Sony’den Şaşırtan Karar: E3 2019’da PlayStation Konferansı Olmayacak

Sony herkesi şoka uğratan bir karara imza atarak E3 2019’da PlayStation konferansı düzenlemeyeceklerini açıkladı.

E3 oyun dünyasının en büyük etkinliklerinden biri, hatta en büyüğü olsa da son yıllarda büyük çaplı oyun firmalarının konferansı es geçme kararı aldığına şahit olmuştuk. Activision, Disney ve Blizzard gibi firmaların katılmamasıyla birlikte “E3’ün sonu geliyor!” şeklinde sesler de yükselmeye başlamıştı. Şimdi ise E3’e düzenlendiği ilk yıldan beri, yani tam 23 yıldır katılan Sony Interactive Entertainment ayrılık kararı aldı. Şirket yetkilileri önümüzdeki Haziran ayında düzenlenecek E3 2019’da PlayStation için bir sunum yapmayacaklarını açıkladı.

Gündeme bomba gibi düşen bu gelişmenin gerekçesi hakkında pek çok iddia ortaya atılsa da Sony cephesinden resmi açıklama yapılmış durumda. Açıklamada “Oyun sanayisi gelişmeye devam ettikçe Sony Interactive Entertainment da topluluğuyla iletişime geçmek için yaratıcı yollar arayışını sürdürüyor. PlayStation hayranları bizim için dünyalara bedeldir. Biz her zaman yenilikçi olmaya, farklı düşünmeye ve oyuncuları memnun edecek yeni şeyler bulmaya çalışıyoruz. Bunun bir sonucu olarak da 2019’daki E3 etkinliğine katılmama kararı aldık. Topluluğumuzla 2019 senesinde iletişime geçmek için yeni ve bilindik yollar arayacağız.” sözlerine yer verildi.

Yapılan açıklamanın tatmin edici olduğunu pek söyleyemeyiz. Sony’nin bu karara imza atmasının sebebi olarak birkaç iddia mevcut. İlk paragrafta belirttiğimiz gibi geçmişte E3’ü es geçme kararı alan firmaları görmüştük. Ayrıca Nintendo ve Electronic Arts gibi bazı firmalar da artık doğrudan E3 sahnesine çıkmayıp kendi salonlarında düzenledikleri etkinliği yayınlıyorlar. Sony’nin de böyle bir niyeti olduğu akla gelen ilk ihtimallerden. İkinci iddia ise biraz daha cüretkar. Sony Eylül ayının sonlarına doğru Aralık’ta düzenlenecek PlayStation Experience etkinliğinin iptal edildiğini duyurmuş ve gerekçe olarak da gösterecek yeterli miktarda ürüne sahip olmadıklarını belirtmişti. Bunun üzerine PlayStation-özel oyunların ertelenmesi gibi bir durum eklendiyse yetkililer bir fiyaskoya imza atmamak için konferanstan çekilmiş olabilirler.

Bu kararın ardında PlayStation 5 için yapılan hazırlıklar da olabilir. Sony henüz yeni nesil konsolunu tanıtabilecek düzeye gelmedi, ancak muhtemelen o noktadan pek uzak sayılmayız. Bu sebeple 2019’da düzenlenecek bir konferansın insanları mevcut nesile odaklaması istenmiyor. Ortalıkta dolanan bazı söylentilere göre PlayStation 5 2020 yılında çıkarılacak ve konferansın es geçilmesi de bunu işaret eder nitelikte. Tabi geleceğin ne getireceğini bilemeyiz. Her halükarda Sony’nin bu kararı çokça tartışılacağa benziyor.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir