Rusya: Pokemon GO CIA Ürünü!

Pokemon GO sadece bir oyun mu, yoksa bundan öte bir anlam mı taşıyor? Rusya’dan gelen son iddiaya göre oyunun amacı sanılandan çok daha farklı.

Pokemon GO’nun dünya çapında kısa sürede elde ettiği popülarite sadece oyun dünyasının ilgisini çekmedi. Pek çok ülkenin resmi kurumları tarafından oyun hakkında son derece ilginç teoriler ortaya atıldı. Dini mekanlarda pek çok Pokemon bulunduğu için oyunun bir din propagandası olduğu, insanları dünyada yaşanan olaylara karşı duyarsız hale getirdiği gibi pek çok iddia ortalıkta dolanıyor. Bunların arasına bir yenisi de Rusya aracılığıyla katıldı. Ülkenin tanınan güvenlik görevlileri ve siyasetçileri; oyunun Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından üretildiğini ve tek amacının Rusya’yı yozlaştırmak olduğunu iddia ediyor.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Franz Klintsevich; ülkenin önde gelen haber ajanslarından TASS’a yaptığı açıklamada “Bu oyunun bizi ruhen içimizden parçalamayı amaç edinen bir kötülüğe hizmet ettiğini düşünüyoruz.” diyerek endişesini dile getirdi. Rusya Federal Güvenlik Servisi emekli tümgenerallerinden Aleksander Mikhailov “Bu söz konusu küçük canavarın (pokemonun) bir parkta değil de askeri bir bölgede ortaya çıktığını, oyuncunun da kamerasıyla olan biteni kaydettiğini düşünün. Bu gizli servislerin bilgi toplamak amacıyla başvurabileceği mükemmel bir yöntem.” açıklamasıyla oyun yüzünden ülke güvenliğine aykırı durumların ortaya çıkabileceğini belirtti.

Ülkenin ikinci büyük partisi konumunda olan Rusya Federasyonu Komünist Partisi vekillerinden Denis Voronenkov ise Pokemon GO’nun bir CIA komplosu olduğuna inanıyor. CIA’nın bu oyunu Rusya’da sürekli casusluk faaliyetleri gerçekleştirmek için tasarladığını vurgulayan Voronenkov, bu iddiasının ardından “Bu oyunu cihazlarına yükleyen kişiler; farkında olmadan terör faaliyetlerinin birer suç ortağı bile olabilirler.” diyerek işin ciddiyetine dikkat çekti.

Oyunun esas amacı Rus yetkililerin belirttiği kadar kötü olmayabilir. Ancak yapılan açıklamalarda kullanılan ifadeler; bazı açılardan ülkeler arasındaki ilişkileri zedeleyebilecek ithamlar içerebiliyor. Pokemon GO çılgınlığı daha nerelere varabilir diye düşündüğümüz dönemlerde gelen bu haberler gösteriyor ki oyun siyaset dünyasına dahi el atmış durumda.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir