan pazarındaki satışların verimli olmadığını iddia etti. İddia edilen bir diğer problem ise fiyat baskısı. Fiyatlar konusunda yapılan baskı Square Enix’in istediği geliri elde edememesine sebep oluyormuş.

Şirketin bu açıklaması aslında “AAA” marketinin geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Bu düzeyde artık milyonlarca oyun satsanız da başarılı sayılmıyorsunuz. Bu olay, Resident Evil 6’nın neredeyse 5 milyon satışla başarısız sayılması, Dead Space 3’ün kendisini kurtarmak için 5 milyon satış yapması gerektiği varsayımı hep aynı şeyi işaret ediyor: Artık dağın tepesi çok daha acımasız.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Bersun Turna

Paradox grand strategy'lerini ver bana, başka ihsan istemem.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir