SimCity İnceleme

SimCity 5 ya da SimCity 2013, adı şu veya bu, saygı duyulası önünde eğilesi SimCity serisine ne kadar layık?

En sevdiğim ve binlerce saat başında vakit geçirdiğim Total War oyunlarının başında dahi bu kadar fazla kesintisiz durmadım… İtiraf etmeliyim ki yeni SimCity’nin beni bu kadar oyalayacağını düşünmüyordum. Oyunu yazmaya yeltenmeden önce ‘Acaba bir şeyi gözden kaçırmış olabilir miyim?’ diye yeniden oyunu açtığımda yazı bir yana yaşamamı sağlayan gereksinimleri dahi unutup oyunun büyülü görseli karşısında kendimden geçtim. Yeni SimCity sizi etkileyen sanat yönetimine sahip olabilir ama hiç de masum bir yapım değil. ‘Serinin seleflerine karşı yeni oyun halef olabilir mi?’ sorusunun cevabını arayacağız beraber.

Yeni SimCity’de de gelenek bozulmuyor. Gerçek dünyamızla alakası olmayan, lakin benzerlikler içeren, SIM Evreni’ninde bize sunulan irili ufaklı haritalarda bir bölge seçiyoruz. Seçilen bölgede kendi şehrimizi kurarak valilik görevini sırtlıyoruz.

simcity-5-(2013)-2

Geride bırakılan yıllar Maxis’i çok değiştirmiş, haliyle bu değişim oyuna da yansımış. SimCity’ye giriş yapmadan önce SimCity Launcher’ı açarak sunucu seçimi yapmamız gerekiyor. ‘Neden sunucu seçiyoruz?’ çünkü oyun adeta MMO yapısına bürünmüş. İster arkadaşlarınızla ister tek başınıza oynayın, kesinlikle internet bağlantısına ihtiyacınız var. Yoksa hiçbir şekilde oyunu oynayamıyorsunuz. Bu durumun getirilerine (var mı acaba) ve götürülerine ilerleyen paragraflarda değineceğim.

Oyunda seçilebilir 8 adet eyalet var. Her eyalet içerisinde şehrinizi kuracağınız bölgeler ve ‘Great Works’ olarak adlandırılan insanlık adına dev projeleri hayata geçirebileceğiz alanlardan bulunuyor. Eyaletlerin büyük veya küçük oluşu biraz önce bahsettiğim bölgeleri içerme sayısına göre ölçülüyor. Sizin şehir kurmak için seçtiğiniz bölge eski oyunlardaki orta büyüklükteki haritaya eşit diyebiliriz. Hiçbir şekilde bölgemizin sınırlarını genişletemiyor ve yeryüzü şekillerine etki edemiyoruz. Burada dikkat çeken en büyük özellik 360 derece, şehir seviyesinde veya şehirden uzaklaşarak, içerisinde bulunduğumuz eyaleti görebilmemiz. Hele çevrenizde birden fazla şehir var ise o atmosferi ancak resimle size aktarabilirim, sözler kifayetsiz kalır.

simcity-5-(2013)-1

Önceki serilerde olduğu gibi yeni SimCity’de de oyuna asıl başlangıç dış dünya ile bağlantımız olan otobandan şehrimize çektiğimiz yol hattı ile başlıyor. Akabinde şehrimizde yaşayacak halk, ticari kuruluşlar ve sanayi oluşumları için parseller belirtiyoruz. Yerleşimler başlarken valilik binasını da inşa ediyor ve akabinde şehrin ayakta durması için gereken sağlık, güvenlik, itfaiye, su kaynağı, enerji kaynağı, çöplük, atık su, toplu taşıt ve benzeri gereksinimler için merkezlerin yapımına girişiyorsunuz.

Şehrinizin küçük bir kasabadan büyükşehire (metropol) dönüşmesi örnek olarak SimCity 4 ile hiç alakası yok. Normalde konutlar, ticari merkezler ve endüstri SimCity 4’te düşük, orta ve yüksek olarak üçe hazır bir şekilde ayrılırken yeni SimCity’de sağlanan yaşam standartları ve eğitim seviyesine göre kendiliğinden seviye olarak değişim gösteriyor. Peki bu nasıl oluyor? 6 şeritli, trafik lambaları ve işaretleri olan bir yol kenarına inşa edilen konut sakinleri toplu taşıma araçlarına, okula, sağlık merkezine ve diğer birçok ihtiyacına rahatça erişebiliyor. Eh vergiler de işine gelecek düzeyde ise para biriktirebiliyor. Haliyle karavanlar ve müstakil evler bir süre sonra yıkılıp yerine malikaneler ve hatta rezistanslar inşa oluyor. Bu büyümeye sağlayacağınız şartlarla etki ediyorsunuz, bunun dışında her şeyi simler kendiliğinden yapıyor. Aynı husus sanayi yerleşimleri ve ticaret merkezleri için de geçerli. Oyunun en sevdiğim yanı bu. O köhne karavanların ya da salaş kafelerin saatler sonra göklere uzanan yapılara dönüşmesi beni oyuna bağlayan en büyük etken.

simcity-5-(2013)-3

Yeni SimCity ile gelen yeni bir özellik de kamuya hizmet eden binaları geliştirebilme olarak öne çıkıyor. İtfaiye merkezi, polis karakolu, su altı şebekesi, hastanen ve benzeri birçok bina, hangi dalda olursa olsun, bir veya birden fazla gelişmeler barındırıyor. Örneğin karakol bir süre sonra şehirdeki suç işleme oranının ve suçluların artmasıyla paralel olarak sizden fazladan ek binalar ya da çalışanlar istiyor. Eğer tutuklular artıyor ise ek hapishane ya da devriye eklemesi yaparak ihtiyacı karşılıyorsunuz. Eğer şehirde yaşayan insan sayısı artarsa valilik binasını geliştirerek daha büyük kamu hizmet merkezleri açıyorsunuz. Altı departmandan sadece üçünü seçebiliyorsunuz. güvenlik departmanını seçerseniz karakol yerine polis merkezi inşa edebiliyorsunuz. Ya da kamu tesisleri departmanını inşa ederek su artıma, atık geri dönüşümü gibi dev hizmetlere başlıyorsunuz. SimCity 4’te ise kamuya hizmet için bütçenizde para ayırarak hizmeti büyütüyordunuz. Paranız artınca da daha büyük bir hizmet binası inşa ediyordunuz. Yeni düzenin daha mantıklı olduğu aşikar.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Talha TurhalEmre Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

Güzel inceleme elinize sağlık. Video inceleme yada ilk 10 dk vs. gibi bir video inceleme düşünüyor musunuz?

Talha Turhal
Ziyaretçi

Teşekkürler Emre. Video inceleme ya da ilk 10 dakika yapmayı düşünmüyoruz.

Ama ilerleyen dönemlerde eski/yeni oyunları kısaca gösterip üzerine ses okuyacağımız bir mazi bölümü düşünüyoruz.