Shadow of the Tomb Raider İçin Yeni Bilgiler Paylaşıldı

Lara Croft’un yeni maceralarına tanık olacağımız Shadow of the Tomb Raider’ın oynanış ve hikayesi ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı.

Geçtiğimiz gün içerinde paylaşılan neredeyse 3 dakikalık fragmanın ardından Shadow of the Tomb Raider hakkında pek çok şey elimize geçti. Oynanış imkanlarının serinin önceki üyelerine göre artırıldığı oyun aynı zamanda Lara Croft için oldukça dramatik anlara sahne olacak.

Dün YouTube üzerinden yayınlanan fragmanın açıklama kısmında da belirtildiği üzere Lara Croft’un kaderini yaşayıp Tomb Raider’a dönüşümüne şahit olacağız. Ancak bu dönüşüm elbette ki kolay gerçekleşmeyecek. Tecrübe ettiği şeylerin etkisiyle Lara oyun içerisinde savaş verdiği, karşılarında durduğu insanlara benzemeye başlayacak. Oyunun Hikaye Başyazarı Jill Murray de bu durumu “Lara’yı her zaman nefret ettiği o insanlara benzememek için savaşırken göreceğiz. Hatta oyunun pek çok anında en büyük düşmanı olarak kendisini görebiliriz. Lara pek çok hata yapacak, suçlara bulaşacak. Bir kahraman aynı zamanda bir tehdit olabilir, bu bakış açınıza da bağlı. Lara’nın bu oyunda hangi yoldan ilerleyeceğini seçmesi gerek.” netleştirdi.

Oyundaki ana düşmanımız da Lara’nın bu içsel keşif yolculuğunda önemli bir role sahip olacak. Jill Murray ana kötü nedeniyle hem oyuncuların Lara’yı hem de Lara’nın kendisini sorgulayacağını belirtiyor. Hikaye Yönetmeni Jason Dozois de oyunun dramatik yönünü kuvvetlendiren pek çok şeye tanık olacağımızı belirtiyor. “Hikaye açısından bakacak olursak dramayı arttırmak istedik. Bunu yapabilmek için de doğa, dövüş ve felaketler gibi dışsal çatışmalar yeterli değildi. Doğrudan baş düşmanımızla şahsi bir çatışma -hatta belki de Lara’nın müttefikleri ile çatışma- sağlamamız gerekiyordu.

Hikaye hakkında söyleyeceklerimiz bu kadarla sınırlı değil. İspanyol bir oyun dergisinden elde edilen bilgilere göre ana kötümüzün adı Doktor Dominguez. Lara oyun boyunca intikam peşinde koşmayı arzularken bir önceki oyundan tanıdığımız Jonah, ana karakterimizi insanları kurtarmak gibi daha önemli amaçlara yöneltmeye çalışacak. Ayrıca ana hikayenin 13-15 saat civarında bir oynanış sunacağı belirtildi.

Oynanış içinse daha özgürlükçü bir tarzda olabileceğini söyleyebiliriz. Nefes kısıtlaması haricinde su altına serbest dalışlar yapabilecek Lara’yı daha atletik ve kaslı bir halde göreceğiz. Edindiği tecrübeler sayesinde gizlilik ustası olan karakterimiz yoğun yeşillikler arasında adeta bir hayalet gibi fark edilmeden dolaşabilecek. Gizli öldürmeler önceki oyunlara göre daha hızlı gerçekleşecek ve oyun genel anlamda gizlilik üzerine kurulu olacak. Ancak ses çıkarmayı seven oyuncular klasik yöntemlerine bel bağlamayı rahatlıkla sürdürebilirler.

Oynanış Tasarımcısı Heath Smith, Tomb Raider’a dönüşümün oynanışı önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor. “Oynanış cephesinden incelersek önceki oyunları denediğiniz zaman Lara’nın öğrenmeye, kendine bir şeyler katmaya çalıştığını görebilirsiniz. Ancak bu yapımda ise oynanış süresince olgunlaştığına şahit olacaksınız. En nihayetinde üçlemeyi bir sonuca ulaştırmaya çalışıyoruz. Tabi aynı zamanda başlı başına bağımsız bir deneyim sunmaya çalışıyoruz, çünkü bu oyun Lara’nın Tomb Raider olduğu oyun.

Shadow of the Tomb Raider 14 Eylül 2018’de PC, PlayStation 4, Xbox One için satışa sunulacak Oyun için yayınlanan fragman ve resimleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir