Resident Evil 6 PC İnceleme

Tüm zamanların en kült serilerinden Resident Evil, yeni oyunuyla zombilere evrim geçirtiyor.

Resident Evil 6 Ekim 2012’de konsollara çıkış yapıp kızgın fanların ve acımasız eleştirmenlerin saldırısına uğramıştı. PC’ye çıkmış tüm Resident Evil oyunlarını oynamış biri olarak, bu kadar çok negatif yorumla karşılaşan bir Resident Evil oyununa başlamadan önce, beklentilerim de doğal olarak o seviyeye inmişti. İyi ki de inmiş yoksa Resident Evil 6’yı oynarken bu kadar eğlenemeyebilirdim. Kimi yerde bu yakarışlar haksız da değil ancak yeni oyunun, köklü değişimine dördüncü oyunla başlamış olan seriyi bir adım öteye taşıdığının da üstüne basmak gerekiyor.

Yeni oyunun hikayesi parçalara bölünmüş ve birbirine bağlı olan 4 hikayeden oluşuyor. Bu hikayeler Leon, Chris, Jake ve Ada olmak üzere birbirinden ayrılıyor. Ada dışında her hikayede 2 karakterle oynama seçeneğimiz var. Leon hikayesinde gizli servis ajanı Helena Harper, Chris hikayesinde başka bir BSAA askeri olan Piers Nivans, Jake hikayesinde ise Resident Evil 2’den hatırladığımız Sherry Birkin(büyümüş de ajan olmuş) oynanabilir karakterler arasında yer alıyor. Ada hikayesi tek kişilik olarak yapılmış ancak bir arkadaşınızla 2 kişi oynamak bu hikayede de mümkün. İkinci karakter ise sadece Agent olarak bilinen gaz maskeli zırhlı bir eleman. Maalesef deneme şansım olmadı, çünkü Ada hikayesini oynayan kimse yok. Genelde diğer 3 hikaye tercih ediliyor.

Resident-Evil-6-Biohazard-6-a

Hikayelerin her biri 5 ana bölümden oluşuyor. Her ana bölümde de 5 alt bölüm yer alıyor. Oldukça fazla ve doyurucu bir içerik anlayacağınız. Her hikaye de birbirinden oldukça farklı. Leon ile oynarken oyunda daha çok bir korku havası hakimken Chris ile oynarken biyolojik terörün yarattığı askerlerle çatışmalardan ve devasa biyolojik silahlardan tutun da tank ve helikopter savaşlarına kadar birçok dövüşle karşılaştığımız bir savaş filmi havası var. Jake ve Sherry John Woo filmini andıran sahnelerle süslenmiş bir aksiyon fırtınası. Ada ise eskiden alıştığımız yalnız ortam, bulmacalar, korku, stres gibi öğelerin hepsini içinde bulunduran ve buna biraz da aksiyon katan bir yapıya sahip. Eski Resident Evil havası neredeyse tamamen yok olmuş diyebiliriz. İlk üç oyunun fanatiği iseniz ve 4 ile 5’i seriye uygun bulmuyorsanız bu oyuna da ısınamayabilirsiniz, çünkü beşinci oyundaki aksiyonun kat kat daha fazlası altıncı oyunda bulunuyor. Leon korku olarak başlasa da daha sonra aksiyona doğru yöneliyor. Zaten açıkladığım diğer hikayeler tam bir Hollywood filmi gibi.

Artık tamamen aksiyona dönüşmüş bir Resident Evil’ı içinize sindirdiyseniz gelin nasıl bir aksiyon onu görelim. Öncelikle karakterler beşinci oyuna göre oldukça fazla yeni hareketler kazanmış. Bu oyunun akıcılığını pozitif yönde etkiliyor. Yakın dövüşte düşmanı sersemletip pozisyona göre birçok bitirici hareket yapabiliyoruz. Düşmanın elindeki silahı kapıp kafasını dağıtabiliyor, üstüne bilumum yumruk tekme atarak yere serebiliyor, yerde iken tekme dirsek ikilisi ile kafa patlatabiliyoruz. Bunun dışında kontra atak yapıp estetik hareketlerle, direk öldürücü vuruşlar gerçekleştirebiliyoruz. Haliyle bu hareketler ince zamanlama istiyor. Her karakterin kendine has yakın dövüş özellikleri var. Ama en can alıcı karakter Jake. Jake’in farklı yönü ise yakın dövüş özelliğinin silahları arasında seçilebilir olması. Düz haliyle 3 yumruklu bir kombo yaparken, ağır saldırıları en yakındaki rasgele düşmanları hedef alarak ölümcül vuruşlar sergileyebiliyor. Jake’in ağır atakları ve tüm karakterlerin ortak yumruk tekme atışları enerji barımızı harcıyor. Bu bar zamanla geri doluyor ancak tamamen tükenirse karakter yorulup en fazla bir adım öteye doğru ayağını hafif kaldırarak düşmana dokunduruyor. Haliyle hasar da veremiyoruz.

Resident-Evil-6-Biohazard-6-b

Dövüşlerin dışında karakterler yerde yuvarlanarak ateş edebiliyor, her yöne atlayarak saldırılardan kaçabiliyor, koşarken kayıp düşmanları tökezleyebiliyor ya da üzerine uçan tekme veya omuz atabiliyor. Ateşli silahları kullanmada da bir değişim söz konusu. Nişan aldığımızda klasik bir hedef içinde lazer noktası bulunuyor. Ateş ettiğimiz zaman bu lazer hedef içinde rasgele oynamaya başlıyor. Ayrıca silahın geri tepmesiyle hedefin tamamı yukarı kayıyor. Bu sistem kağıt üzerinde güzel gözükse de oldukça can sıkabiliyor. Üzerinize gelen onlarca zombiye tüm şarjörü boşaltıp hepsinin ayakta olduğunu görünce şaşırmayın, bu sistemle gayet doğal. Oyuncu başlarda çok sıkıntı çekebiliyor. Sonradan alışılsa bile yakın dövüşün üstünlüğü ile ateşli silahlarımızın ezikliğini karşılaştırınca, durum elverdiğinde tekme tokat girişmek çoğu zaman daha karlı bir seçim olabiliyor. Neyse ki pompalı tüfek, bomba atar gibi silahlarda bu sorun azalıyor. Ancak keskin nişancı tüfeği kullananların vay haline. En son yakınlaştırmayla meydana gelen ekran titremesinden gözlerim yoruluyordu.

Yıllardır keskin nişancılıklarıyla ünlü Leon, Chris ve kendisi ekibin Sniper’ı olan Piers’ın bile, silah kullanırken tir tir titremelerini biraz olsun aza indirebilecek bir sistem mevcut. Oyunda birçok yetenek bulunuyor. Eski oyunlardan bildiğimiz hazine toplama yerine yetenek puanı toplayıp bu puanlarla çeşitli yetenekler satın alabiliyoruz. Aynı anda 3 yeteneği birden kullanabildiğimiz sistemde 10 tane özelleştirilebilir yetenek ağacı bulunuyor. Oyuna başlamadan bu ağaçları istediğiniz üç yetenekle doldurup oyuna girebiliyor, ana bölümler arasında da isterseniz bu yetenekleri değiştirebiliyorsunuz. Yakın dövüş ustalığından tutun silah kullanmaya kadar birçok yetenek mevcut. Bu yeteneklerin arasında tek başına oynayanlar için kolaylık sağlayacak şeyler de bulunduruyor. Örneğin ölür vaziyetteyken partnerinizin size bir iğne saplamasındansa, canınızın bir miktarını doldurabilen bir yetenek almanız mümkün. Çeşitli yetenekleri de oyunda ilerledikçe açabiliyorsunuz. Örneğin oyunu bitirince sonsuz mermi yetenekleri açılıyor.

Resident-Evil-6-Biohazard-6-c

Karşımıza çıkan düşmanlar Resident Evil namına yakışır derecede rahatsız edici, ucube ve acımasızlar. Ancak bu acımasızlıkları berbat yapay zeka tarafından çoğu zaman zedelenebiliyor. Çoğu düşman, eli silahlı olsa bile karşınızda durup size aval aval bakabiliyor. Bir keresinde eli bıçaklı bir J’avo(bunlar yeni biyolojik silahlardan biri, Resident Evil 5’teki Majini’lere benziyor) yanıma yaklaşıp yaklaşık 5 saniye boyunca elini boğazının üzerinden geçirerek öleceğimi ima etmeye çalıştı, ancak bir sol kroşeyle karşılaşınca bu kadar çabanın boşa gideceğini bilemezdi zavallıcık. İşte bu oyunda siz düşmandan korkmuyorsunuz, düşman sizden korkması gerekirken saçma sapan hareketler sergileyebiliyor. Neyse ki mini-boss ve boss tarzı elemanlar biraz daha mantıksal hareketler sergileyip sizi gerçekten öldürmeye çalışıyorlar. Zombiler de bildiğimiz zombi işte, kendilerine çizdikleri yol haritası böğürme ve beyin yeme arası gidip geliyor. Zombiler bile içgüdüsel üzerimize atlarken J’avo’lardan daha mantıklı hareket ediyorlar. Sözde gelişmiş biyolojik silah. Partnerinizin yapay zekası ne çok iyi ne de berbat denecek seviyede. Saçmaladığı oluyor ama genelde düzgün işliyor.

Oyunun envanter sistemi daha kullanışlı oyunu durdurmadan hızlıca seçim yapabileceğimiz yapıda. Klasik eşyaların yanı sıra el bombaları, C4 gibi eşyalar da alabiliyoruz. Silahlar ayrı bir pencerede yer alıyor ve normal envantere etki etmiyorlar. Sadece mermileri normal envantere düşüyor. Resident Evil’ın olmazsa olmazı yeşil ve kırmızı bitkiler burada da mevcut. Kullanımı da daha basitleştirilmiş. Bitkileri birleştirerek maksimum 6 tablete kadar hızlı kullanıma atabiliyoruz ve tek tuşla oyun sırasında kullanabiliyoruz. Bu kısma maksimum 12 tablet koyabiliyorsunuz ancak 11 tablet bulunurken bir 6 daha eklersek bir problem olmuyor. Sadece en fazla 11’e düşürmeden daha fazla tablet ekleyemiyoruz ve artık bitki varsa, bunlar envanterde yer kaplıyor. İlk yardım spreyi de bombaları seçtiğimiz menüde yer alıyor ve envanter slotu kaplıyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir