Riot Games League of Legends Hilecilerine Dava Açıyor

Riot Games; League of Legends için geliştirilen LeagueSharp isimli hile programı nedeniyle mahkemeye başvurma kararı aldı.

Son aylarda popüler online oyunlardaki hile ve haksız rekabetleri önleme amacıyla yapımcıların mahkemeye gittiğine birkaç kez şahit olmuştuk. Counter-Strike: Global Offensive ve Overwatch oyunlarının yapımcıları mahkemeye başvurarak bu hile furyalarına bir son getirmeye çalışmışlar ve başarılı da olmuşlardı. Şimdi de aynı sıkıntından dert yanan Riot Games; League of Legends’ın ünlü hile programı LeagueSharp için adli makamlara gidiyor.

Ülkemizde de kullanım süresine göre 20 ve 50 Türk Lirası arasında değişen fiyat etiketleriyle satılan bu program; karakterleri otomatik olarak yönlendirme, daha hızlı seviye yükseltme gibi özellikler vaat ediyordu. Ancak hazırlanan dava dosyasına göre programın ve programı hazırlayan yazılımcıların dava olma sebepleri sadece hile kullanımı değil. Program aracılığıyla oyunculara fark edilmeden nasıl hile yapacakları anlatıldığı için ‘oyun sunucularına kasıtlı saldırı gerçekleştirme’ ve ‘telif hakkı ihlali’ suçları da dava sebepleri arasında gösterildi.

Aktarılanlara göre Riot Games; işi mahkemeye taşımadan önce LeagueSharp yapımcıları ile bir orta yol bulmak için görüşme gerçekleştirmişler. Ancak süreç içerisinde davalı tarafın sorumsuz davranışları ve takındıkları tavır nedeniyle buradan bir sonuç çıkmadı ve mahkemeye gitmekten başka bir çare kalmadı.

Hazırlanan dava dosyasında şu an için üç çalışan ve bir şirket suçlu gösteriliyor. Suçlu gösterilen çalışanlar LeagueSharp’ın Almanya’da faaliyet gösteren üyeleri olarak belirtilmiş. Şirketin ise Peru merkezli olduğu ve yazılımın haklarını elinde bulundurduğu iddia ediliyor. Dosyanın sonunda belirtilen ifadeye göre; davalı tarafın iddialara cevap vermek için 21 günü mevcut. Bir cevap veya gelişme ortaya çıktığı takdirde sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir