Q.u.b.e 2 İnceleme

Qüp qüp oyunlar yapıyorlar yav

Durun vurmayın. Başlığın oyunumuzla alakası yok, 2010 senesinde Minecraft’ın ilk betasını betasını gördüğümde aklımdan geçenlerdi bunlar. “Pikselleri sayılabilen, küp küp oyun yapmışlar lan” demiştim kendi kendime. Sonra ne olduysa oldu oyun patladı gitti. Minecraft’ı burada anlatmanın lüzumu yok şimdi.

Neyse işte küp/qube deyince de benim aklıma hep böyle voksel voksel oyunlar çağrışım yapıyor o vakitten beri. İnsanın sevmediği otun burnunun dibinde bitmesi gibi galiba. İşte ilkini yine yıllar yıllar evvel oynadığım, oynarken hikayesi hususunda hiçbir detayı takip etmeyip, bulmacalarını bitirip kapattığım Q.u.b.e isimli oyunun da ikincisinin çıkacağını duyduğumda bu çağrışım yine peydah oldu.

Yapımcı firmanın uzun zamandır üzerinde çalıştığını da öğrenince, zaten ilkinin hakkını verememiştim, bari ikinciyi adam gibi oynayayım, bir de incelemesini yazayım dedim. İyi ki de demişim. Zira Q.u.b.e 2 enterasan hikayesi ve tek oturuşta onu bitirmemi sağlayacak derecedeki sürükleyiciliğiyle bana minecrafttı, vokseldi ne varsa unutturmayı başardı. Peki bunu nasıl mı yaptı?

 

Gerçek bilgi, insanın cehaletinin sınırlarını bilmesidir – Konfüçyus

Bilmek, öğrenmek, bilinmeyene ulaşmak, insan oğlunun en büyük arzularının temeli, kaynağı. Merak ve öğrenmeye olan açlığın doğası insana özgü, tamamen bizlerle bütünleşmiş bir gerçek. Merak duygusundan doğan o sınırı bilinmez dürtü ise adeta insanlığı yarınlara taşımaya yarayan bir yakıt.

Peki bilgiye ulaşmadaki bu açlık bastırılabilir mi? Öğrenme süreci durdurulabilir, ve üzerinde tasarruf kullanılabilir mi? Öğrendikleriniz artık gri hücrelerinize fazla geldiğinde dahi, gerçek ve ötesiyle yüzleşmek size acı verdiğinde dahi durup, yeter bu kadar mı dersiniz, yoksa o sınırsız açlığa teslim mi olursunuz?

Q.u.b.e 2 en amiyane tabirle yukarıdaki iki çizginin arasını nerede çizdiğinizi size sorgulatan bir oyun. Gözüktüğünden ve zahiren anlattıklarından çok daha derin, kapsamlı bir yapım karşımızdaki.

Pek öyle başlamıyor olabilir, monitörünüzde ve kulaklıklarınızda gerilim-korku oyunu havaları estiriyor da olabilir, ama işin aslı öyle değil.

Q.u.b.e 2 bilim-kurgu filmi tadında bir yapım. Ana karakterimiz Amelia Cross isimli bir arkeolog. İrlanda da çalışacağı önemli bir proje için helikopter ile seyahat halindeyken birden bilinci kararıyor ve gözlerini açtığında kendini devasa bir yapının içinde buluyor. Oyuna adını veren küplerden oluşan bu yapı işin özünde bir çeşit uzay gemisi. Uzay gemisinin içindeyken bize radyo dalgaları aracılığıyla tek ulaşabilen insan, bu uzay gemisinden ve onun ortadan kaldırılmasından sorumlu projenin lideri olan Komutan Emma Sutcliffe oluyor.

Komutan Emma ile biraz konuştuktan sonra, bilincimizin karardığı o anlarda neler olduğunu hatırlamadığımızın ve gemiye nasıl geldiğimiz hakkında en ufak bir fikrimiz dahi olmadığının farkına varıyoruz. Bu noktadan itibaren; hem hafızamızdaki boşlukları doldurmak hem de geminin gizemini çözüp oradan kurtulmak adına Q.u.b.e’ün içinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

Oyunun oldukça beğendiğim ve başarılı bulduğum hikayesinin kalanını burada sizlerle paylaşıp yapımcı firmaya haksızlık yapmak istemiyorum. Toxic Games, Q.u.b.e 2’nin kısa oynanış süresi içerisinde oldukça etkileyici ve başarılı bir hikayeyi bizlere anlatmayı başarıyor. İlk oyunda zayıf kalan hikaye ve kurguyu, ikinci oyunlarıyla bir üst seviyeye taşımayı başardıkları için kendilerini tebrik ediyorum.

 

Bilgi, onu pratiğe dökmediğin takdirde değersizdir – Anton Çehov

Hikaye dedik, film gibi dedik, çok güzel dedik. Ama bu oyun aslında bir bulmaca oyunu değil mi? Bu tarz hikayeleri genelde “walking simulator” denen, boyuna yürüdüğümüz oyunlarda görmeye alışık olduğumuzdan, işin içinde oynanış elementlerinin olacağı insanın aklına gelmiyor.

Ama var, oyunumuz ağzına kadar çözülmeyi bekleyen bulmacalarla dolu. Hikaye kısmında bahsettiğim Komutan Emma Sutcliffe ve ekibinin geliştirdiği ve geminin belli noktalarına hükmetmemizi sağlayan kostümümüzle çözmeye çalışacağımız bu bulmacalar, pek çok “point and click” macera oyunundan alışık olduğumuz gibi iki eşyayı bir araya getirmek veyahut bir kapıyı açmak için 50 çeşit atraksiyona girdiğimiz türden değil. Tamamı –oyunun kendi- fizik kuralları dahilinde hareket eden “küplere” ve onları çevreyle etkileşime sokarak nasıl yönlendirdiğimize dayanan bulmacalar karşımıza çıkanlar.

Bu bulmacalar genel olarak oldukça başarılı ve “şurası da çok saçma olmuş, bu mudur fizik tabanlı bulmaca” diyeceğiniz bir ana, oyun boyunca rastgelmiyorsunuz. Oynanış elementlerinin de genel olarak oyuna çok iyi yedirildiğini belirtmem gerekiyor. Kontroller oldukça doğal ve rahat hissettiriyor, hatta çok uzun bir zaman sonra ilk defa bir FPS oyununda fare hassasiyeti ayarı yapma ihtiyacı duymadım.

Peki bu fizik tabanlı bulmacaların zorluğu nasıl? Oyunun ilk yarısı, daha önce en azından bir portal, Talos Principle vs. oynamış olduğunuzu göz önünde bulundurursak, aşşırı kolay bulmacalardan mürekkep. İkinci yarısının büyük bir kısmı yine nispeten çözmesi kolay ama uygulaması zaman alan bulmacalardan oluşuyor. Oyunun son bulmacaları ise gerçekten oturup bir müddet düşünüp ondan sonra harekete geçmenizi gerektiriyor.

 

Yanlış bilgiye dikkat edin zira yanlış bilgi cehaletten çok daha tehlikelidir – George Bernard Shaw

Hikaye, oynanış, bulmacalar dedik; peki görsel ve işitsel olarak oyun bizi ne kadar doyurabiliyor?

Açık açık söylemek gerekirse, Q.u.b.e 2 gördüğüm en güzel oyun değil. Yine de atmosferin kullanımı, ışıklandırma, renk doygunluğu ve sahnelendirme olarak Toxic Games’in (bağımsız bir geliştirici firma oldukları göz önünde bulundurulduğunda) inanılmaz bir iş çıkardığını kabul etmek gerekiyor. Birkaç noktada gözüme takılan düşük çözünürlüklü kaplamalar haricinde Q.u.b.e 2 genel anlamda harika gözüken bir oyun. Hatta oyunu oynarken bazı sahnelerde klavye ve mouse’u bırakıp önünüzdeki sahneye birkaç saniye aralıksız bakasınız bile geliyor, o kadar diyeyim.

Görselleri bu kadar harika bir şekilde kotaran bir firmanın oyunda çok az bulunması icap eden seslendirme ve ses efektlerini batıracağı düşünülemez. O noktada da oldukça başarılı bir iş çıkartan geliştirici firma, özellikle atmosferik sesler ile beklentilerimin üzerine çıkmayı başarıyor.

 

Uzun lafın kısası, fasulyenin faydası, zurnanın zırt dediği yer … – Ahmet Şerafettin Kavurmacı

Velhasılı, Q.u.b.e 2 oynamadan tecrübe edilmesi zor bir yapım. Özellikle oyunun sonları, burada anlatsam dahi, oynamayan için hiçbir anlam ifade etmeyecek güzellikte.

Portal serisi, Talos Principle, Quantum Conundrum, The Witness, Infinifactory, Antichamber, Quern gibi oyunları beğenerek oynayan biriyseniz kesinlikle kaçırmamanız; iyi bir hikayeye hayır diyemeyen ve bilim-kurguyu seven bir bünyeyseniz de muhakkak göz atmanız gereken bir yapım Q.u.b.e 2.

Bu yukarıdaki tanımlamalara uymuyorsanız bile Toxic Games’in bu el emeği göz nuru oyununa kesinlikle bir şans verebilirsiniz.

 

 

 

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir