Prototype 2 İnceleme

Oyunun animasyonlarında da bazı sıkıntılar bulunmakta. Grafiklerin günümüz şartlarına göre geride kalması da cabası. Animasyonların kötülüğünden bahsetmek gerekirse adamınızın ve çevredeki insanların biraz kalas gibi hareket etmesi rahatsız edici… Mesela bir çatıdan atladığınızda yere düştüğünüzün hissini alamıyorsunuz. Ya da bir duvarda yürürken o duvara bastığınız hissi size geçmiyor. Kamera sistemi ve animasyonların sıkıntılı olması, dövüş sistemini de etkilemekte.

Oyundaki seviye atlama sistemi ise güzel bir özellik olmuş. Evolution adı verilen seviye sistemi ile, karakterinizin içinde bulunan virüs evrim geçiriyor ve daha iyi özellikler kazanmanıza olanak tanıyor. Hareket, can ve şekil değiştirme gibi özelliklerinizi geliştirmenizin yanı sıra, ilerideki evrim sürecinde açılacak olan ve dövüş stilinizi etkileyecek olan özellikler de var. Görevler seviye atlama sisteminize etki ediyor. İstenilen şekilde bitirilen görevler, size yeni özellikle kazandırmanın yanı sıra, deneyiminizi de arttırıyor. Bunun yanında mutasyonlarda mevcut. Karakteriniz görevlerden kazandığı mutasyon hediyeleriyle, seviye atlama sistemine yön verebiliyor. Örneğin ilk aldığınız hücum mutasyonu Heller’ı daha güçlü bir ölüm makinesine çeviriyor. Bu mutasyonları aynı zamanda çevrede bulabileceğiniz Blackbox’lardan da sağlayabiliyorsunuz. Her mutasyonun içerisinde kendine has özellikler bulunmakta. Kazandığınız mutasyonlarla bunları geliştirebiliyorsunuz. Bu da oyuna hoş bir RPG havası katıyor az da olsa.

Aslında Blackboxları bulmak biraz zor. Çünkü sizi yönlendiren herhangi bir ibre yok. Haritada dolaşırken bir anda ortaya çıkan bir “Blackbox bulundu” bildirimi var sadece. Bu bildirim size yakınlarınızda bir Blackbox bulunduğunu söylüyor ve siz aynı küçükken oynadığımız, “soğuk, sıcak” oyunu gibi o Blackbox’ı arıyorsunuz. Bu da oyunun devamlılığını sağlıyor bir nevi.

Oyunumuzun Multiplayer seçeneği yok. Aslında bu tarz bir dünyada bir multiplayer seçeneği konulsa hiç fena olmazmış. Yarış ve en çok adam öldürme gibi ufak görevler için birer Multiplayer versiyonları ve başarımlar konulabilirmiş. Bu da oynanışı arttırabilirdi.

Prototype 2 ilk oyundan farklı olarak, bir kaç yeni özellik eklemiş. Oyun biraz daha zorlaştırılmış. RPG öğelerinin oyuna katkısı arttırılmaya çalışılmış. Bulmaca tarzı Blackbox’lar oyunun devamlılığını sağlamış. Fakat animasyon açısından hala ilerleyememiş bir oyun görüyoruz karşımızda. Grafikler her ne kadar ilk oyuna göre geliştirilmiş olsa da, yine de günümüz standardını pek yakalayamamış.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 85″ cat1detail=”

Platform: PC

Sponsor: PlayStore.com

Prototype 2’de aksiyon öğeleri oyunu hep canlı tutmakta. İlk oyunda bulunan beğenilen özelliklerin korunması ve bunların üzerine yeni içeriklerin katılması büyük artılar olarak önümüze çıkıyor. Eğlendiren oyunda eksileri de göz ardı edebiliyorsunuz. Kısacası oynayın ve oynatın.” cat1rating=”8.5″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Onur Aycan

Sene 95 o zamanlar IBM yatay kasalar vardı. Hey gidi heyyy... 486 DX2 66 Mhz desem kaç kişinin gözünden yaş gelir acaba?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir