Spy Chameleon – RGB Agent İnceleme

Taze çıkış yapan bağımsızlardan Spy Chameleon – RGB Agent’ı sizler için oynadık, memnun kaldık.

Bağımsız yapımlara ara vermiştik, incelemelerimize devam ediyoruz. Bu sefer mercek tutacağımız oyun Katalanya dolaylarında kurulan Unfinished Pixel adlı oyun stüdyosunun ilk oyunu Spy Chameleon – RGB Agent. Unfinished Pixel, oldukça taze kurulmuş bir bağımsız oyun stüdyosu, ilk oyunlarının da başarılı olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

Spy Chameleon – RGB Agent, kuşbakışı oynadığımız bir arcade bulmaca oyunu. Oyunda ajanlık yapan Snowdy adında bir bukalemunu yönetiyoruz. Bukalemunların bildiğiniz üzere renklerini değiştirme yetilerine sahip varlıklar. Oyunun adında bulunan RGB Red, Green ve Blue yani kırmızı yeşil ve mavi olarak adlandırılan renk uzayını temsil ediyor. Ne yapmaya çalıştığımızı az çok kestirdiğinizi umuyorum.

Spy-Chameleon---RGB-Agent-2

Oyunda tam anlamıyla bir hikaye yok. Büyük eksiklik. Oyunda yaklaşık 80’i aşan zorlu ve özenle hazırlanmış bölümlerde, Spy Chameleon’ı bölümün başlangıcından sonlanacağı alana kadar götürmemiz gerekiyor. Ama önümüzde çeşitli engeller var. Robot ve kamera gibi engelleri aşmaya çalışıyoruz. Bölümler içerisinde çeşitli nesneler topluyoruz, nesneler arasında lezzetli sinekler (!?!?!) ve kapıları açmaya yarayacak anahtarlar gibi eşyalar var. Ayrıca yer yer kayıt noktaları da mevcut. İyi ki kayıt noktaları var yoksa oyun kolunu kırardım…

Yakalanmamak için bölümlerde çevreye serpiştirilmiş olan renkli nesnelerin üzerine geldiğimizde renk değiştiriyoruz. Böylece robotlar veya kameralar bizi tespit edemiyor ama en küçük tezatlıkta yakalanıyoruz. Büründüğümüz renkler ise sarı, kırmızı, mavi ve yeşil. Renklerden bahsetmişken yine bölümlerde karşımıza çıkacak bazı boya kutularını devirip anlık sıyrılışlarla bölümleri sonlandırıyoruz. Şimdiden size yardımcı olmak isterim, bazı yerlerdeki boya kutuları tuzak, yani gereksiz aksiyona sizi sürüklüyor dikkat edin…

Spy-Chameleon---RGB-Agent-1

Sadece renk değiştirmekle iş bitmiyor, çoğu zaman renk değiştirmenin fayda etmediği anlarla da karşılaşacaksınız. Kameraların sizi tespit etme süresi, robotların hızı ve görüş açıları gibi sıkıntılar da mevcut. Ek olarak bir de hızlı bir şekilde akıp giden zaman var! Yakalanmadan, en hızlı şekilde bölümleri sonlandırmanız lazım. Oyunda elde edeceğiniz başarılar ve süre ile bir lider tablosuna giriş yapıyorsunuz. Oyunun online tek içeriği bu, lider tablosunda rakiplerinize patronun kim olduğunu göstermek için tez ama temkinli olun.

Normalde modellemeler ve kaplamalar açısından çok ümitli değildim, bir indie olarak pek üzerine düşmemişlerdir diye düşünüyordum. Oyunun boyut olarak düşük olması da bu düşüncemi destekliyordu lakin gerçekten görsel açıdan ne kaplamalarda sorun var ne de modellerde. Organik animasyonlar gerektiren bir yapım olmasa da bu açıdan da bir sıkıntı görmedim. Kısacası oyun teknik açıdan da sınıfı geçmeyi başarıyor. Ses ve müzikler için de aynı kalite seviyesi yakalanmış. Yine bu yönden de denecek bir söz yok.

Spy-Chameleon---RGB-Agent-3

Unfinished Pixel, iddiasını her yönden başarıyla yerine getirerek eğlenceli bir arcade bulmaca oyununa imza atmış. Keşke bir hikaye ile karakteri benimsememize ve sonraki oyunlar için beklenti oluşturma uğraşına girselermiş. Böylece başarılarını taçlandırabilirlerdi diye düşünüyorum. Bölüm sonlarında çeşitli başarılarla aracılığıyla biraz da olsun bir şeylerin peşindeymişiz havasına girmemiz için çalış nafile. Oyuna yapabileceğim tek eleştiri budur.

Unfinished Pixel ilk yapımları için bence gayet başarılı bir iş ortaya koymuşlar. Tatminkar seviyede bölüm, sade ve hatasız oynanış dinamikleri, karmaşıklıktan uzak menü ve oyun tasarımı… Her şey tam yerinde. İlk intiba son intiba derler ya, kesinlikle oyun üzerinizde olumlu etki bırakıyor. Eminim bu oyun sadece PC, MAC, Linux’da kalmayıp diğer tüm platformlarda da yer alacaktır, almalı, yapısı çok müsait. Oyunun fiyatı da çok makul, 5 dolar (18 Haziran’a kadar 4.24). Bağımsız yapımları seviyorsanız, düşündüren oyunlara bir süre ara vermek istiyorsanız ve ara ara odanızı ziyaret eden ufaklıklar da varsa bu oyun size ilaç gibi gelecek.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir