Resident Evil 6 PC İnceleme

Oyunun can alıcı ve açıkçası oyunu kurtaran ve eğlenceyi kat kat arttıran noktalarından biri de çevrimiçi oyun özellikleri. Bir arkadaşınızla ya da rasgele birisinin oyununa katılıp, oyundan aldığınız tadı daha da iyiye götürmeniz mümkün. Bu oyun süresince topladığınız her eşya üzerinizde kalıyor. Örneğin Leon hikayesini oynayan birine Helena olarak giriş yaptınız ve beraber baştan sona oyunu bitirdiniz. Bundan sonra eğer ki kendiniz yeniden başlayıp ”tüm envanteri sil” özelliğini kullanmazsanız Helena, oyunu bitirdiğiniz haliyle kalacak ve bundan sonra Helena olarak başka bir oyuna girerseniz topladığınız herşey üzerinizde olacak. Elinizde Magnum’la, birinci bölümde partnerinize inanılmaz kolaylık sağlamanız mümkün. Biraz hile gibi olsa da en azından elimizde seçenek olması güzel. Yeni ve bu tarz oyunlara aşina olmamış oyunculara büyük yarar sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca hikayelerin kesişme noktaları var ki, eğer başka bir oyuncuya denk gelirsek dört kişiye kadar aynı anda oynama şansına sahibiz. Oyunda bulunan birkaç hikaye kesişimini farklı açılardan oynamak gayet güzel.

Bunun yanısıra bir de Agent Hunt adında bir mod bulunuyor. Bu modda ise rasgele bir oyuna düşman olarak girebiliyor ve sevgili karakterlerimizi avlayabiliyoruz. Bu mod biraz Dark Souls’u andırıyor. Oyuna girip eğer karakterlerden birini öldürmeyi başarırsak ya da karakter bizim dışımızda bir etkenden ölürse ”Hunt Successful” yazısını görüp oyundan çıkıyoruz. Karakterlerin o an bulundukları bölgeye göre çeşitli spawn yerlerinden birini seçip o bölgede bulunan yaratıklardan birine dönüşebiliyoruz. Kontrollere alışması bu modda biraz daha zor çünkü çok hantallar ve sağa sola dönüş kabiliyetleri çok sınırlı. Ancak normal oyundaki gibi olsa, bence karakterleri oynayanların hiçbir şansı kalmazdı. Bu modda da yönettiğimiz yaratığa, defans, saldırı gücü ve bunun gibi yetenekler arasından 1 yetenek seçerek eklememiz mümkün. Ayrıca bu oyunda da mevcut olan bayıldığımız Mercenaries modunu da iki kişi oynayabilmek mümkün. Eğer Onslaught DLC’sini alırsanız da karşılıklı olarak oynayabiliyorsunuz.

Resident-Evil-6-Biohazard-6-d

Gelgelelim çok oyunculu modun en büyük dertlerinden biri de Voice Chat. Maalesef kapatma veya mute yapma gibi bir seçenek mevcut değil. Yani Skype, Teamspeak ve Ventrilo gibi kaliteli araçların elimizin altında bulunduğu şu devirde, zorunlu oyun içi sesli konuşması eklemenin mantığı nedir anlamıyorum. Konsollar için gerekli olabilir ama PC’ye gösterilen bu özensizlik çok büyük bir eksi. Ve ses kalitesi o kadar kötü ki oyun zevkinizi yok edebiliyor. Sürekli televizyon sesleri, havlamalar, çığlıklar, anlamadığınız dilde yorumları beraberinde getiriyor. Neyse ki uzun süre bu dertten mustarip olup sürekli kapatmanın yolunu aradım ve buldum. Yazının sonunda da sizlerle paylaşacağım. Capcom’un bir an önce bir yama ile durumu düzeltmesini ve o zamana kadar açıklayacağım yöntemin sizde de işe yarayacağını umuyorum.

Grafiklere gelince, hoş güzel şahane diye başlıyor, yer yer bu ne ya ben daha iyi çizerim diyebiliyorsunuz. Niye böyle dedim peki anlatayım. Efektler, karakterler oldukça başarılı. Gelgelelim çoğu çevre kaplaması 5 yıl öncesinden kalma, baştan savma ve o güzelim karakterin yanına yakışmayan görüntülerden oluşuyor. Konsol için belki kabul edilebilir ama PC’de insanın beklentisi daha fazla oluyor. Tamam, sistemi kasmıyor belki ama Resident Evil 5’teki çevre kaplamaları bariz daha iyiydi. Neyse ki sinematiklerde ve ekranda bol aksiyonun döndüğü anlarda bu zayıf görüntünün pek de farkına varmıyorsunuz. Oyunun bir başka eksisi de QTE(Quick Time Event yani klavye kırmaca)’ler. Size garanti ediyorum QTE gördüğünüz ilk anlar öleceksiniz, çok fazla öleceksiniz. Çünkü zombi ısırmalarından aksiyon sahnelerine kadar her yer QTE ile dolu. Anlamsız bir şekilde de sürekli farklı tuş koyup, yarım saniyelik sürede basmanızı bekleyince haliyle saç baş yoldurabiliyor. Bu kadar güzel hareket katmışsın akıcılık sağlamışsın Capcom da, QTE’yi abartmışsın. Akıcılığı, 20 tane ”Continue: Yes/No” ardından durgunluğa çevirmeyi başarıyor.

Resident-Evil-6-Biohazard-6-e

Seslendirmeler gayet profesyonelce yapılmış. Özellikle Leon Kennedy’nin ses aktörü değişmesine rağmen aradaki farkı Credits ekranına kadar anlamadım bile. Diyaloglarda klasik Japon işi olarak sürekli bir gizem hakim. Doğru dürüst açıklayıcı bir laf alamıyoruz oyunun sonlarına kadar. Bu durum da bizi sürekli merak içinde tutuyor. Nedir bu kaosun sebebi biri açıklasın bana YETEEER! diye haykırabilirsiniz. Hele Ada ile Leon diyalogları yok mu beni benden alıyor. Yazık Leon’a :). Ayrıca oyunun müzikleri de oldukça başarılı. Bulunduğunuz atmosfere cuk oturuyor.

Gelelim Mercenaries’e. Önceki oyunlardan bildiğimiz sevdiğimiz Mercenaries, beşinci oyundan alıştığımız şekilde karşımıza çıkıyor Resident Evil 6’da. Her haritaya başlarken çeşitli karakterler seçebiliyoruz ve her biri farklı ekipmanla geliyor. Bunun yanısıra Mercenaries’e özel yeteneklerden bir tanesini satın alıp seçebiliyoruz. Her harita 150 düşmandan oluşuyor 2 dakikadan başlayıp klasik zaman arttırma yöntemleri mevcut. Yakın dövüşler 5-7 saniye arası kazandırırken, etraftaki kum saatleri 60-90 saniye arası değişiyor. Belli kombolara ulaştığınızda daha zorlu düşmanlar belirmeye başlıyor ve öldürme sayınız arttıkça daha acımasızca saldırmaya başlıyorlar. Derecelendirmeler sayesinde yeni kostüm ve haritalar açabiliyoruz. A seviyede, oynadığınız karaktere yeni bir kostüm açılıyor. Her farklı kostüm, farklı ekipmanla beraber geliyor. Mercenaries No Mercy modu ise iki kat fazla düşman içeren daha zor bir mod. Her oyuncunun kendine ait bir de künyesi bulunuyor. Oyunu oynadıkça onlarca ünvan, amblem ve renk açabiliyoruz. Bunlar sayesinde kendimize özel bir künye yaratabiliyoruz. Başka bir oyuncunun oyununa girince bu künye ekrana geliyor ve çeşitli ünvanlar sayesinde oyuncunun tarzına az çok aşina olabiliyoruz.

Resident-Evil-6-Biohazard-6-f

Resident Evil genel anlamda başarılı bir port. Performans açısından hiçbir problemle karşılaşmadım. Kitlenme, çökme, bozuk grafik vb. bir olay da yaşamadım. Online oyunda ufak tefek buglar olabiliyor. Oyundan çıkıp tekrar girdiğinizde genelde düzeliyor bu ufak buglar. Mercenaries kısmında bazen oyun bulamama gibi bir problem yaşanabiliyor. Bildiğim ve yaşadığım oyun bozan 2 bug var. İkisi de Leon hikayesinde bulunuyor ve atlama yolunu yazının sonunda açıklayacağım. Buglara rağmen oyunun Games for Windows Live’dan uzaklaşmasına çok sevindim açıkçası. Eminim hala GFWL altında çalışıyor olsa başa bela olan birçok sorun çıkabilirdi.

Resident Evil 6 artık eski havasını yitirmiş tamamen yeni bir yönde ilerliyor. Fanları üzen bir nokta da bu aslında. Şahsen ben oyundan keyif alarak oynadım, sürekli başka biri ile oynamaya çalıştım. Eğer bir arkadaşınızla oynayacaksanız inanın çok eğleneceksiniz. Kesinlikle kötü bir oyun değil. Kötü bir Resident Evil mı işte orası tartışmaya açık bir konu. 4 ve 5’i beğendiyseniz bu oyunu da beğenirsiniz. Tek başınıza oynayacak ve fanatik bir Resident Evil’cı iseniz, eski tatlara dönmek istiyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Not: Yazının 3. sayfasında hafif bir spoiler var, içerik buglardan sıyrılma ve can sıkıcı voice chat’i kapatmayla alakalı. Eğer oyunu edinir de sıkıntılar yaşarsanız incelememizin 3. sayfasına bakabilirsiniz.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 75″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: Aralgame.com

Yeni oyun, Resident Evil ruhundan yavaş yavaş uzaklaşan ancak eğlenceli bir oynanışa ve başarılı çoklu oyunculu modlara sahip ve doyurucu içerikli bir yapım olmuş.” cat1rating=”7.5″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir