“Sosyal Oyunlara” Veda Vakti!

Öncelikle şunu söyleyelim, bu tür oyunlarla hiçbir sorunumuz yok. “Sosyal oyunlar” gayet iyi oyunlar. Fakat artık bu adlandırmayı bir kenara atmanın vakti geldi. Square Enix’te mobil oyun geliştiriciliği yapan Takehiro Ando bir süre önce “Sayanora Sosyal Oyunlar” başlıklı bir yazı yayınladı.

“Asıl sıkıntı yapımcıların nasıl daha iyi oyun yaparız diye değil nasıl daha fazla para kazanırız diye düşünmesi.” diyen Ando Japonya’daki sosyal oyun sisteminin kumar gibi bir yapıya büründüğüne dikkat çekti.

Japonya’da “sosyal oyun” “insanların az bulunan kartları alabilmek için dünya kadar para harcadığı kart oyunu” gibi bir anlam ifade ediyor. Hiç iyi bir görüntü değil açıkçası.

“Bu sene daha farklı, daha eğlenceli alternatifler bulacağız, “sosyal” kısmına odaklanmak yerine “akıllı telefonlarda çalışan eğlenceli oyun” yapacağız.”

Planlarını bu şekilde açıklayan Ando çok enteresan başka bir noktaya da parmak basıyor: Son zamanlarda çıkan en sosyal detaylara sahip oyunlardan birisi Animal Crossing: New Leaf, ama kimse ona “sosyal” demiyor.

“İşte bu yüzden, bir “sosyal oyun” ilginçse, oyun olarak da iyidir” diyen Ando, bu tarz oyunlara yeni bir isim türetmenin de iyi olabileceğini söyledi.

“Mesela Japonya’da “oyun merkezi” isminin kötü bir imajı vardır. Bu nedenle şirketler “eğlence merkezi” olarak isim değişikliğine gittiler ve insanların izlenimleri kısa süre içinde değişti.

Son olarak Japon oyun şirketlerinin bu sene ardı ardına büyük işlere imza atacağını ekleyen Ando, şunları da ekledi:

“Son zamanlarda smartphone oyunları için hardcore oyun yapımcılarıyla da konuşuyorum. Devir smartphone oyunlarının oyun sektörüne damga vuracağı devirdir.”

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Bersun Turna

Paradox grand strategy'lerini ver bana, başka ihsan istemem.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir