Sherlock Holmes: Crimes & Punishments İnceleme

Sherlock Holmes sevenler için yeni bir macera daha başlıyor. Sizler için Sherlock Holmes: Crimes & Punishments’a mercek tuttuk.

Sir Arthur Conan Doyle’un 1887’de yayınlanan “Kızıl Soruşturma” isimli eserinden bu yana Sherlock Holmes ismi zihinlerimizde dedektiflik öğesi ile birleşmiştir. Günümüzde dedektiflik, adli tıp ve teknolojik takip sistemlerindeki muazzam ilerlemelerden beslenen bir meslek haline gelmiş olsa da vakalarla ilgili veri toplama ve çeşitli çıkarımlar yapma gibi mesleğin insani yaratıcılık gerektiren kısımları hemen hemen Sherlock Holmes’ün maceralarını yaşadığı dönemdekilerle hala aynı kalmış durumda. Bundandır ki, yapımcı Frogwares, bizleri bu veriler ve çıkarımlardan oluşan zihinsel labirentlerden birinde gezintiye çıkartıyor; hem de en ünlü dedektiflerden olan Sherlock Holmes olarak.

Crimes & Punishments, Frogwares tarafından yapılan dokuzuncu Sherlock Holmes oyunu. Küçük bir firma olan Frogwares daha çok adventure oyunları üzerine özelleşmiş diyebiliriz. Frogwares’in bu azmi de her oyun ile artan prodüksiyon kalitesi ile kendini gösteriyor. Crimes & Punishments da firmanın ulaştığı son noktayı gösteren bir yapım. Şu sıralar artık az rastlanan adventure oyunları içerisinde de iyi bir oyun olarak yerini alacak gibi gözüküyor. Watson’cığım beyefendileri ve bayanları içeri al da bir çay eşliğinde daha derinlemesine konuşalım bu konuyu.

Sherlock-Holmes-Crimes-&-Punishments-1

Teknik açıdan incelememize başlayacak olursak, Crimes&Punishments’ın, daha açılış ekranından dikkatimize takılan, Unreal motorunu kullanıyor olması. Önceki yapımların aksine, Frogwares’in Unreal motorunu kullanarak grafiksel açıdan çok daha başarılı bir oyun yapmayı baştan planladığı belli oluyor. Gerek karakter modelleri, gerekse kaplamalar çok başarılı yapılmış. Konuşma sahnelerinde sık sık rastlayacağınız yakın çekimlerde özellikle karakterlerin suratlarına gösterilmiş olan özen, karakterlerin irislerinin içindeki çizgili kaslara kadar görebilmenizi sağlıyor. Aynı şekilde çevredeki nesnelerin modelleri de oldukça başarılı ve dönemine uygunsuz, gözümüze batabilecek hiçbirşeye rastlamıyoruz. Tüm bunlar oyunun teknik açıdan eksikleri olmadığı anlamına ne yazık ki gelmiyor. Zira birçok kez nesnelerin göründüklerinden fazla yer kapladıkları ve bu sebeple karakterimiz Sherlock’un çoğu zaman hareket yeteneğinin kısıtlandığını gözlemleyebiliyoruz. Bir örnek vermek gerekirse; tahtadan yapılmış bir inşaat iskelesinin altındaki desteklerin arasında karakterimizin rahatlıkla geçebileceği kadar boşluk olmasına karşın, görünmez duvarlarla engellenircesine, bu boşluktan geçemediği oluyor. Aynı şekilde çok rahatça hareket edebileceğiniz bir bahçede, yanından geçtiğiniz ağacın toprak üzerinde kalan kökleri karakterinizi sağa sola kaydırabiliyor. Tabi Crimes&Punishments ne bir fps ne de bir aksiyon olduğu için bu tür eksiklikler oyunun büyük eksileri değil ama yine de bir Assassins Creed kadar akıcı ve özgür olmasa da, insan benzer tarzda akıcılık bekliyor. Bunların dışında oyunda ne bir bug, ne de takılma/çökme yaşamadım.

Oynanışa göz attığımızda ise birçok konuda oyuncuya yardım edildiğini görüyoruz. Gerek özel dedektif görüşümüzü kullanmamız gereken noktalar olsun, gerekse inclememiz gereken noktalar olsun, oyun elimizden tutup yardım ediyor. Tabi bu da öncelikle bir adventure oyunu, hem de Sherlock Holmes’ü yönettiğiniz bir oyun için pek kabul edilebilir bir yaklaşım değil. Skyrim gibi sizi görevinizin her aşamasında harita işaretçileriyle yönlendirmiyor olsa da, bir adventure oyunu olarak, oyuncunun elinden bir nebze kendi başına keşfetme özgürlüğü alınmış gibi duruyor. Bunu es geçersek, oynanış genel olarak Sherlock Holmes gibi hareket etmekten çok, Sherlock Holmes gibi hissetmenize yönelik dizayn edilmiş. Sherlock’un düşündükleri, içinden geçirdikleri ve içsel monologları oyuncuyu bilgilendiriyor ve yönlendiriyor. Hatta bazı noktalardaki konuşma seçenekleri sonucu ortaya çıkan diyaloglarda Sherlock’un söyledikleri oyuncuya “bunu zaten bilmem mümkün değildi, adamın söylediği iyi oldu” gibi tepkiler verdirtiyor.

Sherlock-Holmes-Crimes-&-Punishments-3

Oyunun çoğunluğunu olay mahali ve ilgili alanlarda veri toplama çalışmaları ve bu topladığınız verileri çeşitli sıra dışı kimyasal deneylerle incelemekle geçiriyorsunuz. Bu deneyleri basit birer bulmaca olarak tamamlıyorsunuz. Oyunun birçok aşamasında bu tarz bulmacalar bulunuyor, gerek kilit açma olsun, gerekse Sherlock’un büyük bilgi dağarcığı içerisinden spesifik birşeyi hatırlamayı gerektiği anlar olsun, oyun karşımıza genellikle deneme yanılma yöntemiyle çözebileceğimiz bulmacalar çıkartıyor. Bu bulmacalar genel olarak daha “casual” bir kitleye hitap eden gizli obje bulma oyunlarındaki bulmacalara benziyor ve aynı o oyunlardaki gibi, bulmacaların üzerinde belli bir süre uğraşınca, bulmacayı çözmeden atlama seçeneği açılıyor. Bulmacaları atlayıp atlamamak tamamen size kalmış, çözmeyerek kaybedeceğiniz tek şey bir achievement o kadar.

Veri toplamanın dışında tanıkların ve ilgili gördüğümüz diğer kişilerin ifadelerini de alıyoruz. Konuşma seçeneklerinin yanısıra bir de kişilik inceleme seçeneğimiz bulunuyor; bu da oldukça basit bir şekilde karşımızdaki kişiyi süzüp, giyiminden, cildindeki buruşuklara kadar birçok öğeyi inceleyip onun hakkında bilgi sahibi olabildiğimiz ve ona göre bazı ekstra konuşma seçenekleri kazanabildiğimiz bir seçenek. Yapımcının böyle bir özellik eklemiş olması da, yukarıda bahsettiğim Sherlock olmak yerine Sherlock gibi hissetmek konusuna büyük katkıda bulunuyor. Aynı şekilde konuşmalar sırasında bazen karşınızdakini bir konuda sıkıştırdığınızda hızlıca bir tuşa basıp konuyla ilgili kanıtı tabir yerindeyse “yabıştırmanız” gerekebiliyor.

Sherlock-Holmes-Crimes-&-Punishments-2

Tüm bu süreçlerin sonucunda Sherlock’un zihninde beliren ipuçlarını birleştirerek çıkarımlar yapıyorsunuz. Bu çıkarımlar bir ağacın dalları gibi birbirleriyle kimi zaman kesişiyor, kimi zaman da dokunmaksızın geçiyorlar. Bu çıkarım ağacındaki öğeleri de birleştirerek olay ile ilgili sebep sonuç ilişkilerine ulaşıyor ve sonunda da bir suçlu tespit ediyorsunuz. Suçlu tespiti tüm ipuçlarını topladığınız zaman tamamen size kalmış durumda, zira çoğu olayda suçlunun kim olduğunu tam olarak tespit etmek ne yazık ki mümkün değil. Suçlu tespitini yaptıktan sonra da bizzat suçlunun karşısına çıkıyorsunuz. Bu noktada oyun size iki seçenek sunuyor; ister suçluyu sizden destek alan Scotland Yard’a teslim ediyorsunuz, isterseniz de suçluyu haklı bularak kaçmasına izin veriyorsunuz. Oyuna göre her olayda tek bir doğru çözüm yolu olmasına karşın, olayla ilgili farklı şüphelileri de suçlu olarak tespit etmeniz mümkün. Eğer yanlış suçluyu tespit ettiyseniz bir kaybınız olmuyor, zira geri dönüp suçlu tespiti kararınızı değiştirmenize oyun izin veriyor.

Seslendirmelere gelecek olursak, kısaca oldukça başarılı diyebiliriz. Oyunun bütün diyalogları seslendirilmiş. Bazı noktalarda konuşma ve dudak uyumsuzluğu göze batabiliyor ama genellikle bu konuda iyi iş çıkarılmış diyebiliriz. Ses ile ilgili bir diğer nokta ise ortam seslerinin başarısı. Gerek at arabasıyla yolculuk ettiğiniz yükleme ekranları olsun, gerekse Baker Street’teki oturma odanızda olsun, dışarıdan gelen sesler güzel bir şekilde işlenmiş.

Genel olarak bakıldığında Sherlock Holmes: Crimes&Punishments bir adventure oyunu için fazla kolay ve yardımcı. Monkey Island ya da Broken Sword gibi serilerin oyunlarını oynamış tecrübeli adventure oyuncuları için oldukça sıkıcı olabilen bu durum, yeni adventure oyuncuları için çok rahatsız edici olmayabilir. Grafik ve ses kalitesi ile özenilmiş bir oyun olmasına karşın, fiyatını karşılayacak değerde bir içerik sunması için belki biraz daha derin bir oyun yapılabilirdi. Yine de türün takipçileri ve dedektiflik hikayelerini sevenlerin denemesini öneririm.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Fatih Kahraman

Her konuda fikir sahibi insan. Omnilojist.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir