Skandal: Gazzeli Bir Kızı Konu Alan Oyuna Apple’dan Ambargo

İsrail roketi olarak oyun oynamamızda bir sakınca bulmayan Apple, Gazzeli bir kızı oynamamızı uygunsuz buldu.

Filistinli bağımsız oyun geliştiricisi Rasheed Abueideh Liyla and The Shadows of War isimli bir platform oyun geliştirdi. Oyununu Google Play Store ve App Store’a ekledi. Oyun Play Store’daki onay aşamasını herhangi bir sorun olmadan geçti ve kullanıcıların beğenisine sunuldu. Ancak App Store’daki onay aşamasında bir sorun vardı. Apple çalışanları Liyla‘nın bir oyun olmak için gerekli şartları taşımadığını belirtti ve yapımcıdan projesini başka bir kategoriye -Haberler ve Referanslar kategorilerini önererek- taşımasını istedi.

Yapımcı Rasheed Abueideh ise Liyla’nın App Store’da olmamasına sebep olarak; Apple’ın oyunda politik amaçlar bulunduğunu düşünmesini gösterdi. Bir Twitter kullanıcısı da Apple’ın bu tavrına ilginç bir bakış açısı getirdi. İsrail roketi olarak oynadığımız ve oyun içerisindeki hedefleri yok ettiğimiz Angry Birds kopyası Israeli Heroes isimli bir oyuna App Store’da onay verildiğini belirten Twitter kullanıcısı ‘Gazzeli bir kızı oynamak: reddedildi. Bir İsrail füzesini oynamak: kabul edildi. Dalga mı geçiyorsun Apple?” şeklinde serzenişte bulundu. Ayrıca başka kullanıcılar da Israeli Heroes oyununda; İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’dan gelebilecek bombalara karşı oluşturduğu hava savunma sistemi Demir Kubbe’den esinlenildiğini iddia etti.

Apple kullanıcıları Liyla’nın App Store’dan kaldırılmasını protesto ederken Android kullanıcıları da tepki olarak oyunu Play Store üzerinden 5 yıldız yağmuruna tutmaya başladı. Ayrıca oyunu deneyen kullanıcılar oyun sırasında herhangi bir politik beyan veya düşünceye rastlamadıklarını belirttiler.

Oyunun App Store’daki akıbeti henüz belli olmasa da Liyla and The Shadows of War’ı Google Play Store’dan herhangi bir ücret ödemeden indirebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir