Slim Xbox Ve Güçlü Bir Xbox Güncellemesi Geliyor

Phil Spencer’ın yeni Xbox konsolu hakkındaki dedikodulara açıklama yapmasının ardından, Slim Xbox sürümü ile ilgili yeni bir söylenti ortaya atıldı.

Aslına bakarsanız bu haberi yazarken Phil Spencer, bu haberin yarattığı sallantıya yönelik “siz ne güzel kazan kaynatıyorsunuz öyle” deyip hafiften dedikoduları doğrulamış gibi oldu.

Haberin konusuna dönersek eğer, bir süredir hem Sony hem de Microsoft iyiden iyiye eskimiş hale gelen (aforoz is coming) konsollarının özellikle VR ve 4K oyunları desteklemesi için güncellenmiş versiyonlarını çıkaracak diye dedikodu yapıyorduk. Kotaku’nun haberine göre en azından Microsoft önümüzdeki iki yıl için iki yeni Xbox modeli çıkarmayı planlıyor.

Birinci model daha küçük bir Xbox one. Çıkış tarihi 2016. Muhtemelen stream odaklı bir konsol olacak kendisi. İkincisi ise asıl bomba; güncellenmiş ve 2017 yılında çıkacak yepyeni Xbox one. Kod adı Scorpio. Daha güçlü bir GPU ve Oculus Rift desteği tabii ki. Yanında da 2 TB harddisk olacağı belirtiliyor.

Yine başka bir kaynağa göre bu iki konsol da Microsoft’un “Project Helix” adındaki aynı oyunu hem Xbox hem de Windows üzerinden oynatabilme projesinin bir parçası. Sonuçta Halo Wars 2 ve Sea of Thieves gibi oyunları duyuran Microsoft, gelecekteki oyunlarını da yine benzer bir mantıkla pazarlamaya çalışacak. Gerçi güzelim Fable Legends’ı iptal ettiler ama neyse.

Microsoft’un bu yeni konsollardaki diğer amacı da beş yılda bir yepyeni bir sistemle piyasaya girmektense, devamlı olarak önceki versiyonları yenileyerek piyasadan donanımsal olarak çok da geride kalmamak. Bu ne kadar mantıklı bir yaklaşım bilemiyorum tabii ki. Yeni pc almaktan ne farkı var bu işin? Zaten Phil dayı Mart ayında konsolların da PC vari bir evrim geçirmesi gerektiğini söylemiş ve eklemişti; ” Söylemek istediğim konsollar piyasaya çıktıktan sonraki boşluğun doldurulması için yedi yıl beklemektense piyasaya ayak uydurabilmektir.”

Lakin şöyle de bir sıkıntı var, 4K çözünürlüğü destekleyeceğiz diye GPU geliştirmeye gitseler de veri transfer hızında herhangi bir iyileştirme yapılmayacağı için işin içine 4K girince daha uzun yükleme sürüleri de konsolun ayağına dolanmış olacak. Asıl olayı tabii ki iki firma da gelecek planlarını E3’te açıkladığında öğreneceğiz.

O zamana dek kurcalamaya devam.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Alper Kurt

30'u hafiften geçmiş, üslup her şey susuzluk hiçbir şey yazın felsefesini benimsemiş, bir ecnebi dili öğretmeye çalışan, oyun ve bisiklet sevdalısı yazar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir